romea - logo
23. září 2019 (pondělí)
svátek má Berta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Žijú v budúcnosti svojho rodu (1962)

Slovensko, 20.3.2007 21:26

Československí komunistickí ideológovia dospeli k názoru, že Cigáni nie sú národom a ani národnosťou. Charakterizovali ich ako skupinu ľudí žijúcu rozptýlene na celom území Československa, ktorá nadobudla vinou utláčania a vykorisťovania kapitalistickou triedou charakteristické rysy spôsobu života a mentality, ktoré boli retardujúce a bolo dôležitou úlohou odstrániť ich. Na začiatku 60-tych rokov a po ideologickom uvoľnení sa objavujú dva dokumentárne filmy Ladislava Kudelku: Sbohom Péro (1960) a Žijú v budúcnosti svojho rodu (1962). Kudelkove filmy predstavujú éru objektívnejšieho pohľadu s určitou dávkou nostalgie za zanikajúcim svetom cigánskej kultúry, ktorú sme odmietli bez toho, aby sme ju bližšie spoznali.
Přečteno: 3245x
 

Kam dál:

Štítky:  

FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo