romea - logo
27. července 2021 (úterý)
svátek má Věroslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Budova Kliniky nebyla zkolaudována jako plicní sanatorium, aktivisté podali trestní oznámení

11.3.2016 17:54
Až 2 tisíce lidí se 27. 2. 2016 zúčastnilo solidárního pochodu na podporu pražského centra Klinika. (FOTO: Facebook Autonomního sociálního centra Klinika)
Až 2 tisíce lidí se 27. 2. 2016 zúčastnilo solidárního pochodu na podporu pražského centra Klinika. (FOTO: Facebook Autonomního sociálního centra Klinika)

Aktivisté, kteří provozují Autonomní centrum Klinika na Žižkově, nechtějí centrum přestěhovat do Prahy 4. Budova bývalých jeslí, kterou jim ve čtvrtek nabídla pražská ČSSD, je podle nich v příliš špatném stavu, a objekt na Žižkově, kde centrum nyní funguje, žádná složka státu nepotřebuje. Chtějí proto dál jednat s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a magistrátem.

Od minulé středy, kdy skončila smlouva o výpůjčce objektu, aktivisté obývají dům nelegálně. Policie je kvůli tomu zatím nekontaktovala.

Tereza Virtová, která měla budovu od ÚZSVM vypůjčenou, dnes znovu oslovila úřad s žádostí o jednání. "K domu neexistuje žádné kolaudační rozhodnutí. Pro nás to znamená, že padnul hlavní důvod ÚZSVM, aby nám nebyla prodloužena smlouva o výpůjčce," uvedl Jakub Ort z kolektivu Kliniky.

Úřad argumentoval tím, že budova je zkolaudovaná jako plicní sanatorium, takže její jiné využití je v rozporu se zákonem. Stavební úřad Prahy 3 ale takové rozhodnutí nedokázal dohledat. Podle informací aktivistů už kvůli tomu bylo podáno trestní oznámení.

Matěj Stropnický (SZ) na svém facebookovém profilu uvedl, že "zkolaudovaná je tam jen přípojka plynu. Tento stavební úřad tedy vyzýval k uvedení do souladu s výměrem bez zákonného důvodu, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových lhal, když tvrdil, že nemůže prodloužit nájemní smlouvu kvůli nesouladu kolaudace s využíváním, a lhali i politici včetně starostky Hujové, kteří se těmito úřady zaštiťovali."

ČSSD nabídla aktivistům objekt bývalých jeslí

Nabídku na výpůjčku budovy bývalých jeslí ve Znojemské ulici v Praze 4, kterou ve čtvrtek přednesli náměstek pražské primátorky Petr Dolínek a bývalá radní Irena Ropková, nevyužijí. "Nepřipadá nám smysluplné přesouvat se do objektu, který je v dost špatném stavu, když tento (objekt) žádná organizační složka státu nepotřebuje a centrum zde funguje včetně vody a elektřiny," uvedla Virtová. "Nedokážeme si ani představit působit někde mezi paneláky na Praze 4," dodala.

Stropnický na Facebooku k tomu napsal: "Tato budova je zamořena odkrytými a vysoce karcinogenními azbestovými izolacemi. ... Rozumím dobře tomu, že socialisté chtějí dosáhnout užívání žižkovské kliniky v souladu s dosavadním padesátiletým využitím (plicní klinika) iniciativou tak, že se v ní aktivisté budou léčit po pobytu v michelských jeslích?"

Nabídku ČSSD ostatní politické strany kritizují. "Není podle mě správné, spravedlivé ani přínosné, nabídnout jen jedné vybrané skupině mladých lidí jinou budovu a přemístit je tak z místa, kde pobývají neoprávněně. Byl by to precedens postavený na systému, kdo je drzý, ten něco od města, státu či městská části dostane," uvedl pro ČTK předseda magistrátního výboru pro školství a sociální věci Patrik Nacher (ANO).

Podle ODS není možná ani varianta setrvání na Žižkově, ani přesun na Prahu 4. "Volné prostory v Praze by se měly primárně využívat pro aktivity organizací naplňující obecný veřejný zájem nikoliv podporující radikální politické skupiny," uvedl místostarosta Prahy 3 Alexandr Bellu. Podle Strany zelených se Irena Ropková (ČSSD) nabídkou nového objektu jen snaží zbavit "problému" v Praze 3, kde byla zvolena, a přesunout ho jinam.

Klinika jako centrum pro neziskové organizace

Dolínek s Ropkovou také uvedli, že magistrát by se mohl pokusit objekt v Jeseniově získat pro sebe. Mohlo by v něm sídlit centrum s prostory pro neziskové organizace. "Jsme přesvědčeni, že magistrát se musí pokusit získat objekt bývalé kliniky do svého vlastnictví. Pak se můžeme dále - spolu s nynějšími obyvateli Kliniky - bavit o tom, zda budeme schopni i do budoucna najít takové využití objektu, které bude pro obyvatele a obyvatelky Prahy nadále přínosem," uvedl předseda pražských zelených Ondřej Mirovský (SZ).

Klinika sbírá 1000 podpisů, aby se problémem muselo zabývat pražské zastupitelstvo. Požádala také o zapsání jako spolek, aby v budoucích jednání její zástupci mohli vystupovat jako právnická osoba s vlastní suverenitou.

Potřebnost objektu pro stát musí posoudit vládní dislokační komise, která zasedne příští úterý. Po jejím rozhodnutí může ÚZSVM případně připravit prodej budovy.

Squatteři budovu v Jeseniově 60 na Žižkově obsadili na konci listopadu 2014, po několika měsících a svolení vlády se jim podařilo objekt si vypůjčit. Smlouva jim skončila před týdnem. ÚZSVM minulý týden podal policii podnět, aby prošetřila, jestli obsazením budovy neporušují zákon.

Na podporu centra v minulosti demonstrovaly stovky lidí. V budově fungovala například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se v ní přednášky a koncerty. Programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Především svépomocí aktivisté budovu i opravili. Odmítají dotace samosprávy a velkých sponzorů. Budovu v únoru napadli maskovaní lidé kameny a pyrotechnikou, městská část Praha 3 poté napsala dopis vládě, aby zajistila bezpečí a pořádek. Bohuslav Sobotka a další politici po útoku na Kliniku požadovali důkladné vyšetření celé události.

Přečteno: 1555x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Klinika, Aktivismus, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo