romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Žijú v budúcnosti svojho rodu (1962)

Slovensko, 20.3.2007 21:26

Československí komunistickí ideológovia dospeli k názoru, že Cigáni nie sú národom a ani národnosťou. Charakterizovali ich ako skupinu ľudí žijúcu rozptýlene na celom území Československa, ktorá nadobudla vinou utláčania a vykorisťovania kapitalistickou triedou charakteristické rysy spôsobu života a mentality, ktoré boli retardujúce a bolo dôležitou úlohou odstrániť ich. Na začiatku 60-tych rokov a po ideologickom uvoľnení sa objavujú dva dokumentárne filmy Ladislava Kudelku: Sbohom Péro (1960) a Žijú v budúcnosti svojho rodu (1962). Kudelkove filmy predstavujú éru objektívnejšieho pohľadu s určitou dávkou nostalgie za zanikajúcim svetom cigánskej kultúry, ktorú sme odmietli bez toho, aby sme ju bližšie spoznali.
Přečteno: 3245x
 

Kam dál:

Štítky:  

FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo