romea - logo
5. srpna 2021 (čtvrtek)
svátek má Kristián

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministerstsvo školství vyčlenilo dalších 30 miliónů na obědy zdarma na rok 2017, prostředky jdou i z MPSV

6.12.2016 13:00
ilustrační foto (U.S. Department of Agriculture, Wikimedia Commons)
ilustrační foto (U.S. Department of Agriculture, Wikimedia Commons)

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vyčlenilo dalších 30 milionů korun na školní obědy pro sociálně znevýhodněné děti, uvedlo to v tiskové zprávě ministerstvo na svých webových stránkách. Příjemci dotačního programu budou pro rok 2017 opět neziskové organizace, které následně zajistí úplatu za školní obědy žákům základních škol, jejichž rodiče nejsou schopni z finančních důvodů tyto obědy hradit, uvádí ministerstvo. Žadatelé mohli podávat přihlášky do konce listopadu. 

Podle zprávy ministerstva se tento program osvědčil a jenom za první polovinu roku 2016 se do něj zapojilo 890 základních škol, teplý oběd si tak mohlo dopřát více než 4500 žáků. Sytým školákům se údajně zlepšila docházka i koncentrace při vyučování a tím i prospěch. Ministerstvo školství se tedy rozhodlo v programu pokračovat, a proto vyčlenilo na rok 2017 dalších 30 miliónů korun.

„Dětem v takzvané šedé zóně chudoby musíme pomoci. Školy pro ně – stejně jako pro ostatní děti – musí být bezpečným místem s férovou příležitostí být úspěšné ve škole i v životě,“ komentovala v tiskové zprávě pokračování programu ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) s tím, že školní stravování by mělo být součástí školní docházky.

„Přesto, že již nyní jsou školní obědy dotovány, pořád jsou rodiny, které nemají dost peněz na to, aby uhradily i zbylou část. Jejich děti tak musí teplý školní oběd vynechat. Mnohdy se tak účastní odpoledního vyučování hladové, což nepřispívá ani jejich soustředění, ani socializaci v rámci školního kolektivu,” pokračuje se ve zprávě.

Jedná se údajně hlavně o rodiny samoživitelů či o rodiny, které se ocitly dlouhodobě v nepříznivé finanční situaci a velice těsně nesplňují podmínky pro pobírání dávek v hmotné nouzi.

MŠMT v současnosti zjišťuje další možnosti rozšíření podpory z projektu pro širší cílovou skupinu dětí.

Obědy dětí ohrožených chudbou, které navštěvují základní i mateřské školy, hradí dle tiskové zprávy také Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) z Operačního programu Potravinová a materiální pomoc se zaměřením na děti žíjící zatím jen v Libereckém a Jihomoravském kraji, v kraji Vysočina a v Praze. MPSV dle zprávy doufá, že i další kraje, které se zatím do projektu nezapojily, svůj postoj přehodnotí a další výzva bude vypsána i pro ně. Dosud byly vyhlášeny výzvy dvě.

Ministerstvo touto podporou doufá nejen ve zdravé stravování dětí, ale i v jejich lepší integraci do kolektivu. Dle Mladé fronty Dnes dostává v Praze obědy zdarma od září přibližně 700 dětí v devíti městských částech.  

Dle radní pro školství Ireny Ropkové (ČSSD) jsou však tyto příspěvky vázané na hmotnou nouzi rodiny. "V Praze žije 3 298 dětí ve věku 3 až 15 let, které ve hmotné nouzi jsou," popsala deníku základní kritérium výběru dětí radní a zároveň dodala, že ve školním roce 2016/2017 půjde o pilotní projekt. V dalších letech město dle Ropkové v něm však hodlá pokračovat s vyšším počtem škol, a tedy i žáků. 

Deník dále uvádí, že výběr obědů zdarma bude v napůl utajovaném režimu a to tak, že rodiče pobírající dávky v hmotné nouzi se o tom, zda se jich mimořádné příspěvky týkají, dozvědí  od úřadů práce či sociálních pracovnic. Úřady jim poté vystaví potvrzení adresované škole a vedení školy pak vyřeší společně s rodinou zbylé formality. Cílem je, píše deník, aby o pomoci vědělo co nejméně pedagogů a ostatních žáků, takže dotyčné dítě by mělo dostávat stravenky jako každé jiné.

 

 

ken, Novinky.cz, Mladá fronta Dnes
Přečteno: 732x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Ministerstvo školstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo