romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Změní se také lidovci?

Brno, 7.7.2009 21:46, (Brněnský deník)

I když už mechanismy české politiky klapou skoro stejně jako ty v západní Evropě, přece jen pár zvláštností zůstává. Jednou z nich je personifikace, přehnaný důraz na figury stojící v čele stran a malý ohled na program, historii, mezinárodní zakotvení a spojence stran, stejně jako na sociální strukturu a zájmy jejich voličů a podporovatelů.

Proto když dojde řeč na sociální demokracii, většinou netrvá dlouho a už se omílá, jak to Paroubek koupil vajíčkem, začne se přetřásat ODS a vzápětí z toho vyleze Topolánkův odvaz v Berlusconiho vile.

Postoj některých pozorovatelů politické scény k lidovcům se teď mění k lepšímu díky tomu, že na předsednickém postu KDU-ČSL přidrzlý škleb prohnaného hocha ze Vsetína, který uměl nahnat body na romské tematice, nahradil blažený úsměv uhlazeného Cyrila Svobody, který přináší o pár tříd větší kvalitu, hru podle otevřených pravidel a středovou orientaci s důrazem na sociální problematiku. Ale proměnilo se tím zásadně i uvažování členstva partaje, které se před pár lety nechalo oslnit Čunkovým populismem, očekávalo od něj zisk dalších procent navíc (z jakého jiného voličského rybníka by to mohlo být než z nahnědlého?) a plácalo ho celou dobu po rameni? Znamená Čunkův sestřel z nejvyšších pozic proměnu v lidoveckém chápání menšinové problematiky?

Sociální demokracie dávala od podzimu 2008 dohromady alianci s několika romskými organizacemi – Demokratickou aliancí Romů Petra Tulii z Valašského Meziříčí, sdružením Dženo Ivana Veselého z Prahy, skupinou Nevo Dživipen Rudolfa Tancoše z Českých Budějovic a Sdružením Romů severní Moravy Milana Ference z Karviné.

Formálně ji stvrdili svými podpisy šéf sociální demokracie Paroubek a dotyční Romové v dubnu letošního roku. Zavázali se k řadě kroků, které by měly vést ke zlepšení situace v soužití mezi romskou menšinou a neromskou většinou. Začátkem dubna 2009 představila sociální demokracie v Lidovém domě také podrobný dokument, Rámcový program strany pro záležitosti Romů a sociálně vyloučených lokalit, na němž se podíleli mj. specialisté na romskou tematiku Helena Balabánová, Saša Uhlová a Kateřina Valachová. Sociální demokracie se také snaží dát prostor na svých kandidátních listinách pro nadcházející parlamentní volby 2009 některým Romům – např. na pražskou kandidátku umístila Davida Beňáka, šéfa Odborné komise ČSSD pro romské záležitosti.

Myslím, že teprve až se lidovci také odhodlají k podobným krokům, bude jim možné uvěřit, že čunkovský chlív pořádně vyvětrali.

Přečteno: 1005x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Volby, 2009HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo