romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zástěra: Čunkovy výroky jsou otevřená xenofobie

Vidnava, 1.4.2007 20:46, (ROMEA)

Václav Zástěra z občanského sdružení Roma Vidnava, které se stará o rodiny deportované Jiřím Čunkem na Jesenicko, si myslí, že výroky vicepremiéra vlády ukazují skutečný a neskrývaný rozměr xenofobních nálad většiny majoritní společnosti. "Zveřejnění těchto slov posunulo tento rozměr ze skryté roviny do roviny otevřené a stala se tak součástí této společnosti. Již nejde o skryté projevy rasismu, či xenofobie," uvádí se v dopise, který server Romea.cz uveřejňuje v plném znění.

Vážená paní ministryně, Vážená paní náměstkyně, Vážení přátelé,

slova, které pronesl p. senátor Čunek nejen, že nás pobouřila, ale přivedla k zamyšlení nad aspektem pronesených slov. To, že výroky budou odsouzené a že dojde k veřejné omluvě se dalo předpokládat a bylo otázkou času distancování se politiků od takových výroků. Dokonce si myslíme, že toto je důvod ke skutečné rezignaci na vládní funkce a že se tak stane.

Trestní oznámení, která jistě budou v této souvislosti podána jsou zcela očekávána. Já se chci ale zamyslet nad tím co se vlastně stalo. Vyjádření slov tohoto tipu z úst představitele státu ukazují na stav společnosti. Ukazují skutečný a neskrývaný rozměr xenofobních nálad většiny majoritní společnosti, zveřejnění těchto slov posunulo tento rozměr ze skryté roviny do roviny otevřené a stala se tak součástí této společnosti. Již nejde o skryté projevy rasismu, či xenofobie. Z úst politika, veřejného představitele vyšla jasná slova směrem ke společnosti. Problém se stal věcí veřejnou, neskrývanou a pojmenovanou. Problematika minority a majority , rozdílnost a další aspekty se tak zvýrazní a otevře. Dá se očekávat, že problém se prohloubí, Dojde k otevřenějšímu názorovému střetu lidí na základě rozdílnosti pohledu, dojde k celkovému posunu vnímaní jak pozitivním směrem tak i negativním s projevy daleko otevřenějšími. Že tomu tak je ukazuje nejenom diskuse na jednotlivých WWW odkazech.

Je nad čím se zamýšlet.

Václav Zástěra

Václav Zástěra
Přečteno: 1666x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo