romea - logo
14. května 2021 (pátek)
svátek má Bonifác

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Film Cesta ven je vítězem Cen české filmové kritiky. Ocenění získala i Klaudia Dudová

Praha, 24.1.2015 22:07
V pražském divadle Archa byly 24. ledna 2015 již popáté předány Ceny české filmové kritiky, jimiž čeští filmoví publicisté ohodnotí nejlepší počiny uplynulého roku. Cenu za nejlepší ženský herecký výkon převzala Klaudia Dudová za hlavní roli ve filmu Petra Václava Cesta ven. (FOTO: Repro Česká televize)
V pražském divadle Archa byly 24. ledna 2015 již popáté předány Ceny české filmové kritiky, jimiž čeští filmoví publicisté ohodnotí nejlepší počiny uplynulého roku. Cenu za nejlepší ženský herecký výkon převzala Klaudia Dudová za hlavní roli ve filmu Petra Václava Cesta ven. (FOTO: Repro Česká televize)

Vítězem Cen české filmové kritiky je sociální drama Petra Václava Cesta ven. Bylo oceněno jako nejlepší film a dále pak za nejlepší režii a scénář. Cenu za herecký výkon si odnesla představitelka hlavní role v tomto dramatickém příběhu o hledání nových životních jistot, neherečka Klaudia Dudová. Ceny byly dnes předány v pražském divadle Archa.

Cestu ven Václav režíroval a také k ní napsal scénář. Při přebírání cen na pódiu pražské Archy upozornil, že její mediální obraz romské komunity je podle něho zkreslený. "V posledních letech při všech těch rasistických pochodech proti Romům a vůbec k celé té situaci, že jsme je uvrhli do ghett, jsme nebyli schopni říct, že s tím nesouhlasíme. Z toho důvodu děkuju Romům, že mě přijímali. Toulal jsem se po ghettech sám ve dne, v noci, nikdy jsem nezažil žádný konflikt, ale všichni byli zvědaví, co si myslím, jak žiju, a fandili mi v tom, aby vzniknul reálný obraz jejich života. Protože většinou o sobě vidí v médiích věci, s nimiž se nemohou ztotožnit," uvedl Petr Václav na pódiu.

Režisér Petr Václav: Mediální obraz romské komunity je zkreslený

"Po teroristických útocích v Paříži jsem si uvědomil, nakolik je důležité, aby kultura sloužila k tomu, aby se tvořila otevřená a tolerantní společnost, protože to je jediná odpověď na to, co se dneska v tomto světě děje. Když si budeme tvořit na okraji naší společnosti lidi, kteří nemají práci, kteří nemají peníze, když bude fungovat plíživý rasismus, předsudky a diskriminace, tak to vyvolává spousty frustrovaných lidí, kteří nakonec jsou schopni uvěřit tomu, kdo jim dává klíč k životu, a jsou schopni brutálně se proti nám obrátit. Role filmařů, kultury je v tom obrovská, filmaři mají dnes úkol o těchto věcech mluvit a pomáhat změnit klima ve společnosti," dodal režisér a scénárista filmu Cesta ven Petr Václav.

Ocenění za nejlepší dokumentární snímek patří režiséru Martinu Duškovi a producentce Kamile Zlatuškové za originální příběh o vyznavačích tuningu s názvem K oblakům vzhlížíme. Loni v říjnu zvítězil v soutěži mezinárodního festivalu dokumentů v Jihlavě.

V mužské kategorii byl za herecký výkon oceněn Martin Finger v černé komedii Krásno debutujícího režiséra Ondřeje Sokola.

Cenu za kameru získali při rovném součtu hlasů Martin Žiaran za film Hany a Jaromír Kačer za snímek Místa.

Cenu RWE pro Objev roku si odnesl Jiří Mádl coby debutující režisér a scenárista filmu Pojedeme k moři.

Ceny české filmové kritiky se udělovaly popáté. Moderátorem přímého přenosu na programu ČT2 byl Václav Moravec. Druhého kola hlasování se zúčastnilo 51 novinářů, posuzovali 30 hraných filmů a třiadvacet celovečerních dokumentů, které měly distribuční premiéru v roce 2014 a vyhověly pravidlům.

Nejvyšší počet nominací - šest - měla právě Václavova Cesta ven. Naprázdno vyšly snímky Pojedeme k moři (pět nominací) a Fair play (čtyři nominace), stejně jako filmy Díra u Hanušovic, Andělé všedního dne, Pohádkář a My 2, nominované jednou.

"Konkurenční" ceny České filmové a televizní akademie Český lev se budou předávat 21. února. Nejvíce nadějí mají filmy Fair Play, Díra u Hanušovic, Cesta ven, Tři bratři a Pojedeme k moři. Jejich nominace jsou ve všech hlavních kategoriích, tedy za nejlepší film, režii i scénář.

VIDEO

Přehled letošních Cen české filmové kritiky:

Nejlepší film

  • Cesta ven - producenti Karel Chvojka, Miloš Lochman, Jan Macola, režie Petr Václav

Nejlepší dokumentární film

  • K oblakům vzhlížíme - režie Martin Dušek, producentka Kamila Zlatušková

Nejlepší režie:

  • Petr Václav - Cesta ven

Nejlepší scénář:

  • Petr Václav - Cesta ven

Nejlepší kamera

  • Martin Žiaran - Hany
  • Jaromír Kačer - Místa

Nejlepší mužský herecký výkon

  • Martin Finger - Krásno

Nejlepší ženský herecký výkon

  • Klaudia Dudová - Cesta ven

Cena RWE pro objev roku

  • Jiří Mádl
Přečteno: 2468x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Ocenění, Cesta venHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo