romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zastupitelé Brna odsoudili prvomájový průvod Dělnické mládeže

Brno, 5.4.2011 15:41, (ROMEA)
ilustrační foto

Brněnští zastupitelé dnes odsoudili prvomájový průvod, jehož konání v Brně ohlásila Dělnická mládež. V usnesení zastupitelstva se otevřeně mluví o tom, že pochod pořádají neonacisté a že jde o "nenávistnou akci proti příslušníkům národnostních menšin žijících v Brně", která má za cíl "vyvolat strach, napětí a konflikty". Extremisté si nahlásili průvod ve dvou trasách a obě úřady zamítly. Jejich rozhodnutí však zrušil soud. Město se tak připravuje na to, že pochod bude.

Pořadatelé ho oficiálně nazvali oslavou Svátku práce, zastupitel a šéf výboru pro národnostní menšiny Martin Ander (SZ) však uvedl, že půjde o sraz neonacistů z celé střední Evropy. Navíc Brno se má stát dějištěm takového podniku potřetí za poslední čtyři roky. "Internetové stránky českých neonacistů a jejich ilegální organizace Národní odpor mohutně zve všechny příznivce neonacismu včetně zahraničních na 1. května do Brna," uvedl zastupitel.

Pochod odmítla i skupina V Brně neonacisty nechceme. Na svých internetových stránkách Brňany zve, aby se k iniciativě připojili nebo například ve svých oknech, výlohách, na balkonech a nástěnkách vyvěsili plakáty a transparenty proti pochodu.

Iniciativa uspořádá 1. května symbolickou protestní kulturní akci. Mají na ní vystoupit romské i neromské kapely, divadelní soubory, žongléři, recitátoři a různé osobnosti. Chystají se i ochutnávky, výtvarné dílny pro rodiče s dětmi a hry. "Všichni účinkující a organizátoři se na programu podílí dobrovolně a zdarma. Akce a místo se připravuje. Sledujte proto naše stránky!" píšou organizátoři.

Proti konání akce se už dřív vyslovila i městská policie, a to kvůli bezpečnosti, zároveň navrhla změnu trasy. Nesouhlasné stanovisko dal i dopravní podnik kvůli nutnosti omezovat dopravu, státní policie, magistrátní odbor dopravy i Úřad městské části Brno-sever. Obává se střetu skupin, protože jedna z ohlášených tras vede takzvaným brněnským Bronxem, kde žije hodně Romů.

KAM DÁL?
Brno se chystá na protesty proti krajně pravicovým extremistům

Přečteno: 2044x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Neonacismus, Demonstrace, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo