REKLAMA

20 September 2017 00:20:08  

 

Přidat do oblíbených

Do you want regularly receive news from www.romea.cz?
Write your e-mail 


archive...
E Národní strana:
Praha, 22.4.2008, 11:11, (Romano Vodi)

tromaďi, bibachtaľi, abo ča pro pheras? Sako čhon kamel, te pal late o manuša šunen, nekfeder bara provokacijaha (sar pes phenel na korektno poľitikaha) e Národní strana, chudel pes savorestar, so hin pal o cikne naciji, abo o imigranta. Kana ada politicko uprehazdľipen kerďa andro Maškarthemutno ďives mujal e rasovo diskriminacija o sgejľipen (shromáždění), savo „pro pheras“ phandle jekhetane la „neva tradicijaha“ u vičinde les ďives mujal e pozitivno diskriminacija, o manuša pes oleske imar na čudaľinen.
buter

Tradiční Romská pouť ve Valašském Meziříčí
Valašské Meziříčí, 9.8.2011, 10:10, (ROMEA)
Ve Valašském Meziříčí se dnes uskuteční tradiční Romská pouť. Zahájena bude v 15 hodin průvodem z parku Abácie a bude pokračovat ke dva kilometry vzdálené kapličce Nanebevzetí Panny Marie v místní části Poličná.
buter
Džas pro viletos, abo o terňipen pro tripos
Česká republika, 28.7.2008, 17:05, (Romano voďi)
Me korkoro predžiďiľom ajci, hoj šoha na bisterava. Manuš, te leske kampel te phirel andre škola, oleha ča šaj džal suno. O giľa le Karlostar Krylostar paš e jag (paradoksos hin, hoj pre pionýrsko taboris), peršo trampos, parušagos pro gav, the le mulatišagoha, kaj the o rašaj maťiľa… O hasičska zavodi the avra bandaha pale o sofbalis. Peršo kamavipen pal e khangeri. Peršo paľenka, peršo cigaretľa…
buter
Šaj amen arakhas mujal o Cyber Hate?
Praha, 0.0.0000, 00:12, (ROMEA/Romano voďi)
E internetovo anonimita hiňi lačho moderno inštrumentos vaš e neonacisticko propaganda. Rasisticka skiňi o virtualno svetos dikhen, sar lačho than predal bareder rasismos, antisemitismos the ksenofobija andre savore formi. Nekhbuter vebova seri le rasismoha mujal o manuša hin andre USA. Soske oda hin, the sar ajsi situacija dikhen o čechika neonacisti?
buter
O vsetinsko taktika
, 25.5.2008, 12:12, (Romano vodi)
E vsetinsko radňica sikhaďa, sar na lačhes kerel peskeri buťi. Andro hiros pre ofi cialno foroskero vebos phenel, hoj imar buter berša na džanel mištes te kerel o projekti, kaj rodel e buťi vaš o Roma. Duminav, hoj o hiros hino bari poľitika. E vsetinsko šeraľi, vičinen la Květoslava Ottová khatar e KDU-ČSL dikhel pro problemos avka sar lakero šeralo o Jiří Čunek. Sem maj avena o komunalna voľbi, na?
buter
Vzpomínka na „Tvistigen“
Praha, 22.4.2008, 11:11, (Romano Vodi)
Sas májos andro šovardeš the trito berš. Ávri sas sa rospukimen, o khamóro síťinelas, savore čhavóre sle ávri pro drom. O čhajóra peske kerenas le pupavendar vencici, uchankerenas pes, andro bala šukararnas pes, o muršóra sikľonas te kerel verbatar pišťalki.
buter
„Bijal tumende oda feder na ela“
Praha, 25.2.2008, 13:01, (ROMEA)
Andro agor oka beršeske bijal le medijengero interesis, but Roma khatar ČR gejle andro aver thema. Konkretnones but lendar andre Kanada. The ada berš oda hin avka, u na dikhav ňič, so sikhavel, hoj avka na ela the dureder.
buter
Pozapomenutý duch Vánoc
Česká republika, 21.12.2007, 13:01, (Romano Voďi)
Vánoce pro mnohé z nás znamenají hodně stresu, velké nákupy, shánění dárků, vánočních ozdob. Předháníme se v tom, kdo bude mít lépe vyzdobená okna, ustrojený stromeček, jak drahý a kvalitní dárek koupíme svým blízkým. Trochu jsme mezi tím vším zapomněli na tradiční význam Vánoc a na důvody, proč se Vánoce slaví a proč patří mezi nejvýznamnější křesťanské svátky. Vánoce jsou výjimečné tím, že je slaví lidé věřící i ateisté. A tak se v rubrice Ptáme se za vás věnujeme právě blížícím se svátkům vánočním. Jak tento výjimečný čas vnímají a co pro ně osobně znamená, jsme se zeptali pravoslavného kněze Davida Dudáše a romské řádové sestry Marie Atanázie.
buter
Nejhezčí reportáž - romští kluci zachránili život mrněti
Česká republika, 21.12.2007, 13:01, (Romano Voďi)
Na tu reportáž se těším. Místo už poněkud jednotvárných reportáží o vystěhovávání nepřizpůsobivých Romů, o sporech mezi radnicemi a romskou komunitou, o stížnostech jedněch či druhých jedu do Jindřichova Hradce za romskými kluky - hrdiny, kteří z řeky Nežárky vylovili bezvládné tělo dvouletého Ládíka Bilaie. A co víc a co hlavně: oživili ho! Roman Ferenci, který ani chvilku nezaváhal a skočil do zlověstné chladné listopadové řeky, byl nominován na Cenu Michala Velíška.
buter
Nemám rád rozlišování
Česká republika, 21.12.2007, 13:01, (Romano Voďi)
Martin Čonka je jedním z těch Romů, které není moc vidět. Inteligentní, vysokoškolsky vzdělaný mladý muž se zájmem o kulturu, sport, vnější dění a v neposlední řadě i o svou rodinu. I když kauza Čunek nebo případ pana Šarišského udělali své a jeho jméno je o něco slavnější. O „přešlapech“ Jiřího Čunka se toho popsalo už dost. S Martinem Čonkou ho spojuje trestní oznámení, které na něj spolu s dalšími organizacemi a asi 150 jednotlivci podal kvůli jeho výrokům o Romech. Šetření však bylo pozastaveno, proto se Romka Claudie Laburdová rozhodla, že podá ústavní stížnost proti tomuto rozhodnutí policie. Jejími právními zástupci se stali Martin Čonka a David Máša. Další případ, pod kterým figuruje jméno tohoto mladého muže, je případ pana Šarišského, kterého odmítla zaměstnat majitelka jisté firmy jenom proto, že je Rom. Soud vyhráli.
buter
Evropská komise varuje před diskriminací
Slovensko, Brusel, 21.12.2007, 13:01, (Romano Voďi)
Amnesty International upozornila na alarmující stav v přístupu romských dětí ke vzdělání na Slovensku. Poukazuje zejména na to, že romským dětem není umožněno se dál vzdělávat, jsou často umísťovány do speciálních škol, které jsou ovšem určeny pro postižené děti. Také je zaznamenáno vysoké procento romských dětí segregovaných v běžných školách a třídách, které navštěvují pouze Romové, píše se ve zprávě AI.
buter
Dekret o vyhošťování
Itálie, Rumunsko, 21.12.2007, 13:01, (Romano Voďi)
Vztahy mezi Itálií a Rumunskem se začaly vyostřovat. Rivalitu mezi těmito dvěma národy nastartoval rumunský Rom, který znásilnil a zavraždil Italku Giovannu Reggiani. Na to pravděpodobně reagovali mladíci na periferii Říma, kteří s tyčemi a noži napadli čtyři Rumuny.
buter

archive...

Romano voďi
Žitná 49
110 00 Praha 1
Czech Republic
Tel.: +420 - 257 329 667,
+420 - 257 322 987
e-mail: romea@romea.cz 
http://www.romea.cz
>> map <<

Copyright © ROMEA 2003.
Publishing or another forms of propagation of content from www.romea.cz server are prohibited without agreement of civil association ROMEA.