romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zaměstnavatel v Plzni prý vykořisťoval na 200 Rumunů

Plzeň, 7.11.2010 11:02, (ROMEA)

Celkem 197 Rumunů, které v Plzni údajně vykořisťovali zaměstnavatelé, odjíždí dnes v noci s pomocí plzeňského magistrátu, policie a charity šesti autobusy domů do Rumunska. Cizinci se podle dostupných informací v pátek v soukromé firmě vzbouřili proti špatným podmínkám v práci i v ubytování. Při následné potyčce s další skupinkou lidí, prý ze strany zaměstnavatele, utrpěl jeden z nich zranění. Zaměstnanci pak během pátku a dneška přicházeli na policii a dožadovali se cesty domů, zjistila ČTK přímo od cizinců.

V souvislosti s potyčkou policie zatím zadržela a dnes obvinila tři cizince a jednoho Čecha z vydírání, omezování osobní svobody a pokusu ublížení na zdraví. Zabývá se nejen samotným pátečním incidentem, ale také veškerými dalšími okolnostmi případu, řekla policejní mluvčí Martina Kohoutová. Dvě skupiny cizinců se podle ní dostaly do hádky kvůli slíbeným pracovním podmínkám. "Kolem 14:00 cizinci telefonovali na tísňovou linku 112 s tím, že dochází k fyzickým atakům a dva z nich byli druhou skupinou odvezeni neznámo kam," popsala, co předcházelo zadržení čtveřice mužů.

Rumuni pracovali v Plzni prý asi tři měsíce, dělali například vánoční dekorace a věnečky na hřbitov. "Slíbili nám 750 eur (18.500 korun) za měsíc, ale dostávali jsme zhruba 500 korun týdně," řekla ČTK jedna z žen. "Některým bylo vyhrožováno, kdyby chtěli odjet. Na druhou stranu jsme stále věřili, že dostaneme peníze, slibovali nám to," doplnila. V pátek prý lidi, které cizinci nazývají ochrankou nebo bodyguardy, přímo na pracovišti zbili jednoho muže. "Když jsem se pokusila zeptat proč, bylo mi řečeno, že mám mlčet, nebo se mi stane to samé," uvedla.

Podle mladšího muže měli pracovníci i špatné podmínky na ubytovně - na jednu sprchu připadlo 30 lidí, často netekla ani teplá voda. Každá stížnost však údajně končila jen dalším vyhrožováním. "Pracovali jsme 12 hodin denně a dostávali maximálně jedno euro (25 korun) za hodinu, poslední dobou jsme nedostali žádnou výplatu," přiblížili situaci další cizinci. Zaměstnavatelé jim prý stále vyhrožovali, protože věděli, že práci potřebují kvůli svým rodinám doma v Rumunsku. Ve firmě pracovali prý stále i bez řádné smlouvy, když se domáhali zaplacení své práce a lepších podmínek, bylo jim řečeno, že nic neznamenají.

Policie, kam nespokojení cizinci přicházeli, se obrátila na pomoc mimo jiné i na plzeňský magistrát. "Pak bylo rozhodnuto, že se vyhoví jejich žádosti o repatriaci domů. Autobusy objednal magistrát na žádost policie a ty náklady s tím spojené budou dosahovat kolem 400.000 korun. Budou refundované zřejmě z prostředků ministerstva vnitra," řekl ČTK vedoucí oboru krizového řízení magistrátu města Plzně Petr Liška. Poté co si cizinci vezmou na ubytovnách svoje osobní věci, by je měly autobusy dovézt přes Slovensko a Maďarsko do města Arad asi 80 kilometrů od hranice.

Cizincům pomáhali také pracovníci sociálního odboru magistrátu a místní diecézní charity. "Nakoupili jsme balené vody a bagety a rozdávali je na cestu," uvedla vedoucí poradny pro cizince a uprchlíky Diecézní charity Plzeň Helena Duchková. Ani podle ní není zatím přesně jasné, v jakých podmínkách cizinci pracovali. "Je možné, že byli omezováni na svobodě," připustila.

Rumunští občané, které v Plzni údajně vykořisťoval zaměstnavatel, odjížděli 6. listopadu s pomocí magistrátu, policie a charity od budovy městského ředitelství policie v Plzni do své země. Humanitární pracovníce jim na cestu zajistili vodu a potraviny. Den předtím policie zadržela tři cizince a jednoho Čecha. Poté je obvinila z vydírání, omezování osobní svobody a pokusu ublížení na zdraví.

Petra Kutálková, zástupkyně ředitelky organizace La Strada, jež se věnuje prevenci obchodu s lidmi, prý podobný případ nepamatuje. "Případ v takovém rozsahu, aby to řešila policie, a těch lidí bylo tolik na jednom místě, s tím jsem se ještě nesetkala, alespoň ne v oblasti pracovního vykořisťování. Nicméně víme, že jsou tady stovky, možná tisíce cizinců, kteří mohou být v hodně podobné situaci," řekla ČTK. Chce rumunským pracovníkům z Plzně nabídnout kontakty na podobné humanitární organizace v Rumunsku.

Přečteno: 788x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kriminalita, CizinciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo