romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zbourání romské čtvrti Sulukule v Istanbulu je dokončeno

Istanbul , 22.6.2009 10:40, (ROMEA/RV)

Tisíc let dějin romské menšiny v Turecku se vymazalo z ulic starého města Istanbulu likvidací romské čtvrti. Turecké úřady již dokončily likvidaci čtvrti Sulukule. Těžkooděnci hlídali dokončení práce. Kdysi v Sulukule žila vervní komunita hudebníků a výtvarných umělců, které veřejnost považovala za hudební a výtvarné srdce města. Romové tam bydleli od roku 1054, ale v současné době se v rámci obnovy města likvidují starší ubytovny a obyvatelé se musí se stěhovat do panelových domů daleko od svých lokalit. Americký senátor Benjamin L. Cardin, demokrat z Marylandu, který je zároveň předsedou Helsinské komise v USA, se vyjádřil k asanaci: demolice Sulukule tureckou vládou prokazuje despekt k romským lidem a bohužel se postarala o výmaz součásti dějin Istanbulu. Turecká vláda by měla přiměřené odškodnit romské rodiny a poskytnout alternativní ubytování, aby romská komunita mohla stále žít pospolu i poté, co jejich historická čtvrť byla navždy zničena.
Přečteno: 642x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 06/2009HLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 ..
romea - logo