romea - logo
19. června 2021 (sobota)
svátek má Leoš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kardinál Dominik Duka se dnes zúčastní letošního Pietního aktu romským obětem nacismu v Letech u Písku

Lety u Písku, 23.4.2013 14:00, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
Dominik Duka (FOTO: Luděk Krušinský, http://www.dominikduka.cz)
Dominik Duka (FOTO: Luděk Krušinský, http://www.dominikduka.cz)

Výbor pro odškodnění romského holocaustu v ČR (VPROH) pořádá v pondělí 13. května 2013 od 12.00 hodin na místě pohřebiště obětí bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku již tradiční Pietní akt romským obětem nacismu. Letošního pietního aktu se zúčastní kardinál Dominik Duka.

"Myslím, že je opravdu nutné uvědomit si hodnotu lidských obětí a v tomto případě také demonstrovat, že lidská důstojnost patří každému člověku bez ohledu na národ, vyznání či politickou příslušnost. V době, kdy pozorujeme, že otázka lidské důstojnosti je zpochybňována často i urážena, je tato akce důležitá," uvedl pro server Romea.cz Dominik Duka.

Dominik Duka si myslí, že odstranění prasečáku, který je v blízkosti a částečně i na místě bývalého romského koncentračního tábora je technická otázka. "Na samotném místě v Letech u Písku jsem dosud nebyl. Myslím ale, že je to spíše otázka technická, na kterou nedokážu kompetentně odpovědět," uvedl Duka na otázku serveru Romea.cz, zda by měl být prasečák odstraněn.

"Pietní akt je pro komunitu původních českých Romů a Sintů významnou událostí a příležitostí uctít svoje předky, oběti nacismu a občanům připomenout, že patříme do historie českého národa svojí v českých zemích šestisetletou historií. Pietní akt má svoji tradici a své místo v kalendářích velvyslanců zastupitelstev států v ČR, významných osobností politiky a kultury, pozůstalých po obětech, církevních představitelů, představitelů židovských organizací, zástupců občanských sdružení, médií a dalších, a je místem, kde Romové vyjadřují svá přání a tužby," uvedl Čeněk Růžička, předseda VPROH.

Kromě kardinála Dominika Duky potvrdil účast na letošním pietním aktu americký velvyslanec v ČR Norman L. Eisen, zástupci velvyslanectví Maďarska, Anglie, Lotyšska, Dánska, Francie nebo Bulharsko. "Prozatím mám potvrzenou účast i zástupců Ministerstva školství a kultury ČR," dodal pro server Romea.cz Čeněk Růžička. Za vládu ČR se aktu zúčastní zmocněnkyně pro lidská Práva Monika Šimůnková a ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Program

 • 12.00 – Česká hymna a hymna romských vězňů KT
 • 12.10 – Přivítání organizátorem
 • 12.15 – Položení květinových darů k pomníku obětem
 • 13.00 - Duchovní slovo a modlitba – Kardinál Dominik Duka
 • 13.20 - Projevy
 • 14.00 - Zakončení oficiální části pietního aktu, setkání s Kardinálem
  Dominikem Dukou, prohlídka pietní úpravy v Letech, odjezd do
  Mirovic (3km) na farní hřbitov k položení květin na hroby dětských
  obětí

Organizační pokyny

 • Pro zájemce organizuje VPORH  autobusovou dopravu z Prahy do Letů a zpět, s výjezdem z Prahy v 10 hod. Autobus bude jako obvykle přistaven před hlavní bránu autobusového nádraží Florenc (pod mostem magistrály, autobusová zastávka č. 133) a bude označen cedulí Lety.
  Autobus je kapacitně omezen, proto se co nejdříve přihlaste na e-mailu: ruzicka.vporh@seznam.cz.
 • Z obce Lety na pohřebiště obětí je zbudována naučná stezka s informačními tabulemi o dění v táboře (stezka z obce v délce 1,5 km, po které vězňové směřovali do letského koncentráku).
 • Autobusy a osobní vozidla lze parkovat přímo v areálu Památníku Lety. Sanitární zařízení v místě památníku.
 • Pietní akt pořádá Výbor pro odškodnění romského holocaustu v České republice (VPORH v ČR), který sdružuje bývalé romské vězně nacistických koncentráků a pozůstalé po obětech.

VIDEO

Přečteno: 1523x
 

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akce, Čeněk RůžičkaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo