romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Život jako vyšitý

Praha, 23.6.2008 15:08, (ROMEA/Romano voďi)

Radka Steklá Tak se jmenuje výstava textilní tvorby Markéty Šestákové, kterou do 31. října 2008 představuje Muzeum romské kultury v Brně.
Ačkoliv na návštěvníka z vyšívaných obrazů dýchne pohoda a teplo rodinného krbu, má tato atmosféra daleko do skutečného života jejich autorky. Relativně spokojená léta strávila v dětském domově, méně šťastná u své babičky, od které nakonec utekla v touze najít lásku alespoň u nevlastní matky. Šťastné shledání netrvalo věčně, než se však vrátila zpět do Čech, stačila přičichnout k životu Romů s jejich pohádkami a příběhy. Rodinnou harmonii, kterou léta postrádala, a již našla u Romů a později vedle svého muže, dnes vtiskuje do svých originálních a precizních výšivek.
Šestáková neprošla žádnou výtvarnou školou, tak jako ostatně většina romských výtvarníků. K tvorbě však přesto neměla daleko, vzorem jí byl od dětství otec, sám amatérský malíř. Potřeba uměleckého vyjádření však přišla mnohem později, ve chvíli, kdy autorka v roce 1993 přišla o práci. Od té doby pak vyšila desítky poetických obrázků, na nichž nejčastěji zachycuje výjevy z rodinného života Romů.
Dnes žije autorka v Českých Budějovicích, kromě textilní tvorby přispívá básněmi a články do romských periodik.
Přečteno: 2830x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 06/2008, Kultura, DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo