romea - logo
19. června 2021 (sobota)
svátek má Leoš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Cenu Alice Garrigue Masarykové letos získá ROMEA

Praha, 10.12.2012 12:12, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Při příležitosti výročí Mezinárodního dne lidských práv předá velvyslanec USA Norman Eisen ve středu 12. prosince 2012 v 18:00 hodin v Americkém centru Cenu Alice Garrigue Masarykové zástupcům občanského sdružení ROMEA.

Velvyslanectví USA v Praze uděluje Cenu Alice Garrigue Masarykové za rok 2012 sdružení ROMEA za jeho dlouhodobé prosazování otázek lidských práv Romů v Česku. ROMEA přispívá k vyváženosti zobrazení Romů v médiích tím, že se zaměřuje na příběhy jednotlivců z romských komunit i popisem událostí, které by jinak zůstaly nepovšimnuty. Činí tak prostřednictvím tištěného měsíčníku Romano voďi (Romská duše), nejnavštěvovanějšího webu s touto tematikou Romea.cz a systematickou spoluprácí s majoritními médii. ROMEA také publikuje články v češtině a angličtině, jejichž prostřednictvím šíří povědomí o těchto tématech. Svojí prací toto občanské sdružení podporuje toleranci a porozumění mezi Romy a zbytkem společnosti a přispívá také k vyváženosti českých médií.

"Získ právě této ceny nás těší, o to víc, že se ocitáme ve společnosti lidí, jako je David Ondračka, Igor Blaževič, Anna Šabatová, týdeník Respekt a další, jichž si vážíme. Spojené státy americké prostřednictvím své ambasády dlouhodobě věnují tematice lidských práv, včetně těch romských, podporu a udílení ceny Alice Garrigue Masarykové je jedna z těch cest," říká Jarmila Balážová, předsedkyně ROMEA, o.s. a výkonný ředitel organizace Zdeněk Ryšavý doplňuje: "Pro nás jde o potrvrzení toho, že svoji práci, zejména na poli mediálním, ale i dalších, děláme společně s kolegy snad dobře."

Velvyslanectví USA založilo v roce 2004 tradici udílení Ceny Alice Garrigue Masarykové jako výraz uznání osobnostem nebo subjektům, které se mimořádně zasloužily o rozvoj lidských práv v České republice a svojí podporou sociální spravedlnosti a obranou demokratických svobod vytvářejí otevřenou občanskou společnost. Tato cena se udílí každoročně a je pojmenována po Alici Garrigue Masarykové, významné Čecho-Američance a zakladatelce Československého červeného kříže, jako výraz uznání za její úsilí při boji proti sociální nespravedlnosti a její osobní odvaze při prosazování lidských práv.

V minulosti cenu obdrželi Czeslaw Walek, Anna Šabatová, David Ondráčka, Igor Blaževič, Lucie Sládková, Kumar Sri Vishwanathan, Jiří Kopal a týdeník Respekt.

jab, TZ ambasády USA
Přečteno: 1110x
 

Kam dál:

Štítky:  

Lidská práva, USA, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo