romea - logo
9. května 2021 (neděle)
svátek má Ctibor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Experti: Učitelé nevěří státu, že jim zajistí podporu na inkluzi

26.2.2016 22:19
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Wokandapix, Pixabay.com

Obavy učitelů z inkluze plynou z nedostatečného vysvětlení, co přesně se bude dít a jakou pomoc dostanou, uvedla na tiskové konferenci Jana Straková z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Pedagogové podle ní nedůvěřují tomu, že jim stát podporu poskytne. Předseda sněmovního školského výboru Jiří Zlatuška (ANO) doplnil, že obavy ze změn nachystaných na 1. září plynou částečně také z přirozeného strachu z neznámého.

Hlavní změnou, kterou novela školského zákona přinese, je financování podpory pro handicapované nebo znevýhodněné děti přímo ze státního rozpočtu, shodli se aktéři tiskové konference pořádané Českou odbornou společností pro inkluzivní vzdělávání. Odmítli obavy z toho, že by se rušily jakékoliv školy a děti byly nuceny odcházet ze speciálních škol. Připomněli, že už teď se většina dětí s handicapem v běžných školách vzdělává.

"Zhruba 5,5 tisíce dětí s lehkým mentálním postižením je vzděláváno v běžných školách," uvedla pro server Romea.cz Klára Šimáčková Laurenčíková, předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání. Podle ní se vytváří atmosféra, že nově budou takové děti násilně vtahovány do běžných škol proti vůli jejich rodičů a mluví se o tom, jako by děti s lehkým mentálním postižením v běžných školách nebyly. "Není to pravda. Celá řada dětí právě s lehkým mentálním postižením se již mnoho let integruje v běžných školách," dodala Laurenčíková.

AUDIO

Navzdory informační kampani ministerstva stále silně znějí hlasy proti přijatým změnám. Inkluzi kritizoval také prezident Miloš Zeman, který před rokem novelu podepsal. V anketě deníku Mladá fronta Dnes se proti ní vyjádřilo více než 90 procent učitelů základních a středních škol.

Plyne to také z nedůvěry pedagogů vůči státu, kterou Jana Straková považuje vzhledem k podfinancovanému školství za pochopitelnou. "Učitelé nedůvěřují tomu, že stát jim tu podporu poskytne. Jsou ponecháni ve škole velmi často s velmi důležitými a také obtížnými úkoly. Typicky se to týká třeba dětí, které jsou ve škole trošku nezvladatelné. Učitelé by potřebovali někoho, kdo jim může s těmi dětmi pomoci, a to tam není," řekla odbornice, která se zaměřuje na nerovnosti ve vzdělávání.

Zlatuška si myslí, že negativní postoje učitelů zvýrazňuje "poplašný křik" řady politiků. Ten se přitom ozývá s ročním zpožděním, při projednávání novely ve Sněmovně nezazněl. "Nikdo tehdy věcně nenapadal ustanovení o inkluzi, netvrdil, že to zničí kvalitu škol," připomněl.

Podle LAurečníkové vystupují proti inkluzi najčastěji poslanci z hnutí Úsvit, ale třeba také z KSČM. "Chtěla bych připomenout, že i tyto dvě strany hlasovaly pro přijetí zákona v drtivé většině hlasů a tudíž nerozumím onomu nabádání pro jeho neimplementaci. Je to jako kdybychom všichni zvedli ruku pro nějaký zákon, ale potom bychom jej chtěli obcházet nebo vůbec nezačít naplňovat," uvedla pro server Romea.cz Klára Šimáčková Laurenčíková.

"Je velmi netaktické zpochybňovat ten krok jako takový. Jiná cesta není," doplnila Straková.

Předseda sněmovního školského výboru zdůraznil, že novela jen umožňuje naplnění zákona v praxi. Už nyní mají všechny děti nárok na vzdělávání ve spádové škole, ale kvůli nesystémovému financování se integraci řada škol brání. Ty aktivnější shánějí prostředky z evropských i tuzemských dotací.

"Nový školský zákon zavádí tzv. nárokovost podpůrných opatření pro děti, které potřebují nějakou podporu ve vzdělávání a díky této nárokovosti dané zákonem bude možné získat na konkrétní podpůrná opatření finance. Například na platy asistentů pedagoga nebo na zajištění speciálních pomůcek a dalších podpor. U celé řady dětí nebylo možné v běžných školách tyto podpory získat. Sami ředitelé a učitelé označovali tento fakt za jednu z brzd inkluze," dodala pro Romea.cz Laurenčíková.

Zlatuška připomněl, že evropské dotace jsou určeny na rozjezd novinek v systému. Pak se počítá s tím, že budou financovány ze státního rozpočtu. Ten okamžik v této oblasti právě teď nastal. Neobává se nedostatku finančních prostředků na podpůrná opatření. Úkolem ministerstva školství bude odůvodnění konkrétní sumy, kterou na to potřebuje.

Vzdělávání v různorodých kolektivech je zásadní pro odstranění současných nerovností, kdy jsou školní výsledky dítěte silně závislé na rodinném zázemí. Nemusí ale stačit jen vyšší podpora začleňování dětí s různými handicapy. Proti společnému vzdělávání jdou totiž víceletá gymnázia i takzvané výběrové základní školy. "Problém opatření na snižování nerovností je v tom, že musejí být komplexní. Začali jsme na spodním konci, ale horní konec jsme nechali otevřený," řekla Straková. Uznala, že na debatu o případném rušení víceletých gymnázií není vhodná doba.

DOKUMENT

Přečteno: 912x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Inkluzivní vzdělávání, Integrace, Vzdělávání, AudioHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo