Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

Nevěděli jsme, co nás čeká! Romští studenti se seznámili s historií Romů na osmnáctém setkání BARUVAS

10. března 2023
Čtení na 4 minuty
BARUVAS Brno 2023 (FOTO: Lukáš Cirok)
BARUVAS Brno 2023 (FOTO: Lukáš Cirok)
V Brně se od 23. do 26. února uskutečnilo již osmnácté setkání BARUVAS, na kterém se sešli převážně noví stipendisté spolu s několika zkušenými veterány stipendijního programu organizace ROMEA. Hlavním cílem setkání bylo seznámit tyto nové tváře s historií Romů a ukázat jim, jak se proměňovala nejen jejich vlastní historie, ale i vnímání Romů veřejností.

Setkání v Brně bylo zaměřeno především na studenty, kteří se účastnili programu poprvé. „Z naší zkušenosti víme, že noví stipendisté nemají většinou povědomí o historii Romů. Ve škole se o tomto tématu neučí a pro další spolupráci se studenty v oblasti osobního rozvoje je důležité, aby znali svou vlastní historii,“ říká Vanesa Harvanová, spoluorganizátorka setkání BARUVAS z organizace ROMEA.

Čtvrteční dopoledne začalo tradičně na pražském Hlavním nádraží, kde se většina studentů setkala s pořadateli a už tam se začala vytvářet přátelství. Cesta do Brna trvala tři hodiny, a tak bylo ve vlaku o čem diskutovat. Studenti se seznamovali, vyprávěli si o svých zálibách a řešila se například oblíbená literatura nebo hudba. Po příjezdu do Brna se ke skupince studentů přidali studenti z Moravy a Slezska, kteří jeli svou vlastní trasou a všichni spolu vyrazili na hotel.

Po ubytování v hotelu Cosmopolitan následovala společná večeře a noční procházka ke katedrále sv. Petra a Pavla v Brně. V její veřejné zahradě se uskutečnily seznamovací hry, které studentům umožnily lépe se poznat a zjistit o sobě více zajímavých informací. Zároveň byli studenti rozděleni do skupinek, ve kterých pracovali na dalších aktivitách.

Studenti hrají seznamovací hry (FOTO: Lukáš Cirok)

V pátek jsme se věnovali historii Romů. Po příchodu do Muzea romské kultury se polovina studentů ujala průvodkyně, která nás vzala na prohlídku expozice Příběh Romů. Druhá polovina studentů zatím vytvářela referát o známých romských osobnostech.

„Když byla druhá půlka na prohlídce, my jsme ve skupinkách dělali referáty o slavných Romech. Bylo zajímavé poslechnout si informace o životě Charlieho Chaplina, Tysona Furryho nebo o Johannovi Trollmannovi,“ říká Kateřina Drapáková, studentka architektury na ČVUT v Praze. Kromě zahraničních osobností zpracovávali studenti i české osobnosti z řad Romů. Mezi referáty se objevila jména jako Jarmila Balážová, Iva Bittová, Jan Cina nebo Emil Ščuka. Pozdravit nás také přišla ředitelka Muzea romské kultury paní Jana Horváthová, která studentům povyprávěla jak muzeum vzniklo a co ho čeká do budoucna.

Jana Horváthová mluví ke studentům (FOTO: Lukáš Cirok)

Po tom, co se obě skupiny vystřídaly v prohlídce expozice, následoval tematický oběd v kavárně Beng, přímo v Muzeu romské kultury. Pan Daniel připravil halušky se zelím a uzeným masem, což je jedno z typických romských jídel. Po vydatném obědě nastala druhá část pátečního programu. V suterénu, ve školící místnosti na brněnském Cejlu se skupina romských studentů učila, jak reagovat na určité situace, jak se chovat při různých příležitostech a jak komunikovat s lidmi. Říkejme tomu například základy etikety. Studenti ve skupinách dostali různá témata a pomocí krátkých divadelních scének měli tato témata a situace prezentovat. Následně došlo k diskusi nad tím, zda byl tento přístup správný a zda se podle základů etikety nedalo něco udělat jinak.

Myslíme si, že učení hrou je nejlepší způsob, jak docílit toho, aby si studenti pamatovali co nejvíc z probíraného tématu. Bylo vidět, že je scénky bavily a také bylo vidět, že nad nimi přemýšlí. Všichni se zapojili a my byli šťastní, že se studenti baví,“ říká Vanesa Harvanová.

Studenti předvádějí scénky v rámci diskuse o etiketě (FOTO: Lukáš Cirok)

Po večeři v hotelu Cosmopolitan se studenti po dlouhém dni odebrali do pokojů a hráli karty, četli si nebo si prostě jen povídali. To je právě to, proč je setkání BARUVAS skvělé: studenti si vytváří vazby a přátelství, které se jim v budoucnu budou hodit. Sobotní program byl plný zvratů a komplikací. Dopoledne se studenti učili základy novinářské práce: učili se dělat rozhovory pomocí techniky MoJo (mobile journalism).

Studenti si ve skupinkách zkusili práci moderátora, kameramana a režiséra – to vše s pomocí mobilních telefonů. Po úvodním školení, tréninku nanečisto a psychické přípravě mohli studenti do terénu. Ovšem počasí bylo proti nám: venku se střídalo slunečné počasí se sněhovou vánicí v desetiminutových intervalech, takže musel přijít plán B. Moravská metropole má několik obchodních center; pro anketu o hate speech a diskriminaci tedy posloužilo centrum Vaňkovka. Studenti dostali rozchod a hodinu a půl vyzpovídávali kolemjdoucí. Výsledky jejich práce budou brzy dostupné a máme se na co těšit!

Loučení… (FOTO: Lukáš Cirok) – Další fotografie zde

Nedělní ráno znamenalo odjezd z Brna. Studenti se loučili, fotili se spolu, vyměňovali si telefonní čísla a slíbili si, že se brzy uvidí. Poslední fotka skupiny studentů před hotelem v mrazivém nedělním ránu znamenala konec setkání BARUVAS. Následovala cesta domů: někteří studenti se odpojili v Brně a někteří jeli do Prahy, kam si pro ně přijeli rodiče nebo odkud pokračovali dál po své vlastní trase domů. Setkání BARUVAS má lidi spojovat, ukázat jim, že nejsou sami, vytvářet mezi nimi zdravou rivalitu a povzbuzovat je na cestě k lepšímu vzdělání. To vše se znovu ukázalo být pravdou: BARUVAS – setkání, které mění životy mladých Romů – se znovu povedlo na jedničku. Už teď se ale připravuje další setkání, které bude stejně jako toto plné zajímavých zážitků.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon