romea - logo
29. července 2021 (čtvrtek)
svátek má Marta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nebudete v době voleb v místě trvalého bydliště? Volit můžete i jinde, potřebujete však voličský průkaz

5.10.2017 0:01
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Občané, kteří budou v době voleb, mimo svůj trvalý pobyt budou moci volit skrze tzv. voličský průkaz. S průkazem budou moci volit v jakémkoliv okrsku po celé ČR. Občan si však může žádat o vydání voličského průkazu pouze na obecním úřadě v místě jeho trvalé adresy. Informuje o tom Ministerstvo vnitra ČR.

Způsobů jak si o voličský průkaz zažádat je několik. Nejrychlejším způsobem je dostavit se na obecní úřad osobně. V tomto případě není nutná písemná žádost, ale pouze prokázání občanským průkazem. Touto osobní formou lze žádat do 18. října 2017.

Písemně lze o vydání voličského průkazu žádat nejméně 7 dní před dnem voleb, tzn. do 13. října 2017, a to buď žádostí s úředně ověřeným podpisem, nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky.

S vyřízením žádosti o voličský průkaz pomůže i chatovací robot na Facebooku. Tuto pomoc budou moci voliči prostřednictvím facebookové aplikace využít od čtvrtka 5. října 2017. Aplikace pomůže s vyplněním žádosti, kterou pak lze odeslat přes datovou schránku nebo po vytisknutí poštou.

Voličské průkazy se doručují na adresu pobytu, i do zahraničí. Vyzvednout si ho však občan může i osobně na obecním úřadě nebo na základě zástupce s udělenou plnou mocí. Podle zákona o volbách do Parlamentu jsou všichni občané s voličským průkazem, zapsány do výpisu zvláštního seznamu voličů.

Občan, který se dostaví k volbám s voličským průkazem, ho musí odevzdat volební komisi a prokázat se občanským průkazem. Ta voličský průkaz přiloží k výpisu ze zvláštního seznamu voličů, poté dostane hlasovací lístky a prázdnou obálku. S voličským průkazem může občan volit i ve svém volebním okrsku.

Pokud však občan odmítne prokázat svou totožnost, nebude mu umožněno se voleb účastnit.

Přečteno: 3001x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, volební lístky, zákon, oběť, Volby 2017HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo