romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zpráva Rady Evropy oceňuje server Romea.cz jako odpovědné médium

Praha, 3.3.2012 13:31, (ROMEA)
Koláž: Romea.cz (FOTO: www.coe.int)

Role médií v tvorbě veřejného mínění si všímá zpráva Rady Evropy „Lidská práva Romů a Travellerů v Evropě“, kterou počátkem týdne v Bruselu představil komisař pro lidská práva Thomas Hammarberg. Kromě již citovaných pasáží o stále segregujícím českém školství zpráva neopomíjí ani masmédia, která při svém informování o romské menšině často neplní svoji roli odpovědně. Zpráva ale obsahuje příklady médií, které si počínají opačně - mezi takovými je explicitně uveden i server Romea.cz.

DOKUMENT
Human rights of Roma and Travellers in Europe

Podle zprávy mají tradiční a nová média důležitou roli ve formování názorů veřejnosti. V mnoha zemích Evropy však selhávají, když porušují svoji odpovědnost a podporují stereotypy o Romech a Travellerech. Zpráva ale namísto výčtu negativních příkladů informuje o těch, které do mediální rutiny přináší žádoucí změnu.

Server Romea.cz je ceněn zejména jako médium, které slouží Romům a přináší informace o tématech související s Romy majoritě. „Když jsem zprávu prolistovával, našel jsem alespoň jedno pozitivum, které se nás týká. Je tam pozitivní zmínka o informačním serveru Romea.cz, který poskytuje informace o životě Romů a také jim nabízí různé rady. Jinak ale ze zprávy vycházíme spíše v negativním světle. Jsou tam připomínány například neonacistické tendence Dělnické strany, loňské protiromské akce na Šluknovsku,“ říká bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák. Ze stejného důvodu zpráva jakožto pozitivní příklad zmiňuje i maďarskou Nadaci Romedia.

„Velmi nás toto hodnocení těší. Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že zpravodajský server Romea.cz není financován z vládních zdrojů ani z EU. Část serveru zaměřená na informování z oblasti násilí z nenávisti a diskriminace je financována německou nadací EVZ a nadací Open Society Fund Praha. V posledních letech přispívalo Ministerstvo kultury ČR pouze na výrobu videí s kulturní tematikou, která jsou umisťovaná na www.romeatv.cz, a to částkou okolo 150 tisíc ročně,“ uvedl Zdeněk Ryšavý, výkonný ředitel sdružení ROMEA, které server provozuje, a dodal: „Zpráva se navíc na patnácti místech na náš server odvolává jakožto na relevantní zdroj.“

Velká pozornost je ve zprávě věnována i českým médiím. Bulvární tisk podle ní podporuje stereotypy ohledně Romů. Vykreslují je jako ty, kteří zneužívají sociální dávky nebo páchají trestné činy. Jak se ale v posledních dnech ukázalo, ani takzvaná seriózní média se nemohou vždy chlubit odpovědnou žurnalistikou. Zprávu externího redaktora Parlamentních listů Václava Prokůpka o údajné krádeži pokladníka neexistující Evropské romské strany, později prokázanou jako zcela vymyšlenou, bez jakéhokoli ověřování a opatrnosti zveřejnila značná většina zdejších médií.

Materiál přináší i sérii doporučení, jak zlepšit mediální praxi:
a) Zajistit, aby byla legislativa vskutku uplatňována na ta média, která podněcují k diskriminaci, nenávisti nebo násilí proti Romům.
b) Podněcovat média, aby nezmiňovala etnické pozadí osob, o nichž informuje, pokud to není nutné pro porozumění události.
c) Podněcovat média, aby přijala kodex řídící prevenci jakéhokoli informování, vedoucího k podpoře diskriminace, nenávisti nebo násilí proti Romům.
d) Přimět média k tomu, aby se zdržovala vysílat jakoukoli informaci, která by pravděpodobně vedla k podnícení diskriminace a netolerance vůči Romům.
e) Podporovat všechny iniciativy, které vštípí mediálním profesionálům a jejich organizacím povědomí o anticikanismu v médiích.
f) Přimět profesní mediální subjekty, aby nabídly novinářům speciální trénink, věnující se tématům spjatým s Romy a anticikanismu.
g) Podporovat participaci Romů v médiích.

ras
Přečteno: 2175x
 

Kam dál:

Štítky:  

EU, Medializace, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo