romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zmocněnkyně Monika Šimůnková přeje všem Romům všechno nejlepší k MDR

Praha, 8.4.2011 16:27, (ROMEA)
ilustrační foto

Mezinárodní den Romů - 8. duben - slaví od roku 1990 Romové po celém světě. Datum bylo stanoveno dle data konání světové romské konference poblíž Londýna roku 1971, kde také vznikla Mezinárodní romská unie a byla přijata a schválena romská vlajka a hymna. Tento rok se k celosvětovým oslavám připojí i Úřad vlády a oslavíme společně Mezinárodní den Romů také v Praze.

VIDEO
EXKLUZIVNĚ: Monika Šimůnková k Mezinárodnímu dni Romů 2011

K oslavám se letos poprvé přidává zmocněnkyně vlády pro lidská práva Mgr. Monika Šimůnková. „Mezinárodní den Romů je příležitostí poukázat na to, že Romové jsou součástí naší společnosti, že plnohodnotná integrace je nezbytným prvkem k dosažení ohleduplné a tolerantní společnosti.“ V Evropě žije 12 mil. Romů, v České republice odhadem 200 tis., z toho jedna třetina trpí sociálním vyloučením, „dvě třetiny však žijí plnohodnotným životem a společnost se o nich musí dozvědět“ dodává Šimůnková.

Romové jsou občané téměř všech evropských zemí. Stále trvající předsudky a stereotypy vůči Romům, vedou k otevřenému anticiganismu a zvyšují napětí ve společnosti. Proto také na dnešní den také spadá představení Evropské rámcové strategie pro začleňování Romů maďarským předsednictvím v EU, které ji představuje na zasedání evropské Platformy pro začleňování Romů v Budapešti. Jedná se o průlom v řešení romské otázky na evropské úrovni. „stejně, jako se Romové sešli roku 1971, i dnes v Budapešti bude proces integrace Romů posunut o několik kroků vpřed,“ věří Šimůnková.

Romové jsou známí svou jedinečnou hudbou a tancem. Tento den však není pouze o hudbě, tanci, romských řemeslech a tradicích, ale o symbolu spojení, úcty a pochopení a podpoře těch, kteří chtějí být součástí naší společnosti a prokazují to svou pracovitostí a houževnatostí. Dnes si také připomínáme utrpení, kterým Romové museli za svého života čelit. Romové prošli holocaustem 2.světové války. „Tuto epochu v životech Romů nesmíme zapomenout, je nutné postavit se proti nenávistným aktivitám a rétorice neonacistů.“

„Přála bych si, aby se povědomí o tomto dni rozšířilo mezi lidi a tím se také poukázalo na důležitou roli, kterou Romové ve světě mají, Romové jsou součástí i české kultury“ říká Šimůnková a přeje všem Romům- mužům, ženám i dětem všechno nejlepší k Mezinárodnímu romskému dni které zároveň srdečně zve na vyvrcholení dnešních oslav do A Studia Rubin.

„Romale, but bacht the sastipen!“

 

tisková zpráva, Tisková zpráva
Přečteno: 1619x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Mezinárodní den Romů, 2011HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo