romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zpackaný VII. Mezinárodní kongres IRU

Záhřeb, 7.11.2008 13:15, (ROMEA)

Zpráva ze VII. Mezinárodního kongresu IRU by mohla znít takto: 24. 10. 2008 se v chorvatském Záhřebu konal VII. Mezinárodní kongres International Romani Union (IRU). Kongresu nejstarší a nejznámější organizace s členskou základnou tvořenou Romy z 56 zemí světa se účastnili Romové z 27 zemí. Hlavním bodem programu byla volba nového prezidenta IRU, kterým byl na následující čtyři roky znovuzvolen Stanislav Stankiewicz z Polska který měl dva protikandidáty, kterými byli Orhan Galjus z Holandska a Zoran Dimov z Makedonie. Z takto postavené zprávy se ovšem Romové nedozví, co by se dozvědět měli.

Jako delegát VII. Mezinárodního kongresu IRU musím upozornit na to, že pozvánky na kongres, kde byl volen nový prezident IRU, nebyly rozeslány včas. Do České republiky dorazil pouhý program na konferenci a to 30 dní předem, ačkoli usnesení z VI. Mezinárodního kongresu IRU v italském Lancianu (2004) ukládá rozesílat pozvánky 6 měsíců před konáním kongresu. Pozdní rozesílání pozvánek vede k tomu, že účastníci ze zemí s vízovou politikou si nestihnou včas vyřídit víza a nemohou se kongresu účastnit.

K pozvánkám se vztahuje i další podivná věc. Pozvání nebylo zasláno do všech členských zemí IRU. V kuloárech se hovořilo o tom, že delegáti na kongres byly vybíráni tak, aby neohrozili znovuzvolení Stanislava Stankiewicze prezidentem IRU.

Aby toho nebylo málo, program kongresu nebyl schválen delegáty sjezdu a to přesto, že to ukládají stanovy. Nejde přitom s jistotou říci, zda nedošlo k porušení i dalších bodů stanov, protože aktuální znění stanov a jednacího řádu IRU nebylo na kongresu k dispozici. Lze také s jistou konstatovat, že každá členská organizace vysílá vždy po jednom delegátovi (voliteli). Toto vše musí být, písemně podchyceno (zaprotokolováno) a později oznámeno a dáno k dispozici, účastníkům kongresu, ani tato podmínka nebyla splněna i přes to, že to jasně ukládají Stanovy, a jednací řád IRU.

Mohl bych ve svých připomínkách pokračovat celé hodiny. Ale myslím, že to málo, co jsem napsal bohatě stačí. Upřímně, připadám si hloupě, když sepisuji svoje výhrady na adresu IRU. Vždyť jsem byl hrdý, že jsem jejím delegátem! Vždyť jsem IRU považoval za instituci, o kterou se bude opírat romská budoucnost přinejmenším na území Evropy. A teď jsem autorem řádků o zpackaném VII. Mezinárodním kongresu IRU.

Nemyslete si, že nejsem spokojený s tím, jak volba dopadla. Jsem rád, že IRU má alespoň nějakého prezidenta, i když nebyl zvolen zcela legitimním způsobem. Nejsem tedy veden snahou očernit znovuzvoleného prezidenta a vyzdvihnout přednosti někoho jiného. Jde mi o jediné, abychom konečně přestali lhát sami sobě, že námi založené instituce bude brát někdo vážně, když je nebereme vážně ani my sami.

Rád bych přišel s nápadem, jak celou věc napravit, uvést věci v IRU do pořádku. Proměnit IRU v organizaci, na kterou budou Romové pyšní a která bude Romům skutečně pomáhat. Zatím mě nic nenapadá, ale naštěstí nejsem prezident IRU. Věřím, že Stanislava Stankiewicze něco napadne alespoň nyní, když se mu to nepovedlo po zvolení v roce 2004, které také provázely nesrovnalosti.

Jestliže se nestane zázrak a IRU nezačne pod vedením Stanislava Stankiewicze konečně fungovat, brzy se objeví na dlouhém seznamu romských podniků, které zkrachovaly. Otázkou je, zda tam neměla být zapsaná již dávno.

Vladislav Suchánek
Přečteno: 1805x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, IRUHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo