romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zelení chtějí schůzku koalice kvůli Čunkovu setrvání ve vládě

Praha, 1.4.2007 20:30, (ČTK/ROMEA)

Předsednictvo Strany zelených vyzvalo premiéra Mirka Topolánka (ODS) ke svolání schůzky koalice kvůli výrokům vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) a jeho dalšímu setrvání ve vládě. Podle zelených slova, která šéf lidovců pronesl na adresu Romů, poškozují důvěryhodnost kabinetu. Výroky Čunka už odsoudili občanští demokraté, sociální demokraté, komunisté i lidovecký poslanec Pavel Severa. Rozhořčeni jsou romští aktivisté. Čunek se sice dnes omluvil a brání se, že byla jeho slova vytržena z kontextu, ale na svém výroku trvá.

Stanovisko Strany zelených

Usnesení předsednictva Strany zelených a poslaneckého klubu zelených k výrokům vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka o Romech:

- výroky místopředsedy vlády Jiřího Čunka na adresu občanů romské komunity opakovaně poškozují důvěryhodnost vlády ČR,

- postoje místopředsedy vlády Jiřího Čunka podněcují nesnášenlivost ve společnosti a jsou v protikladu k politice vlády ČR k menšinám,

- předsednictvo Strany zelených konstatuje, že kompetence v oblasti vládní koncepce romské integrace přísluší ministryni Džamile Stehlíkové,

- předsednictvo Strany zelených vyzývá předsedu vlády ke svolání koaliční K9 na téma poškozování vlády postoji místopředsedy vlády Jiřího Čunka a jeho setrvání ve vládě.

Zelení se na výzvě premiérovi ke svolání koaliční devítky shodli podle svého předsedy Martina Bursíka jednomyslně, a to i přesto, že se Čunek za výrok v televizi Prima omluvil. Vadí jim, že omluvu doprovázel dalšími výroky na adresu Romů, které pro ně rovněž nejsou přijatelné.

Koaliční partneři lidovců a občanských demokratů jsou přesvědčeni, že Čunkovy postoje podněcují nesnášenlivost ve společnosti a jsou v protikladu k politice kabinetu vůči menšinám. Kompetentní ve věci vládní koncepce romské integrace je podle nich jejich ministryně Džamila Stehlíková, ne vicepremiér Čunek. "Pro nás je to téma velice citlivé, protože lidská práva jsou jedním ze dvou pilířů naší politiky," uvedl Bursík.

Na opakované dotazy, zda budou zelní požadovat Čunkovo odvolání, Bursík odpovídal, že z kontextu je zcela zřejmé, s jakým postojem budou na koaličním jednání vystupovat. Zda budou chtít Čunkovu rezignaci, nebo zda pohrozí odchodem z koalice, jestliže vicepremiér v kabinetu setrvá, neřekl.

Čunek v pátečním Blesku na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák."
Občanští a sociální demokraté i komunisté považují Čunkovo vyjádření za xenofobní.

Odsoudil je i poslanec KDU-ČSL Severa. "Předpokládám, že předsednictvo KDU-ČSL zaujme jednoznačné stanovisko k výroku Jiřího Čunka, protože mlčení by zpochybňovalo principy, které lidovci vždy zastávali," napsal lidovecký poslanec v prohlášení, které dnes zaslal ČTK.

Již v pátek proti výrokům lidoveckého šéfa protestovali romští aktivisté ze 16 organizací. Čunkovo řešení romské problematiky označili za "nástup klerofašismu v ČR".

Čunek se dnes v diskusním pořadu televize Prima omluvil těm lidem, které jeho nedávné výroky na adresu občanů romské národnosti pobouřily. Tvrdí ale zároveň, že se lidí dotkly, protože je nepochopili.

Pro šéfa lidovců je aféra kolem jeho výroků už druhá, která ohrožuje jeho pozici ve vládě. Výzvám k odstoupení čelí kvůli obvinění z korupce. Policie Čunka obvinila z toho, že před pěti lety ještě jako vsetínský starosta vzal zhruba půlmilionový úplatek. Jde o prvního českého politika, který čelí obvinění během svého vládního mandátu. Ani v zahraničí nejsou takové případy obvyklé.

Čunek se do širšího povědomí dostal ještě jako vsetínský starosta loni před komunálními a senátními volbami. Vsetín tehdy vystěhoval romské rodiny ze zchátralého domu v centru do kontejnerových domů na okraji města, část skončila v rozpadlých domech v jiných okresech. Čunka kritizovali ochránci lidských práv, podle analýzy si ale tehdy polepšil u voličů. Nyní jeho popularita klesá.

Přečteno: 890x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo