romea - logo
6. května 2021 (čtvrtek)
svátek má Radoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Český rozhlas -Vltava připravil výběr z deníku pátera Františka Lízny, který se ze solidarity hlásí k romské národnosti

24.7.2013 14:47
Páter František Lízna na blokádě neonacistického pochodu v Brně, 1. května 2011. František Lízna se napřed účastnil ekumenické bohoslužby a poté přešel mezi blokující na Cejl, kde vydržel až do konce - stál tam s ostatními několik hodin. Lízna je chartistou. A nedal nic na doktorské rady a
Páter František Lízna na blokádě neonacistického pochodu v Brně, 1. května 2011. František Lízna se napřed účastnil ekumenické bohoslužby a poté přešel mezi blokující na Cejl, kde vydržel až do konce - stál tam s ostatními několik hodin. Lízna je chartistou. A nedal nic na doktorské rady a "vyléčil" si rakovinu poutí, pěší tůrou na Ukrajinu. Nemoc prostě ustoupila před jeho dobrotou a vůlí. Foto: František Kostlán

Výběr ze stejnojmenné knihy deníkových záznamů známého českého jezuitského kněze, který v roce 2004 absolvoval pěší pouť z Čech až do španělského poutního místa Santiago de Compostela, připravil Český rozhlas Vltava.

Za 106 dní František Lízna absolvoval přes 3 000 kilometrů a přitom vznikal neokázalý poutnický deník, který v minulém roce knižně vydalo brněnské nakladatelství Cesta. Listování v poutnickém deníku Františka Lízny pro rozhlas připravil Jan Mazanec. Režie Ivan Chrz.

František Lízna, narozen 1941 v Jevíčku, roku 1968 vstoupil k jezuitům, na kněze vysvěcen v roce 1974, do roku 1989 nedostal státní souhlas. Vystřídal celou řadu manuálních zaměstnání, čtyřikrát vězněn z politických důvodů. Je signatářem Charty 77.

Zaměřuje se na pastoraci Romů, bezdomovců a vězněných - od roku 1995 působí ve farnosti Vyšehorky u Mohelnice, donedávna byl navíc vězeňským kaplanem v nedaleké věznici Mírov.

Od roku 1992 se ze solidarity hlásí k romské národnosti.

Je držitelem Ceny Františka Kriegla „Za obětovavou práci s odsouzenými“ a Řádu TGM „Za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva“.

Přečteno: 460x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, František LíznaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo