romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zbourání romské čtvrti Sulukule v Istanbulu je dokončeno

Istanbul , 22.6.2009 10:40, (ROMEA/RV)

Tisíc let dějin romské menšiny v Turecku se vymazalo z ulic starého města Istanbulu likvidací romské čtvrti. Turecké úřady již dokončily likvidaci čtvrti Sulukule. Těžkooděnci hlídali dokončení práce. Kdysi v Sulukule žila vervní komunita hudebníků a výtvarných umělců, které veřejnost považovala za hudební a výtvarné srdce města. Romové tam bydleli od roku 1054, ale v současné době se v rámci obnovy města likvidují starší ubytovny a obyvatelé se musí se stěhovat do panelových domů daleko od svých lokalit. Americký senátor Benjamin L. Cardin, demokrat z Marylandu, který je zároveň předsedou Helsinské komise v USA, se vyjádřil k asanaci: demolice Sulukule tureckou vládou prokazuje despekt k romským lidem a bohužel se postarala o výmaz součásti dějin Istanbulu. Turecká vláda by měla přiměřené odškodnit romské rodiny a poskytnout alternativní ubytování, aby romská komunita mohla stále žít pospolu i poté, co jejich historická čtvrť byla navždy zničena.
Přečteno: 637x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 06/2009HLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek..
romea - logo