romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Židovské organizace odsuzují mlčení prezidenta Klause a dalších k antisemitismu publicisty Adama B. Bartoše

Praha, 27.2.2012 16:49, (ROMEA)

Evropský institut odkazu šoa (hebrejský výraz pro holokaust), a další židovské organizace, se pozastavují nad tím, že se prezident Václav Klaus a jiní dosud nedistancovali od "protižidovské posedlosti" internetového publicisty Adama B. Bartoše. Klaus, jeho spolupracovník Petr Hájek či zástupci konzervativního sdružení Mladá pravice (jehož Bartoš byl členem - pozn. redakce) )a další jsou vyfoceni s tímto mužem, sdělil institut. Některá fota jsou například na Bartošově webu

Evropský institut odkazu šoa, Federace židovských obcí v ČR, Terezínská iniciativa a Židovské muzeum v Praze současně sdělily, že vyjadřují své pobouření nad protižidovskými výroky Adama Bartoše. Ty podle nich šíří prostřednictvím svého blogu.

"Ti, jejichž blízkostí se Bartoš chlubí, asi nejsou dostatečně informováni, byť je Bartošův blog probírán snad ve všech médiích. Ať je tomu jakkoli, mlčením se v daném případě posunuje hranice tolerance vůči nebezpečnému a primitivnímu extremistickému štvaní, a to bez ohledu na to, zda je jeho podtext národnostní, rasový, náboženský, politický či jiný," uvádí se na webu institutu.

Pokud má být podle něj toto mlčení projevem respektu k občanským svobodám, je třeba též připomenout, kým a jak byly tyto hodnoty v minulosti zneužity a s jakými následky.

Novináři se již dříve pozastavovali nad tím, jak Bartošovu tvorbu Klaus přijímá. V rozhovoru pro Lidové noviny, který byl zveřejněn v prosinci 2010, totiž prezident označil jeden z Bartošových textů za geniální. Bartoš čelí kvůli svým výrokům i trestnímu oznámení, které podal šéf Strany zelených Ondřej Liška. Již dříve si vysloužil pozornost i kvůli tomu, že vytvořil seznam takzvaných "pravdoláskařů".

Evropský institut odkazu šoa sídlící v Česku vznikl v lednu 2010 na základě takzvané Terezínské deklarace, kterou zástupci Evropské unie podepsali během českého předsednictví sedmadvacítky v roce 2009.

CELÝ TEXT PROHLÁŠENÍ Evropského institutu odkazu šoa, Federace židovských obcí v ČR, Terezínské iniciativy a Židovského muzea v Praze: Společné prohlášení k některým projevům antisemitismu v ČR

Přečteno: 945x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Antisemitismus, DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo