romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Žít v domě v Údolní ulici v Blansku...

Blansko, 21.12.2007 10:57, (Převzato: Blanenský deník)

Narodila jsem se v roce 1990 a pocházím ze smíšeného, na půl romského manželství. Spolu s maminkou a sourozenci žijeme v Blansku. Ze tří sourozenců jsem nejstarší. Než jsme se přestěhovali do jednopokojového bytu v ulici Údolní, bydleli jsme v ulici 9. května.

Nebyla to pro nás snadná situace, protože v době mých šesti let se naši rodiče rozváděli a s maminkou jsme se přestěhovali z finančních důvodů do menšího bytu. A právě o domě, kde bydlím, bych ráda něco napsala.

Bydlíme v jednopokojovém státním bytě, který je součástí třípatrového domu. Život tu probíhal v prvních letech bez problémů. Společné prostory a prostory kolem domu byly velmi dobře udržované v čistotě. V domě bydlelo i více rodin s dětmi, starší lidé, a tak snahou bylo i dodržovat domovní řád. Tento klidný život trval asi do mých jedenácti let. Posléze se stával náš dům vyhledávanou lokalitou pro sociálně slabší spoluobčany, protože zde byly nižší náklady na bydlení. Brzy zde však vznikaly menší či větší konflikty, které dle mého názoru vyplynuly především kvůli nepřizpůsobivosti některých sousedů, dále kvůli neplatičům a častým návštěvám cizích osob, které v domě neměly co dělat. Problémy byly i s udržováním čistoty společných prostor, respekt ke starším lidem nebyl žádný, a tak bylo jasné, že někteří naši dobří sousedé se postupně odstěhovali. Mohu říct, že během šesti let se situace v domě velmi zhoršila a v současné době patří náš dům k těm horším lokalitám Blanska. Již delší dobu dochází ke krádežím a dalším zakázaným činnostem. Častěji zde najdete volně se po zemi povalující použité injekční stříkačky ve sklepech, na chodbách i okolo domu. Několikrát do měsíce sem zavítají příslušníci městské policie kvůli porušování doby nočního klidu. Můžete zde vidět nedopalky cigaret pohozených na schodech, a tudíž i lhostejnost k úklidu. Varujícími signály jsou i další negativní jevy - v tomto případě výroba a prodej zakázaných drog. A to si myslím, je v současnosti největší problém, protože zde bydlí malé a dospívající děti. Nepořádek a pohozené použité injekční stříkačky jsou tak dobré akorát pro vypuknutí žloutenky a dalších nemocí. I když se alespoň někteří z nás snaží udržet čistotu v domě i okolo něj, během několika dnů to vypadá, že tu nikdo neuklízí. Život se tu stává čím dál častěji deprimující a nejlepší by bylo odtud doslova utéct. Jenomže pokud člověk nemá dost prostředků k tomu, aby došlo k takovému kroku, musí zůstat a stává se stejně lhostejným.

Jak tuhletu situaci řešit? Určitě NE způsobem, že se budeme obracet k tomu všemu zády a jen tiše přihlížet. Možná by stálo za to, kdyby se přišel přesvědčit někdo ze zastupitelů města o tom, jaká je realita, a nespoléhal se jen na informace, které mohou být zreslené. I když je mi jasné, že pořádek v domě za nás nikdo nevyřeší, to musíme především iniciativně řešit my - obyvatelé domu. Co se však týče kriminality a drog, zde by měly zasáhnout organizace a instituce, u nichž je tato problematika předmětem činnosti, a na základě zmapování situace by pak v praxi uplatnily preventivní řešení. Rezervy se určitě najdou i v terénní sociální práci, která v Blansku dle mého názoru nefunguje tak, jak by si právem zasloužila. Vždyť tato a podobné lokality k tomu přímo vybízejí, a pokud se situace nezlepší, stávají se z těchto míst tzv. ghetta, sociálně vyloučené lokality nebo čtvrtě, kudy člověk po setmění nepůjde.

Nechci a nemám v úmyslu negativně hovořit o práci nevládních neziskových organizací, protože jejich působení po celé České republice je nezbytné. Jejich práce a výsledků si cením. Uvítala bych však vstřícnější přístup i od organizací a úřadů státních. Doufám, že nezůstane jen u slov a volání o pomoc a přejde se k aktivním krokům. Byla by skutečně škoda, kdyby náš dům, jenž je součástí ulice, kde je krásná zeleň, pískoviště pro děti a není tu velký provoz aut, byl nadále jen místem se špatnou nálepkou.

Monika Vdolečková
Přečteno: 1510x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo