romea - logo
10. května 2021 (pondělí)
svátek má Blažena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Duchcov vyhláškou zakázal posedávání na veřejném prostranství

17.3.2015 10:20
Předvolební shromáždění DSSS v Duchcově 5. 10. 2014 (FOTO: Romea.cz)
Předvolební shromáždění DSSS v Duchcově 5. 10. 2014 (FOTO: Romea.cz)

Duchcov má novou vyhlášku, která by měla zlepšit pořádek ve městě. Obecně závazná vyhláška zakazuje posedávání na betonových zídkách a palisádách nebo grilování na veřejném prostranství. ČTK to řekl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.Podle některých kritiků je vyhláška zaměřená proti Romům.

Vyhláška přesně stanovuje místa, kde lidé nesmějí posedávat. Zakazuje jim například i křesla na ulicích. "Vyhláška by měla přinést pořádek. Nevidím důvod, proč by lidé měli dělat na ulicích pikniky a podobné věci. To je špatně, to by se nelíbilo asi nikomu v žádném městě," řekl ČTK Šimbera.

Vyhláška bude platit ve velké části města, včetně problémových lokalit. "Nedá se to udělat celoplošně, ale snažili jsme se tam zahrnout co nejvíce ulic," vysvětlil Šimbera.

Podle Miroslava Brože z hnutí Konexe je vyhláška jednoznačně zaměřená proti místním Romům. "Podobné vyhlášky byly přijímané už za první republiky. není to nic nového ani v současné době. Můj názor je, že takováto vyhláška je v rozporu s ústavou," řekl ČTK Brož. Šimbera takový názor odmítá. "Vyhláška je zaměřená proti těm, kteří dělají nepořádek, nedá se to ale vnímat tak, že by to byli jen Romové. Konzultovali jsme ji ještě před schválením s ministerstvem vnitra, podle kterého je v pořádku," doplnil Šimbera.

Na dodržování vyhlášky bude dohlížet městská policie, která může za její porušení ukládat pokuty. Obdobné vyhlášky platí i v dalších městech. Jako první s ní už v roce 2010 přišel Litvínov, vyhlášku v obdobném znění má i Krupka na Teplicku nebo Rotava na Sokolovsku.

V Duchcově vládne od loňských komunálních voleb koalice ČSSD, KSČM a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Právě zástupci dělnické strany ve městě v minulosti opakovaně pořádali protiromské pochody.

Přečteno: 2196x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo