romea - logo
6. května 2021 (čtvrtek)
svátek má Radoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nejčastější oběti násilí z nenávisti jsou Romové a muslimové, uvádí zpráva In Iustitia

16.3.2016 11:08
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Celkem 86 případů násilí z nenávisti evidovala za rok 2014 společnost In Iustitia, která pomáhá obětem. Incidenty se nejčastěji staly kvůli národnosti, etnicitě či náboženskému vyznání. Přibývá útoků od "běžných lidí", kteří nepatří k extremistům. Mezi nejvýraznější trendy patří i nárůst islamofobie. Společnost In Iustitia to uvedla ve výroční zprávě o situaci, kterou má server Romea.cz k dispozici. V roce 2011 zaznamenala 57 případů násilí z nenávisti.

Násilí z nenávisti zahrnuje slovní výpady, zastrašování, vyhrožování, útoky fyzické, sexuální i na sociálních sítích, poškozování věcí a budov i vraždy. Důvodem je barva pleti, národnost, etnicita, sexuální orientace, vyznání, věk, politické přesvědčení, postižení, příslušnost k určité skupině či bezdomovectví.

"Typickou oběť násilí z nenávisti představuje muž od 25 do 45 let, který má české občanství. Vůbec nejohroženější jsou z hlediska zaznamenaných incidentů lidé romské národnosti a muslimského vyznání," uvádí zpráva.

Nejčastější jsou slovní výpady. Ve zhruba třetině případů se pak odehrál fyzický útok. Neobvyklé není ani vyhrožování a zastrašování. Dvě pětiny útoků se staly mezi 18:00 a 06:00. Třetina incidentů byla v Praze, po desítce pak v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Mezi města, kde bylo výpadů nejvíc, se řadí ale také Brno a Havířov.

Pachatele se podařilo zjistit při 40 incidentech. V 17 případech patřil mezi příznivce krajní pravice. Podle zprávy policie "prokazatelně objasňovala nenávistnou pohnutku" v polovině zaznamenaných událostí. V 11 kauzách incident jako nenávistný nevyšetřovala, i když informace o motivu měla.

Podle zprávy sice v Česku není žádné významné extremistické hnutí, i tak případů neubývá. Přibývá totiž útoků od "běžné populace". Za "silně alarmující" považují autoři také příklon některých politiků a političek i vedení radnic k represivnímu řešení. Hranici toho, co je přijatelné, posouvají podle zprávy média a sociální sítě. Akademická sféra se problematice dost nevěnuje a nezkoumá ji. Chybí i organizace, která by situaci sledovala a věnovala se prevenci. Částečně to řeší vládní kampaň Hate Free Culture, dodává zpráva.

Oběti násilí z nenávisti mají podle ní omezený přístup ke spravedlnosti, kvůli nedostatku financí i "zákonným limitům" jim chybějí služby. Většina dotací neumožňuje zajistit obětem zastupování u soudu a právní pomoc, uvádí zpráva.

Společnost In Iustitia se od roku 2009 zaměřuje na prevenci násilí z nenávisti a pomoc obětem. Nyní působí v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Kladně. Od loňska funguje také její mobilní poradna.

DOKUMENT

Přečteno: 2118x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí z nenávisti, In IUSTITIA, Menšiny, Romové, muslimové, Útok, NapadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo