romea - logo
13. června 2021 (neděle)
svátek má Antonín

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Členové romské rady navštívili Brno. Diskutovali s Romy o politice vlády v oblasti romské integrace

26.1.2017 12:11
Členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s pracovníky Kanceláře rady navštívili 24. 1. 2017 brněnské neziskové organizace, která pracují s Romy. Na snímku návštěva Muzea romské kultury (FOTO: Vláda ČR)
Členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s pracovníky Kanceláře rady navštívili 24. 1. 2017 brněnské neziskové organizace, která pracují s Romy. Na snímku návštěva Muzea romské kultury (FOTO: Vláda ČR)

Členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s pracovníky Kanceláře rady navštívili v úterý brněnské neziskové organizace, která pracují s Romy. Společně také navštívili tzv. sociálně vyloučené lokality, jako je ulice Cejl, Brněnská nebo Francouzská. Jednalo se o první z návštěv romských lokalit, které členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny s pracovníky Úřadu vlády ČR postupně uskuteční v roce 2017. Serveru Romea.cz to oznámil Jiří G. Souček z kabinetu ministra pro lidská práva Jana Chvojky.

Dvanáctičlenná delegace složená ze zástupců Rady a pracovníků kanceláře Rady se v úterý v moravské metropoli setkala se zástupci nejvýznamnějších organizací pracujících s Romy v Brně. "V Brně jsme měli možnost se setkat se zástupci neziskových organizací a Muzea romské kultury, které vystavuje unikátní výstavu o romském šperku a konzultanty Agentury pro sociální začleňování, s nimiž jsme měli možnost diskutovat," uvedl pro server Romea.cz člen rady Michal Mižigár.

Pražská delegace navštívila dopoledne romské středisko Drom, odpoledne pak zapsaný spolek IQ Roma servis a Muzeum romské kultury. "Velice oceňuji doučování pro romské žáky, které vede IQ Roma servis a dokonce i samotné Muzeum romské kultury, v tomto vidím východisko," uvedl Mižigár.

Cílem cesty bylo zjistit, jaká je aktuální situace Romů žijících v Brně, jaké je postavení romských a proromských organizací – a projednat plánovaná opatření, které budou v Brně nastaveny s realizací koordinovaného přístupu. V tzv. vyloučených lokalitách se členové delegace zajímali o aktuální výzvy, kterým místní a ti co jim pomáhají čelí. Diskutovalo se také o spolupráci v rámci Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám.

"Já osobně se domnívám, že v brněnských vyloučených lokalitách působí více aktérů na poli integrace Romů do společnosti včetně Agentury pro sociální začleňování. Postrádám tu koordinaci aktivit neziskových organizací, které by se měla ujmout Agentura pro sociální začleňování, která měla pomalejší start a větší participaci samotných Romů na řešení této problematiky, což by bylo efektivnější," řekl pro server Romea.cz Michal Mižigár.

Večer pak v hudební kavárně nahrávacího studia Amaro Records proběhla diskuze s poskytovateli služeb a brněnskými Romy o politice vlády v oblasti romské integrace a jejími dopady na život Romů v Brně. "Poznatky získané během celého dne budou využity pro činnost Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a jejich výborů a pro chystanou Zprávu o stavu romské menšiny za rok 2016," uvedl Jiří G. Souček z kabinetu ministra pro lidská práva Jana Chvojky.

"Tento výjezd pro mě coby člena Rady vlády pro záležitosti romské menšiny byl velice důležitý a přínosný, protože mi umožňuje potkávat se s aktivními Romy v regionech a hovořit s nimi o jejich problémech, čímž Rada může nabírat další podněty k řešení a nápomoci této současné situace romské menšiny v České republice a byl bych rád, kdyby se tyto výjezdy konaly i do dalších regionů v republice," uvedl na závěr člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Michal Mižigár.

Přečteno: 2543x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Brno, Agentura pro sociální začleňování, Sociálně vyloučené lokality, Integrace, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo