romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Žháři z Vítkova Cojocara a Müller: Nevěděli jsme, že uvnitř jsou lidé, útočili jsme na sklad kradených věcí

Ostrava/Vítkov, 11.5.2010 14:42, (ROMEA - PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME)

Za mimořádných bezpečnostních opatření začal v 9:00 ostravský krajský soud projednávat žhářský útok na domek rodiny Romů ve Vítkově na Opavsku. Při úmyslně založeném požáru loni v noci na 19. dubna utrpěla rozsáhlé popáleniny tehdy ještě ani ne dvouletá Natálka. Podle obžaloby útočili čtyři neonacisté z Opavska a Bruntálska, údajně chtěli udělat něco většího těsně před 120. výročím narození Adolfa Hitlera, které připadalo na 20. dubna 2009. Za to jim hrozí až 15 let vězení. Padnout ale může i výjimečný trest - doživotí.

VIDEO
Začal soud s vítkovskými žháři
Chci vidět, co je to za zrůdy, řekl otec Natálky

AUDIO
11.5.2010 MP3
Otec zraněné Natálky Pavel Kudrik před hlavním líčením (ČTK)
11.5.2010 MP3
Zmocněnec zraněné Natálky Pavel Uhl k náhradě škody (ČTK)
11.5.2010 MP3
Advokát Lukeše Pavel Pěnkava (ČTK)

Do jednací síně Davida Vaculíka, Jaromíra Lukeše, Iva Müllera a Václava Cojocaru přivedla početná skupina členů zásahové jednotky vězeňské služby.

Krátce po půl desáté přednesla obžalobu státní zástupkyně Brigita Bilíková. Její řeč trvala asi deset minut. Podrobně popsala jakým způsobem byl útok proveden.

Soud se žháři z Vítkova - 1. den

> Státní zástupkyně Brigita Bilíková přednesla obžalobu
> Lukeš a Vaculík odmítli vypovídat
> Müller: Organizátorem byl Lukeš, nevěděl jsem, že jsou v domě lidé, myslel jsem, že jde o sklad kradeného zboží, Romové kradou berou drogy a zbili mě, Natálky je mě líto
> Cojocaru: Nevěděl jsem kam a co jedeme udělat, připravil jsem benzín a zápalné knoty, nevěděl jsem, že jsou uvnitř lidé, o Romy jsem se staral na letních táborech
> Pavel Kudrik: Chci se podívat co je to za zrůdy

Vaculík s Lukešem využil práva nevypovídat. Ostatní obžalovaní vypovídat chtějí. Krátce před desátou začal vypovídat první obžalovaný Ivo Müller. Potvrdil slova Bilikové, že útok naplánoval Lukeš. "Den předtím v opavské restauraci si k nám přisedl. Řekl, že chce udělat něco většího. Romům udělat zlo, zastrašit. Nevím proč. Chtěl asi zviditelnit hnutí," řekl. O tom, který dům to bude, se od Lukeše dozvěděli až v den útoku. Müller údajně také nevěděl, že dům je obydlený.  „Nebylo naším úmyslem někomu ublížit, či dokonce někoho zabít. Naším cílem bylo jen zničit sklad, kde měly být kradené věci. Nic víc,“ řekl Műller.

Markus Pape, jeden ze ze zplnomocněnců poškozených, se Müllera ptal na jeho styky s neonacisty. Müller styky bagatelizuje a podle něj se jednalo o nepravidelná setkání. Műller zdůraznil, že nebyl členem žádné politické strany, ale jen příznivcem pravicových hnutí. „Je to nacionalismus, vlastenectví,“ charakterizoval podle serveru Deník.cz pravicové hnutí Műller. Műller na další dotaz Papeho odpověděl, že dům ve Vítkově měli Romové využívat jako sklad kradených věcí.

Po přestávce začal po dvanácté hodině vypovídat druhý obžalovaný Václav Cojocaru. Uvedl, že na pravicovém hnutí ho fascinovalo oblečení. Z ostatních obžalovaných zná Müllera, Lukeše jen z demonstrací. Cojocaru vypověděl, že vůbec netušil proč mu přišla SMS zpráva, aby na schůzku v Horním Benešově 17. dubna vzal benzín. „Vrtalo mi hlavou, na co to chtějí. Pak jsem jim odpověděl, že přijedu do Horního Benešova,“ uvedl Cojocaru. Vzal kanystry, láhve a látky, ze kterých pak byly vyrobeny knoty. Cojocaru tvrdil, že když jeli do Opavy, vůbec nevěděl co tam budou dělat.

„Pořád mi vrtalo hlavou, kam jedeme. Bylo mi řečeno, že se to dozvím. Lukeš mě cestou do Vítkova navigoval. Když jsem se znovu zeptal, o co jde, Lukeš řekl, že se má zapálit starý barák, který slouží jako sklad nakradených věcí,“ uvedl podle Deníku.cz Cojocaru a pospal jak na místě plnili obžalovaní lahve a házeli do objektu. Stále tvrdil, že pokud by věděl, že v domě jsou lidé, tak by láhev nehodil.

Müller a Cojocaru nalévali do tří láhví benzin, Lukeš trhal hadry a snažil se knoty do nich nacpat. Pak k volantu sedl Lukeš. "Tvrdil, že to je sklad nakradených věcí. Že je prázdný a opuštěný," řekl Cojocaru. Před domem strávili asi minutu. Vystoupili, každý držel v ruce jednu zápalnou láhev. Byla tam tma, světlo jsem neviděl. Kdybych si všiml, že barák je obydlený, tak bych láhev zahodil na cestu či někam jinam," řekl.

Müller i Cojocaru vyjádřili lítost nad tím, že byla zraněná malá Natálka. Műller na otázku jeho vztahů k Romům uvedl, že kradou, berou drogy a že, ho zbili. Naproti tomu Cojocaru se snažil vysvětlit, že s Romy se dá domluvit a uvedl, že působil na letních táborech, kde se staral o handicapované děti a také o Romy.

Lukešův advokát Pavel Pěnkava řekl, že nesouhlasí s tím, že by jeho klient byl hlavním organizátorem útoku. "To je mediální nálepka. To se budeme snažit během procesu vyvrátit," řekl.

Asi v půl druhé bylo hlavní líčení přerušeno a bude pokračovat zítra od 9 hodin.

Zmocněnec dětí, které byly v době útoku v domě, včetně Natálky Pavel Uhl dnes ČTK před zahájením soudu řekl, že bude požadovat několikamilionové odškodnění. Jde o bolestné a ztížení společenského uplatnění. Pojišťovna žádá za léčení 7,5 milionu korun. Další výraznou položkou je 6,5 milionu bolestného pro Natálku a 2,8 milionu jako náhrada za její snížené společenské uplatnění. Celková částka dosahuje téměř osmnácti milionů korun.

Zmocněnci rodiny Markus Pape a Ladislav Baláž požadují pro její členy přes 900.000 korun.

Mezi prvními dorazil k soudu podle iDNES.cz otec popálené Natálky Pavel Kudrik. "Rozhodnutí ponechám na soudu a věřím, že bude spravedlivé. Pokud by to ale záleželo na mně, tak bych jim dal doživotí. Natálka bude také trpět celý život," řekl serveru iDNES.cz před zahájením líčení.

Pracovníci vězeňské služby a justiční stráže přijali mimořádná bezpečnostní opatření. Tak přísný režim v budově Krajského soudu v Ostravě zřejmě ještě nebyl. Očekávají se zvýšené bezpečnostní prohlídky přítomných a obžalované by měli střežit ozbrojení těžkooděnci z řad zásahové jednotky vězeňské služby. "Bezpečnostní opatření budou přijata. Blíže je ale komentovat nebudeme, pak by ztrácela smysl," řekla ČTK mluvčí krajského soudu Barbara Plchotová.

Čin měl být oslavou narozeni Adolfa Hitlera

Podle obžaloby čin, spáchaný v noci na 19. dubna, naplánoval Lukeš a cílem čtveřice bylo zviditelnit se v rámci extrémistických skupin. Údajně navíc chtěli udělat něco většího těsně před 120. výročím narození Adolfa Hitlera, které připadalo na 20. dubna 2009.

"Lukeš v rámci dobré znalosti lokality, úmyslně vybrané pro její vysokou hustotu obyvatelstva romského původu, vytipoval dům v Opavské ulici ve Vítkově," uvedla v obžalobě státní zástupkyně Brigita Bilíková. Podle textu, který má ČTK k dispozici všichni věděli, že dům je obývaný Romy, znali poměry rodiny a počet lidí, který v domě žije.

Těsně před samotným útokem usedl Lukeš za volant auta Davida Vaculíka. Údajně proto, že oblast znal a věděl, kudy ujíždět před případnými pronásledovateli. Zápalné láhve, věci na jejich výrobu obstaral Cojocaru, pak podle obžaloby házeli zbývající tři. Ještě před tím si ale všichni zamaskovali obličeje a na ruce si natáhli rukavice. Pak se postavili každý před jedno okno přízemního domku a najednou pak se silným rozmachem do oken zápalné láhve vhodili. Z místa pak připraveným autem odjeli.

Tímto útokem v domku založili tři ohniska rychle se šířícího požáru. Uvnitř v té době spalo devět lidí. Šesti se podařilo před plameny uniknout do bezpečí. Na malé Natálce ale začaly hořet šaty a dítě utrpělo vážné popáleniny. Méně vážně byli zraněni i její rodiče. O něco později oheň dům zcela zničil.

Podle lékařů ostravského popáleninového centra se dá přežití Natálky označit za malý zázrak. Děvčátko má za sebou desítky operací a další ji ještě čekají. I když je nyní už doma v domácím léčení, vyhráno zdaleka nemá. V nemocnici bývá častým hostem. Nyní, rok po žhářském útoku, se opět učí chodit.

To, že brzy stanou před soudem lidé, kteří její bolet podle policie způsobili, nevnímá. Naopak její matka Anna Siváková se na proces připravuje. Hlavně na to, že bude muset útočníkům pohlédnout do tváře. "Netěším se na to. Vůbec netuším, jak budu reagovat, až je uvidím," svěřila se Siváková.

Obžalovaní vinu svalují jeden na druhého. Všichni ale tvrdí, že nevěděli o tom, že dům je obydlený. Právě na tom je postavena jejich obhajoba. Proces budou doprovázet mimořádná bezpečnostní opatření. Souzené mladíky bude do jednací síně přivádět zásahová jednotka vězeňské služby. Očekává se velký zájem médií, ale i dalších příznivců ultrapravicových skupin. Soudce hlavní líčení naplánoval na květen a červen. Právě někdy v polovině šestého měsíce by mohl padnout rozsudek.

KAM DÁL?

ČTK, ryz,
Přečteno: 2858x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo