romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zemřel veřejný ochránce práv Otakar Motejl

Brno, 9.5.2010 22:03, (ROMEA)

Veřejný ochránce práv Otakar Motejl dnes ve věku 77 let zemřel, serveru iDnes.cz to řekla místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Ombudsmanova mluvčí Iva Hrazdílková ČTK řekla, že zemřel v dopoledních hodinách ve Fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích po krátké náhlé nemoci.

Řada osobností na Motejlovo úmrtí reagovala emotivně. "Václava Havla smrt Otakara Motejla velice zasáhla. Považoval ho vždy za statečného muže, který neuhýbal a celý život sloužil spravedlnosti," sdělila ČTK asistentka bývalého prezidenta Sabina Tančevová.

"Nečekaným odchodem Otakara Motejla ztrácíme jednoho z mohykánů naší polistopadové politiky, který byl ve špičkových funkcích celých 20 let," sdělil ČTK prezident Václav Klaus.

"Je to pro český veřejný život veliká ztráta, že odešel člověk, který byl známý obhájce disidentů. Sám jsem se mohl těšit jeho významné pomoci v roce 1989 a od té doby jsme spolu měli velmi blízký vztah," reagoval bývalý disident Alexandr Vondra, kterého Motejl obhajoval na konci 80. let za jeho účast v Palachově týdnu a spoluautorství petice Několik vět. "Byl můj advokát a byl mou oporou od právní pomoci, až po to, že mi nosil do kriminálu cigarety. Což nevím, jestli advokát smí nebo nesmí, ale pro mě to bylo důležité," dodal Vondra.

"Před chvilinkou jsem se to dozvěděla a jsem z toho strašně špatná," řekla ČTK někdejší předsedkyně České národní rady a advokátka Dagmar Burešová. Podle jejích slov k sobě měli oba právníci blízko. "Spolu jsem začínali v politice, ve stejné době jsme pracovali jako advokáti, oba jsme hájili disidenty," vzpomínala Burešová.

Na Motejla vzpomíná i jeho bývalý spolupracovník, advokát Tomáš Sokol. "Spolupracovníci jsme byli 20 let. Byla to krásná léta. Měl jsem ho rád, choval se ke mně hezky," řekl Sokol.

Novinář a bývalý disident Petr Uhl se se zesnulým ombudsmanem seznámil v době, kdy Motejl obhajoval lidi, kteří byli minulým režimem perzekvováni. Po roce 1989 pak společně připravovali znění amnestie pro tehdejšího prezidenta Václava Havla. "Ombudsmana dělal velmi dobře, obklopil se mladými právníky, kteří znali situace z jiných zemí. Vystavil bych mu jedničku s hvězdičkou. Posílil právní vědomí v této zemi. Pro mě je to smutek, že odešel," uvedl Uhl.

"Vím o tom, že se delší dobu necítil zcela dobře. Opakovaně o tom se mnou hovořil. Odešla výrazná osobnost," řekla nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig uvedl, že soud přijal zprávu o Motejlově úmrtí s velkým zármutkem. "Protože Otakar Motejl byl nejen významným právníkem a bojovníkem za spravedlnost, ale současně i prvním předsedou Nejvyššího soudu České republiky," dodal. Motejla označil za osobnost české justice, která se vždy stavěla na stranu práva a spravedlnosti, a to jak ve funkci soudce, tak i ministra spravedlnosti nebo veřejného ochránce práv. Nejvyšší soud vyjádřil pozůstalým soustrast.

"Je to pro nás velká ztráta. Bylo to náhlé. Bude nám velmi chybět," řekla v reakci na úmrtí ombudsmana jeho zástupkyně Jitka Seitlová. Podle zákona se nyní ujímá vedení Kanceláře veřejného ochránce práv, a to až do doby, kdy zákonodárci zvolí Motejlova nástupce.

Seitlová zdůraznila, že Motejl vybudoval kancelář ombudsmana. Politologové přitom již při vzniku této instituce upozorňovali na to, že bude záležet především na osobnosti ochránce, zda se mu podaří pro nový úřad získat podporu veřejnosti. Seitlová připomněla, že kancelář ombudsmana se těší vzrůstající důvěře veřejnosti, o čemž svědčí i množící se podněty, které dostává od občanů.

Otakar Motejl se narodil 10. září 1932, vystudoval Právnickou fakultu Univezity Karlovy. Soudcem Nejvyššího soudu byl od podzimu 1968. Po odchodu z funkce v roce 1970 se věnoval advokátní praxi. Obhajoval mimo jiné řadu disidentů, stoupence neoficiální kultury a aktivisty nezávislého hnutí, třeba Vladimíra Škutinu, Pavla Tigrida, Jiřího Rumla a členy skupiny Plastic People nebo Hnutí revoluční mládeže.

Po listopadu 1989 byl členem komise Federálního shromáždění pro dohled nad vyšetřováním událostí 17. listopadu. Poté zastával funkci předsedy Nejvyššího soudu ČR, od roku 1998 byl ministrem spravedlnosti.

Přečteno: 860x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo