romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zpěvy, tance, zvuky indické pouště

Praha, 25.3.2008 11:48, (RV/ROMEA)

Orientální zastaveníčko v centru Prahy nabídne od 1. do 28. dubna Galerie U Zlatého kohouta. Kamenné sklepní prostory ohřejí, alespoň na první pohled, černobílé i barevné fotografie pořízené v indické poušti Rádžastán. Právě tam strávila leden trojice studentů romistiky FF UK a seznamovala se s všedním životem několika tamních kast.

Ne náhodou padl výběr na hudebníky, tanečníky a kováře – tedy na Bhopa, Kalbeliya a Lohara – jak zní název těchto indických kast. Právě v nich, i když ne výhradně, spatřují odborné kruhy pravděpodobné kořeny evropských Romů. Provázanost indického subkontinentu s romskou minulostí je poměrně známa, méně představitelný je však pro veřejnost současný život těchto původních skupin. Expozice proto formou fotografií a doprovodných textů seznámí s tradičními povoláními, způsobem života, postavením v rámci hierarchizované indické společnosti i tím, jak se například těmto lidem daří adaptovat na prostředí, které nemalým dílem ovlivňuje i vzrůstající turismus.

Vernisáž výstavy proběhne 10. dubna od 18 hodin. Všechny vystavené fotografie bude možno zakoupit, případný výtěžek bude věnován na charitativní účely (volnočasové aktivity dětí z Dětského domova Žichovec na Prachovsku).

Přečteno: 1880x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 03/2008, Akce, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo