romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zástěra: Čunkovy výroky jsou otevřená xenofobie

Vidnava, 1.4.2007 20:46, (ROMEA)

Václav Zástěra z občanského sdružení Roma Vidnava, které se stará o rodiny deportované Jiřím Čunkem na Jesenicko, si myslí, že výroky vicepremiéra vlády ukazují skutečný a neskrývaný rozměr xenofobních nálad většiny majoritní společnosti. "Zveřejnění těchto slov posunulo tento rozměr ze skryté roviny do roviny otevřené a stala se tak součástí této společnosti. Již nejde o skryté projevy rasismu, či xenofobie," uvádí se v dopise, který server Romea.cz uveřejňuje v plném znění.

Vážená paní ministryně, Vážená paní náměstkyně, Vážení přátelé,

slova, které pronesl p. senátor Čunek nejen, že nás pobouřila, ale přivedla k zamyšlení nad aspektem pronesených slov. To, že výroky budou odsouzené a že dojde k veřejné omluvě se dalo předpokládat a bylo otázkou času distancování se politiků od takových výroků. Dokonce si myslíme, že toto je důvod ke skutečné rezignaci na vládní funkce a že se tak stane.

Trestní oznámení, která jistě budou v této souvislosti podána jsou zcela očekávána. Já se chci ale zamyslet nad tím co se vlastně stalo. Vyjádření slov tohoto tipu z úst představitele státu ukazují na stav společnosti. Ukazují skutečný a neskrývaný rozměr xenofobních nálad většiny majoritní společnosti, zveřejnění těchto slov posunulo tento rozměr ze skryté roviny do roviny otevřené a stala se tak součástí této společnosti. Již nejde o skryté projevy rasismu, či xenofobie. Z úst politika, veřejného představitele vyšla jasná slova směrem ke společnosti. Problém se stal věcí veřejnou, neskrývanou a pojmenovanou. Problematika minority a majority , rozdílnost a další aspekty se tak zvýrazní a otevře. Dá se očekávat, že problém se prohloubí, Dojde k otevřenějšímu názorovému střetu lidí na základě rozdílnosti pohledu, dojde k celkovému posunu vnímaní jak pozitivním směrem tak i negativním s projevy daleko otevřenějšími. Že tomu tak je ukazuje nejenom diskuse na jednotlivých WWW odkazech.

Je nad čím se zamýšlet.

Václav Zástěra

Václav Zástěra
Přečteno: 1666x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo