romea - logo
11. května 2021 (úterý)
svátek má Svatava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Blog Mirka Kudrny: Romani Fajta Fest. Jak vzniká nový hudební festival v Luži

7.12.2016 13:02
Ivan a Tereza. (FOTO: Mirek Kudrna)
Ivan a Tereza. (FOTO: Mirek Kudrna)

Ivan Červeňák pracuje jako romský koordinátor, Tereza Klinecká a Mirek Kudrna jsou pracovníci v sociálních službách a tak se jednoho květnového dne „náhodou“ potkali na parkovišti u obchodního centra v Luži. Ivan si všiml loga Charity na autě těch dvou a nesměle říká: „Dobrý den, koukám, že jste z Charity, neměli byste možnost sehnat nějaké ložní prádlo pro rodiny, ke kterým docházím?“ „ No, my žádný nemáme, ale pokusíme se něco vymyslet,“ odpověděl Mirek. V tu chvíli jsme netušili, že to je první krok k dalším společným myšlenkám.

Terezka je velmi zvídavá, takže za chvíli věděla o Ivanovi téměř vše a co ji neřekl, tak si vygooglila. Byla překvapená, když viděla Ivanův dětský, tanečně pěvecký soubor Loly Ruža. „Tak tohle musí vidět i ostatní lidi,“ napadlo ji a po návratu z putovní dovolené přišla s nápadem. „Co bys Ivane řekl na to, že společně uspořádáme v Luži romský festival?“ „No to je skvělý nápad,“ řekl natěšeně Ivan a pohotově dodal: „Pojeď s námi do Kolína Terko, je tam za týden festival, alespoň uvidíš, jak to probíhá.“

Ivanovi se ta holka zdála být sympatická, věřil ji, že to myslí s festivalem v Luži vážně. Tereza byla z průběhu v Kolíně definitivně uchvácena. Ivan rozjel svoje představy: „Festival bude na nádvoří hradu Košumberk, na zahájení zazní Romská hymna, vlát bude Romská vlajka. Jako moderátor budu uvádět všechny účinkující, kteří budou vystupovat v krásných kostýmech. Pod pódiem bude vířit tanec plný spontaneity, emocí a sounáležitosti. Bude bezprostředně k vidění dobrá stránka Romů, kterou málo lidí jinak vidí. Děti z mého souboru se budou moci ukázat doma v Luži…“

Tereze se na festivalu v Kolíně líbilo, jak se sešlo několik stovek lidí, kteří se plně hlásí ke svým tradicím a jsou schopni je bezprostředně prožívat. Propojení kultur je to, co ji nejvíce fascinuje na představě realizace romského festivalu v Luži.

„Miluji atmosféru na festivalech, obdivuji romský smysl pro hudbu a rytmus. Pomoci předat naživo všem právě toto, je hodně lákavá představa,“ takhle o tom přemýšlel Mirek.

Po těch všech představách, už to jelo krok za krokem. Ivan nápad projednal se starostou, který ho ocenil jako dobrý a přínosný, další na řadě byla pracovnice MÚ Luže, kde všichni společně domluvili místo, termín, podporu města, záštitu města, zajištění občerstvení. „Tak tohle jsem nečekala, taková vstřícnost,“ byla mile překvapená Tereza. „A paní na závěr říkala, že se ráda přijde podívat,“ byl potěšen Ivan.

„Tak tady na tom nádvoří to za rok vypukne,“ ukazuje Ivan. „Nepřestávám vycházet z úžasu,“ tetelí se Tereza.

Po nějaké době se ozval Ivan s tím, že o připravovaném festivalu mluvil s pracovníkem z Romodromu, který by se chtěl také podílet. Všichni uznali, že pomoc se sháněním peněz na neziskový podnik se bude hodit a do týdne se vše zpečetilo na společné schůzce.

"Jedeme do Pardubic, máme tam domluvenou schůzku na Krajském úřadě s tamním romským koordinátorem,“ hlásí Ivan při dalším setkání. Možnost záštity radního, hejtmana, možnosti finanční podpory z kraje, to jsou informace, se kterými odjíždí z Pardubic. Program bude na deset hodin, takže vystoupí osm hudebních skupin a čtyři taneční soubory. Festival bude lokální a s tímto ohledem vybírají i účinkující, až na malé výjimky. Ivan plynulou romštinou dojednává účast poslední hudební skupiny, Tereza a Mirek čekají, jak to dopadne. „Tak ta kapela z Písku je domluvená,“ usmívá se Ivan.

Účinkující máme, místo taky, putovní výstava z Muzea romské kultury je rezervována, rozpočet je čerstvě vytvořen, tak co ještě schází? Prachy! Festival není pro pořadatele ziskový, vstupné bude zdarma, účinkující vystupují za cesťák a občerstvení, město pronajalo prostor zdarma, pořadatelé budou všichni dobrovolníci, a přesto je třeba peníze…. „Už se na tom pracuje,“ nenechá se odradit Tereza.

Jak to Tereza vymyslí, proč název Romani Fajta Fest, nebo třeba něco více o Ivanovi, někdy příště.

Mirek Kudrna. Autor je sociální pracovník Oblastní Charity Nové Hrady
Přečteno: 3088x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Festival, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo