Romští vysokoškoláci boří mýty o tom, že se Romové nechtějí vzdělávat a nemají ambice získat prestižní místo

Nástroje
Právě jste zde: Home » Média centrum » Tiskové zprávy » Romští vysokoškoláci boří mýty o tom, že se Romové nechtějí vzdělávat a nemají ambice získat prestižní místo
Středa, 28 Čer 2017

Romští vysokoškoláci boří mýty o tom, že se Romové nechtějí vzdělávat a nemají ambice získat prestižní místo

Email Tisk PDF

REF-2014

Marii je 23 let a studuje na Anglo-americké univerzitě v Praze. Kromě angličtiny, kterou hovoří plynně, se domluví také francouzsky, ale i romsky. Je totiž Romka a boří mýty o tom, že Romové se nechtějí vzdělávat a mít prestižní zaměstnání. Jejím snem je stát se kulturní atašé na některém zahraničním zastupitelství. A ze svého snu nemíní ustoupit, již při studiu totiž pracuje na Egyptském velvyslanectví. Nemyslí ale jen na sebe a při studiu doučuje i další romské studenty.

Marie je jedním z necelých čtyřiceti romských vysokoškolských studentů a studentek, kterým v České republice každý rok pomáhá vzít svůj osud do vlastních rukou mezinárodní nadace Romský vzdělávací fond (REF). V rámci Romského pamětního univerzitního stipendijního programu (RMUSP) již 10 let přispívá na studia romských studentů denního a dálkového studia v 16 zemích. Za dobu své existence nadace udělila 15 000 stipendií a podpořila tak v terciálním studiu celkem 7 000 studentů především v zemích bývalé východní Evropy. Každoročně REF rozdělí stipendia v hodnotě 1.500.000 EUR. V České republice bylo dosud uděleno 331 stipendií, a to prostřednictvím organizace Romea, která se studenty v průběhu celé žádosti úzce spolupracuje.

Žádost o stipendium na akademický rok 2015/2016 podalo celkem 57 studentů v bakalářském a magisterském studiu, podmínky splnilo 37 studentů, Národní výběrovou komisí bylo nakonec společně se zástupci REF vybráno 34 studentů. Uchazeči museli prokázat nejen dobré studijní výsledky, ale i odhodlání ke studiu a ochotu pomáhat ve své komunitě. Stipendium tak přispívá také k motivaci studentů. Mezi nejoblíbenější obory romských uchazečů o stipendium nadále patří pedagogika a sociální práce, ale i ekonomické obory, technické obory, právo a obory ve zdravotnictví.

I v letošním roce je nedílnou součástí procesu žádosti o stipendium slavnostní setkání úspěšných stipendistů, které se tentokrát koná v reprezentativních prostorách Hrzánského paláce v Praze v pátek 11.12. Studentům přijede pogratulovat k získání prestižního stipendia i zástupce nadace Roma Education Fund Beáta Oláhová. Pozdravit je přijde i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, ale třeba i poslední romská poslankyně Monika Mihaličková. Přijdou i bývalí stipendisté, mezi nimiž je například současný nejvýše postavený Rom ve státní správě David Beňák, či Denisa Horváthová, která pracuje v neziskovém sektoru a zaměřuje se například právě na vzdělávací projekty.

Aby však nezůstalo jen u gratulačních proslovů, na programu setkání jsou i letos dva zajímavé semináře. Neboť nedílnou součástí úspěšné integrace menšin do společnosti je i zachování identity, první seminář je zaměřen právě na toto téma. O problému, se kterým se pere velká část úspěšných Romů, bude se studenty diskutovat například aktivista Lukáš Daněk či středoškolský učitel Lukáš Kováč. Seminář zahájí krátký film Identita z dílny Františka Bikára. Druhý seminář se zaměří na další tíživý problém této internetové doby, což je neobjektivní a nepravdivé zpravodajství o Romech, které se díky internetu může šířit rychlostí blesku a tím velmi negativně ovlivňovat obraz Romů ve společnosti a také problém zneužívání romského tématu v reklamě. Seminář povede přední odborník na toto téma doktor Salim Murad a diskuse se kromě studentů zúčastní i řada Romů úspěšných v médiích jako například Richard Samko, Patrik Banga, Iveta Demeterová nebo Tomář Bystrý, bývalý stipendista programu RMUSP. Smyslem tohoto setkání je ale také možnost navázání nových kontaktů a vzájemné podpory mezi stipendisty.

Počet vysokoškolsky vzdělaných Romů i díky podpoře Romského vzdělávacího fondu tak neustále roste, z čehož nebudou mít prospěch jen oni sami, ale i celá společnost.