romea - logo
15. června 2021 (úterý)
svátek má Vít

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Opustila nás Livia Plaks, obhájkyně Romů

USA, 12.2.2013 16:28, (ROMEA)
Livia B. Plaks
Livia B. Plaks

Livia Plaks, žena, jejíž přínos k romské problematice nemůže být nadhodnocený, nečekaně zemřela 2. února na infarkt ve svém domě v Princetonu, New Jersey, USA ve věku 65 let.

Ztratili jsme v ní vášnivou obhájkyni rovnosti, práv menšin a Romů. Její inteligence, charisma a neúnavná pracovní morálka pomohly změnit pohled na romskou problematiku v celé Evropě.

Jako spoluzakladatelka Projektu Etnických Vztahů se věnovala prevenci etnického konfliktu ve střední a východní Evropě, na Balkáně a v bývalém Sovětském svazu prostřednictvím dialogu a mediace na nejvyšší úrovni.

V jednom ze svých posledních úvodníků napsala: "krize někdy pomáhají zaměřit naši pozornost na příležitosti ke zlepšení tím, že jasně ukazují, co všechno můžeme ztratit."

Livia Plaks se narodila židovským rodičům v Baia Mare, v Transylvánii, v Rumunsku. Její matka přežila holocaust a prošla několika nacistickými koncentračními tábory, včetně Osvětimi; podobně jako její bratranec Elie Wiesel (později laureát Nobelovy ceny za literaturu).

Livia Plaks vyrostla na ulici mezi Maďary a rumunskou většinou. Ještě jako mladá dívka opustila spolu s rodiči Rumunsko, nejprve se přestěhovali do Itálie, kde byli drženi v tranzitním táboře pro přistěhovalce a pak do USA, kde akademicky excelovala a pokračovala ve studiu na Rutgers University.

Multikulturní dětství, utrpení rodiny během holocaustu, vyrůstání pod represívnym komunistickým režimem v Rumunsku a migrace během puberty byly pro ni rozhodně formující zážitky.

Velmi intenzivně si uvědomovala a prožívala etnické problémy, zvláště v souvislosti s Romy, ke kterým cítila spřízněnost kvůli podobné historické minulosti a sdílené zkušenosti vyhlazení Židů a Romů během nacismu.

Je to však především její práce po pádu komunismu, která z ní udělala význačnou osobnost pro celou generaci romských lídrů a aktivistů.

Projekt etnických vztahů založili společně v roce 1991 Allen Kassof spolu s Lívia Plaks v předtuše vážných  konfliktů tohoto, tedy etnického, charakteru, které tušili, že se objeví po pádu komunismu. Zaměřovali se v něm na zahájení a institucionalizaci dialogu o citlivých problémech etnických vztahů mezi majoritou a menšinami, a to na základě tří principů: trvalém a častém dialogu, který je nejlepším způsobem, jak zajistit dlouhodobý soulad i přes rozdíly.

Uvědomovali si a to byl ten princip druhý, že dialog se musí přesunout ze sféry fanatické politické soutěže do chráněného prostředí.

A třetí princip, který dodržovali, je uvědomění si, že soustavný dialog nejen poskytuje prostor pro diskusi rozdělujících problémů, ale současně pomáhá transformovat tyto diskuse z výjimečných
událostí na běžné.

S tímto přístupem v Projektu etnických vztahů úspěšně zvyšovali vyhlídky na etnickou shodu v několika zemích střední a jižní Evropy, speciálně Rumunska a Slovenska (vztahy s jejich maďarskými menšinami), Bulharska (s tureckou menšinou), Makedonie a Černé Hory (s albánskou menšinou). Byli obzvláště aktivní při řešení vztahů mezi Srby a Albánci a v rámci celého regionu byli průkopníky v upozorňování na záležitosti romských menšin.

Livia Plaks byla odpovědná za tzv. "romské portfolio" v rámci instituce Projektu etnických vztahů, nejprve jako jeho výkonná ředitelka a od roku 2005 jako prezidentka. Nejvýznamnější práce s Romy začala v květnu 1992, když zorganizovali průlomové setkání ve Stupavě u Bratislavy, v tehdejším Československu - bylo to první setkání mezi představiteli zemí střední a východní Evropy alídry romských komunit.

V roce 1993 bylo toto setkání následováno shromážděním v Snagove, v Rumunsku, ve spolupráci s rumunským Ministerstvem zahraničních věcí.

Po proti-romském pogromu v Hadareni, v Rumunsku, v roce 1993, to byla právě Livia, kdo trval na mezinárodní terénní návštěvě do Hadareni a dalších lokalit, kde docházelo k násilí vůči Romům. Návštěvy se zúčastnili i důležití experti na etnické konflikty, jako například Donald L. Horowitz z Duke University and Valery A. Tishkov z ruské akademie věd.

V roce 1994 iniciovala soustředění oficiální americké pozornosti na romské záležitosti poté, co přivedla skupinu čtyř romských lídrů, aby svědčili o proti-romském násilí před americkou Komisí pro lidská práva pod reprezentativní sněmovnou.

Projekt etnických vztahů byl jedním z hlavních podporovatelů vytvoření romského kontaktního místa v rámci OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) na Varšavském semináři v Římě v roce 1994 a později financoval první romských stážisty na tomto kontaktním místě.

Byl to Liviin nápad založit PERRAC (Project on Ethnic Relation Romani Advisory Conca - romský poradní sbor v rámci projektu etnických vztahů) - tým prominentních romských lídrů, aktivistů a expertů ze střední a východní Evropy, Ruska a Spojených států, který radil Projektu etnických vztahů při projektech a pomáhal rozvinout romské politiky pro mezinárodní komunitu a národní vlády. PERRAC fungoval jako neformální think-thank příchozí s novými nápady a koncepty na řešení romských záležitostí.

Byla to právě Livia Plaks, kdo neúnavně podporoval vznik systematické analýzy a aktivitu romských odborníků a aktivistů a podporoval v 1997 přípravu publikace "Romové v 21. století: strategický dokument, "která se stala klíčovým dokumentem pro mnohé aktivisty a tvůrce politik.

PEV pořádal přelomové setkání ve více zemích regionu, které vedly k přijetí nových politik.To přivedlo vládní úředníky a romské lídry zapojené do tvorby politik do Bruselu, kde členové Evropské komise diskutovali význam účinných státních politik vůči Romům s kandidátskými zeměmi během jejich předvstupního období.

PEV a Livia Plaks pomohly položit základy probouzejícího se romského hnutí a formovat jejich politickou základnu, která nás reprezentuje při jednání s národními vládami a mezinárodní komunitou. Doposud PEV vydal 33 zpráv a strategických dokumentů týkajících se Romů; každá zpráva analyzuje a odráží nejkritičtější probíhající problémy a doporučuje vhodný způsob jednání. Většina těchto zpráv byla editovaná Livií.

Zprávy představují soubor vědomostí a pohledů, ke kterým se studenti věnující se romským záležitostem budou vracet ještě po mnoho let.

Livia a PEV znamenaly pro Romy připravenost podpořit a poskytnout jim prostor a hlas.

Livia znala většinu z nás, romských lídrů, osobně, bez ohledu na to, zda starých a tradičních nebo mladých a moderních, bez ohledu na to, zda v Rumunsku, Bulharsku nebo Maďarsku,zda na západním Balkáně. Svou prací a svým zaujetím a oddaností Romům si získala i naši důvěru a respekt. Její nečekaný odchod je pro nás smutným dnem, píše se v tomto prohlášení, které i server Romea.cz obdržel a nejprve jej zveřejnil v původní anglické verzi a teď i tomto překladu.


jab, Romští přátelé, překlad: Michaela Stejskalová
Přečteno: 771x
 

Kam dál:

Štítky:  

USA, nekrologHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo