romea - logo
17. června 2021 (čtvrtek)
svátek má Adolf

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

On-line: Maskovaní neonacisté napadli průvod proti nenávisti, který šel z Malostranského náměstí

6.2.2016 13:24, (AKTUALIZOVÁNO 18:46)
Odpůrci (vlevo) uprchlíků 6. února 2016 napadli průvod odpůrců nenávisti, který šel z Malostranského náměstí na hrad. Incident trval pět až deset minut, policie se obě skupiny snažila oddělit. (FOTO: ČTK)
Odpůrci (vlevo) uprchlíků 6. února 2016 napadli průvod odpůrců nenávisti, který šel z Malostranského náměstí na hrad. Incident trval pět až deset minut, policie se obě skupiny snažila oddělit. (FOTO: ČTK)

Praha a v menší míře i Brno dnes zažívá demonstrace, jejichž účastníci protestují proti islamizaci, migraci či Evropské unii. V plánu byly i demonstrace a pochody těch, kteří naopak nesouhlasí s rasismem a xenofobií. Shromáždění obou stran jsou součástí mezinárodních akcí, které se uskuteční v dalších evropských zemích či Austrálii. Server Romea.cz má v centru Prahy na různých místech několik spolupracovníků a aktuálně vás informuje o vývoji situace.

20:00

Neonacisté zaútočili na Autonomní sociální centrum Klinika. Použili zápalné lahve a kameny. Klinika má rozbitá okna, požár hasiči uhasili. Na místě je policie (Více zde...).

18:32

Zbytky protiuprchlických extremistů blokují Mánesův most u Rudolfina. Mezi nimi je i muž, který se na Hradčanském náměstí snažil narušit přímý vstup České televize z demonstrace Bloku proti Islámu.

18:20

Neonacisté byli vytlačeni směrem k Rudolfinu. Na Mánesově mostě je klid.

18:12

Mánesův most je nadále blokován. Policie dává blokádníkům čas 5 minut k rozchodu, jinak zasáhne.

18:04

Demonstrace na podporu uprchlíků na Klárově končí

17:55

Příznivce a odpůrce uprchlíků odděluje policie u Mánesova mostu.

17:28

Situace v Praze je stále napjatá. Skupina 100-200 neonacistů jde směrem od Chotkových sadů směrem ke kyvadlu, k místu bývalého Stalinova pomníku. Doprovází je několik policejních dodávek těžkooděnců. Další neonacisté se údajně pohybují ulicí 17. listopadu. Iniciativa Ne rasismu na Twitteru upozorňuje své příznivce, aby nechodili samostatně a pohybovali se ve městě po skupinách.

17:06

Na Klárově je asi 800 podporovatelů uprchlíků. Cestu k Úřadu vlády blokují policisté.

17:01

Česká televize a ostatní média informují o střetu mezi odpůrci a příznivci uprchlíků, ke kterému došlo krátce po půl třetí na rohu Zámecké a Thunovské ulice. Podle svědků, se kterými mluvil server Romea.cz, šlo však o předem připravený útok maskovaných neonacistů na klidný průvod Solidarita bez hranic. Neonacisté měli v rukou tyče a házeli po účastnících průvodu kameny. Policie neměla na místě těžkooděnce a zasahovali pouze uniformovaní policisté.

16:49

Odpůrce Islámu a uprchlíků zablokovali lidé na Hradčanském náměstí. Odcházet mohou pouze jednou ulicí směrem na Brusnici. Jsou z toho velmi nervózní a dochází k potyčkám s policií. Někteří sympatizanti Bloku proti Islámu míří na další protiislámskou demonstraci před Úřad vlády.

16:40

Podporovatelé uprchlíků se přesouvají na pražský Klárov. U blízkého Úřadu vlády by tam od 17:00 měla začít další demonstrace proti islamizaci Evropy.

16:31

Demonstrace Bloku proti Islámu byla zakončena projevem Martina Konvičky v angličtině a českou hymnou.

16:05

Agresivní příznivci Bloku proti Islámu se snažili narušit přímý vstup České televize z jejich demonstrace. Agresoři pak napadli i přenosový vůz Českého rozhlasu. Policie prý odmítla novinářům pomoc.

Dneska se nám na Hradčanském náměstí snažili dobýt do přenosového vozu někteří demonstranti. Třískali do oken a rvali za...

Zveřejnil(a) Filip Titlbach dne 6. únor 2016

15:57

Na pódi na Hradčanském náměstí se střídají řečníci. Nejčastější slova, které zaznívají: Vlastizrádci, kolaboranti, Merkelová, uprchlíci, Dienstbier, Brusel, Evropská unie, zavřít hranice, paraziti...

15:41

Policie upřesnila kdo střílel na Loretánském náměstí. Během demonstrace proti islámu extremistické Národní demokracie vytáhl jednadvacetiletý muž pistoli na poplašné náboje a vystřelil. Policisté ho ihned zadrželi, je podezřelý z trestného činu výtržnictví.

15:38

Policie odděluje příznivce a odpůrce uprchlíků na obou stranách Hradčanského náměstí.

15:31

Z Loretánského náměstí se vydal na pochod průvod odpůrců nenávisti. Policisté však lidi zastavili. Průvod prý blokují příznivci Bloku proti islámu.

15:30

Na brněnském náměstí Svobody se shromáždily zhruba čtyři stovky lidí na "Demonstraci proti imigraci a diktátu Evropské unie", kterou organizují extremisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Promluvil zde vůdce DSSS Tomáš Vandas. Po skončení se extremisté vydali na pochod městem za skandování hesel "Imigraci nechceme"

15:25

Na shromáždění xenofobních populistů Bloku proti Islámu mluví jejich vůdce Martin Konvička. Všechny kdo nejsou proti uprchlíkům označil za kolaboranty. "To, čemu se říká migrační krize, je neozbrojená invaze statisíců mladých mužů, o kterých nic nevíme. Jako celek představují rezervoár pro fanatické džihádisty a obrovské civilizační ohrožení nás všech," prohlásil Konvička.

15:10

Xenofobní populisté z Bloku proti islámu Martina Konvičky zahájili své shromáždění na Hradčanském náměstí. U Matyášovy brány postavili organizátoři velkoplošnou obrazovku a pódium. Pořadatelé pustili přímý přenos demonstrace Pegidy z Drážďan.

15:05

Na shromáždění Za Evropu beze strachu a nenávisti u Hrzánského paláce promluvil i Tomáš Kratochvíl, který natáčel dokumentární filmy věnované Romům nebo uprchlíkům. Kratochvíl strávil několik týdnů na syrských hranicích, na pašerácké pláži i v evropských záchytných táborech. "Připadá mi, jakoby ten problém s migrací rozděloval lidi na špatné a dobré. Příslušníci obou stran si samozřejmě myslí, že oni jsou dobří a ti druzí špatní. Tohle ale nikam nevede," uvedl Kratochvíl. Kratochvíl dále upozorňuje, že jako uprchlík cestoval společně s lidmi, kterých si váží a je si jistý, že pro nás budou přínosem. "Ale potkal jsem mezi uprchlíky i takové, které tu nechci. Hodně mladých arabských kluků má představu o Západu jen z klipů na MTV nebo z porna," dodal Kratochvíl. Podle něj bude velmi těžké vytvořit jim podmínky k integraci, a proto není zastáncem otevřených hranic. Kratochvíl zdůrazňuje, že je potřeba diskutovat s lidmi, kteří demonstrují proti uprchlíkům. "Ti lidé, co právě teď demonstrují na opačné straně barikády, zoufale potřebují informace. Ze svých oblíbených médií ani ze svých facebookových bublin se je nedozví. Můžou se je dozvědět jen od nás. Osobním kontaktem. A to na nás klade vysoké nároky. Kromě lásky a trpělivosti taky upřímnou sebereflexi," říká Tomáš Kratochvíl.

15:01

Policie zřejmě zadržela 3 - 4 antifašity na Hradčanském náměstí.

14:53

Matěj Stropnický, předseda Strany zelených, kritizoval vládu, že nemá plán jak a kolik uprchlíků ČR přijme. Přiznal se také, že když volil Milošěe Zemana za prezidenta udělal chybu. Zeman prý na místo slabých, podporuje slabochy.

14:45

Situace se uklidnila. Průvod už asi tisícovky lidí pokračoval po Zámeckých schodech a dorazil až k Hradčanskému náměstí, kde má od 15 hodin začít nenávistná demonstrace Bloku proti Islámu.

14:40

Průvod odpůrců nenávisti, který šel z Malostranského náměstí  byl v Zámecké ulici napadli neonacisté kameny... Situace je nepřehledná.

14:32

Ondřej Slačálek mluví k davu příznivců uprchlíků u Malostranského náměstí. Varuje před radikalizací společnosti. "Jsme tady, abychom dali najevo, že se nebojíme," uvedl Slačálek. Není podle něj možné přehlížet zastrašování  a násilné útoky, jako bylo nedávné pobodání muslima v Praze. Fatálně prý selhávají média a politický establishment. Podle Slačálka prezident a ministr vnitra legitimizují fašismus. Zároveň však upozorňuje, že ne všichni odpůrci uprchlíků jsou fašisté, spousta z nich má prostě jen strach. "Nesmíme se morálně nadřazovat, musíme s nimi mluvit a oddělovat je od fašistického jádra" říká Slačálek.

14:30

Někdo na shromáždění extremistů z Národní demokracie vystřelil z plynové pistole. Policie ho zadržela.

14:25

Na Václavském náměstí proti radikálnímu islámu a migraci protestují od 14:00 hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Policie odhadla počet účastníků na 1200, organizátoři na 2000 až 3000 lidí. Vedle Okamury dorazil i senátor za Stranu práv občanů Jan Veleba.

14:18

Sympatizanti extremistické Národní demokracie Adama. B. Bartoše dorazili na Loretánské náměstí a začaly projevy.

14:15

V blízkosti Hrzánského paláce k účastníkům demonstrace Za Evropu beze strachu a nenávisti promluvil Michal Meisner. Je podle něj důležité ukazovat konkrétní pravdivé příběhy uprchlíků a čelit vlně manipulací a hoaxů, které se objevují v médiích a na internetu.

14:07

Demonstrace Za Evropu beze strachu a nenávisti: Eva Zahradníčková: "Existuje nebezpečí totality v ČR, posouvá se to tímto směrem. Jedním z hlavních důvodů je i to, jakým způsobem se chová pražský hrad"

13:57

Malostranské náměstí: "Scházíme se tady proto, abychom přenesli demokratickou politiku do ulic a abychom ukázali xenofobům, že nejenom oni patří do této krásné části historické Prahy," řekl ČTK Jan Blažek, mluvčí iniciativy Ne Rasismu. Lidé si přinesli transparenty a vlajky s nápisy "Refugees welcome", "Fašismus = zločin" nebo "Svobodu lidem - hranice kapitálu".

13:55

Na Malostranském náměstí zaznívají projevy. Zástupkyně iniciativy Ne rasismu vyzvala účastníky, aby neprovokovali policisty. V projevu kritizuje pochody ultrapravičáků, připomíná uprchlíky, kteří se topí v moři a je sjkeptická vůči politickým stranám. Podle ní se prostor otvírá populistům, zmiňuje například prezidenta Miloše Zemana. Připomíná, že heslo "Pevnost Evropa", pod kterým se pořádají dnešní nenávistné demonstrace, používali již nacisté.

13:35

Počet účastníků demonstrace na Pohořelci narostl asi na 400. Po krátkých projevech se lidé vydali na pochod směrem k Malostranskému náměstí, kde probíhá další demonstrace proti nenávisti a účastní se ho asi 100. Podle organizátorů se obě demonstrace spojí. V čele průvodu jde například evangelický farář Mikuláš Vymětal.

13:20

Na Vítězném náměstí se kolem 13 hodiny sešlo zhruba 700 odpůrců Islámu a EU. ČTK odhaduje počet účastníků mezi 200 - 300. Demonstraci tam pořádá extremistická Národní demokracie. Na úvod zazněly krátké projevy, kde například předseda ND Adam Bartoš tvrdil, že policisté jsou s účastníky demonstrace. Krátce po čtvrt na jednu se dal dav do pochodu směrem k Pohořelci. Zaznívají výkřiky Čechy Čechům, Multi-kulti nechceme a podobně. Před průvodem jede několik policejních aut, která postupně zastavují dopravu.

13:15

Na Pohořelci se zatím sešlo asi 200 lidí. Demonstraci Za Evropu beze strachu a nenávisti tam pořádá iniciativa Proti projevům nenávisti společně s organizací Zleva proti xenofobii. Mezi účastníky je například i Eva Zahradníčková, jejíž přítel byl nedávno čelil rasově motivovanému útoku. Vidět jsou i zástupci Strany zelených.- Hlásí náš spolupracovník přímo z místa.

Přečteno: 3480x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Islamofobie, Nenávist, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo