romea - logo
4. dubna 2020 (sobota)
svátek má Ivana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zpackaný VII. Mezinárodní kongres IRU

Záhřeb, 7.11.2008 13:15, (ROMEA)

Zpráva ze VII. Mezinárodního kongresu IRU by mohla znít takto: 24. 10. 2008 se v chorvatském Záhřebu konal VII. Mezinárodní kongres International Romani Union (IRU). Kongresu nejstarší a nejznámější organizace s členskou základnou tvořenou Romy z 56 zemí světa se účastnili Romové z 27 zemí. Hlavním bodem programu byla volba nového prezidenta IRU, kterým byl na následující čtyři roky znovuzvolen Stanislav Stankiewicz z Polska který měl dva protikandidáty, kterými byli Orhan Galjus z Holandska a Zoran Dimov z Makedonie. Z takto postavené zprávy se ovšem Romové nedozví, co by se dozvědět měli.

Jako delegát VII. Mezinárodního kongresu IRU musím upozornit na to, že pozvánky na kongres, kde byl volen nový prezident IRU, nebyly rozeslány včas. Do České republiky dorazil pouhý program na konferenci a to 30 dní předem, ačkoli usnesení z VI. Mezinárodního kongresu IRU v italském Lancianu (2004) ukládá rozesílat pozvánky 6 měsíců před konáním kongresu. Pozdní rozesílání pozvánek vede k tomu, že účastníci ze zemí s vízovou politikou si nestihnou včas vyřídit víza a nemohou se kongresu účastnit.

K pozvánkám se vztahuje i další podivná věc. Pozvání nebylo zasláno do všech členských zemí IRU. V kuloárech se hovořilo o tom, že delegáti na kongres byly vybíráni tak, aby neohrozili znovuzvolení Stanislava Stankiewicze prezidentem IRU.

Aby toho nebylo málo, program kongresu nebyl schválen delegáty sjezdu a to přesto, že to ukládají stanovy. Nejde přitom s jistotou říci, zda nedošlo k porušení i dalších bodů stanov, protože aktuální znění stanov a jednacího řádu IRU nebylo na kongresu k dispozici. Lze také s jistou konstatovat, že každá členská organizace vysílá vždy po jednom delegátovi (voliteli). Toto vše musí být, písemně podchyceno (zaprotokolováno) a později oznámeno a dáno k dispozici, účastníkům kongresu, ani tato podmínka nebyla splněna i přes to, že to jasně ukládají Stanovy, a jednací řád IRU.

Mohl bych ve svých připomínkách pokračovat celé hodiny. Ale myslím, že to málo, co jsem napsal bohatě stačí. Upřímně, připadám si hloupě, když sepisuji svoje výhrady na adresu IRU. Vždyť jsem byl hrdý, že jsem jejím delegátem! Vždyť jsem IRU považoval za instituci, o kterou se bude opírat romská budoucnost přinejmenším na území Evropy. A teď jsem autorem řádků o zpackaném VII. Mezinárodním kongresu IRU.

Nemyslete si, že nejsem spokojený s tím, jak volba dopadla. Jsem rád, že IRU má alespoň nějakého prezidenta, i když nebyl zvolen zcela legitimním způsobem. Nejsem tedy veden snahou očernit znovuzvoleného prezidenta a vyzdvihnout přednosti někoho jiného. Jde mi o jediné, abychom konečně přestali lhát sami sobě, že námi založené instituce bude brát někdo vážně, když je nebereme vážně ani my sami.

Rád bych přišel s nápadem, jak celou věc napravit, uvést věci v IRU do pořádku. Proměnit IRU v organizaci, na kterou budou Romové pyšní a která bude Romům skutečně pomáhat. Zatím mě nic nenapadá, ale naštěstí nejsem prezident IRU. Věřím, že Stanislava Stankiewicze něco napadne alespoň nyní, když se mu to nepovedlo po zvolení v roce 2004, které také provázely nesrovnalosti.

Jestliže se nestane zázrak a IRU nezačne pod vedením Stanislava Stankiewicze konečně fungovat, brzy se objeví na dlouhém seznamu romských podniků, které zkrachovaly. Otázkou je, zda tam neměla být zapsaná již dávno.

Vladislav Suchánek
Přečteno: 1813x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, IRUHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo