romea - logo
13. června 2021 (neděle)
svátek má Antonín

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ombudsmanka: Škola nemůže zakázat nošení křížku ani muslimského šátku a znemožnit tak přístup ke vzdělání

Brno, 1.9.2014 15:50, (ROMEA)
Anna Šabatová v pořadu Otázky Václava Moravce 23. 2. 2014 (Reprofoto: Česká televize)
Anna Šabatová v pořadu Otázky Václava Moravce 23. 2. 2014 (Reprofoto: Česká televize)

Kvůli mediálnímu tlaku vydala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová stanovisko k případu studentky pražské střední zdravotnické školy, jejíž vedení zakázalo nosit během vyučování hidžáb, muslimský šátek zahalující vlasy a krk. Přestože původně nechtěla ombudsmanka kvůli citlivosti kauzy uvádět před skončením šetření podrobnější informace, rozhodla se nakonec zveřejnit vyjádření, v němž se jasně přiklání na stranu studentky. Škola se tímto dopustila nepřímé diskriminace v přístupu ke vzdělání z důvodu náboženského vyznání.

Vyjádření ombudsmanky podpořil také ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Ten nošení muslimských šátků do škol nepovažuje za problém. "Jsme demokratickou zemí, což znamená také respekt k víře. Případy tohoto typu by měl posuzovat ředitel školy, případně její zřizovatel, který by neměl toto právo omezovat," uvedl k nošení muslimských šátků Chládek.

Šátky by ale podle něj neměly zakrývat celý obličej. To už by podle ministra mohlo být vnímáno jako bezpečnostní riziko.

Pražská škola zákaz šátku odůvodnila tím, že ve školním řádu jsou zapovězeny všechny pokrývky hlavy. Anna Šabatová ale ve svém vyjádření zdůrazňuje, že není možné, aby ředitel školy rozhodoval o tom, jestli určitý projev náboženského vyznání povolí nebo ne. "Projevy náboženského přesvědčení lze omezit výhradně zákonem, a jen tehdy, sleduje-li omezení legitimní cíl. Tím může být veřejná bezpečnost, ochrana veřejného pořádku, zdraví nebo morálky a ochrana práv a svobod jiných. Ředitel školy proto nemůže sám rozhodovat o tom, zda náboženský symbol povolí či nikoli."

Dívka ze Somálska a další muslimská studentka střední zdravotnické školy původem z Afghánistánu údajně právě kvůli tomu studium předčasně ukončily.

"Pro osoby bez vyznání či osoby vyznávající náboženství s méně striktními pravidly není zákaz nosit pokrývku hlavy obecně důležitý. Pro muslimské ženy má však nošení muslimského šátku zásadní význam jako projev náboženského vyznání. Plošný zákaz tedy nepochybně představuje zásah do náboženské svobody a jednání ředitelky školy bylo v rozporu s antidiskriminačním i školským zákonem," uvedla Šabatová v tiskové zprávě.

Podle Chládka se problém zúžil na náboženskou část. Poukázal na to, že ředitelka dívkám nezakázala šátky kvůli propagaci náboženství, nýbrž kvůli bezpečnosti dívek. "Tam je debata, jestli ten šátek vadí nebo nevadí například při chemii, když dělaly nějaké pokusy," poznamenal. Poukázal i na to, že šlo o zdravotnickou školu.

Anna Šabatová měla výhrady také k šetření, které v této věci provedla Česká školní inspekce. "Inspektorát České školní inspekce vycházel především z informací poskytnutých střední zdravotnickou školou a nevypořádal se ani s rozpory mezi nimi. Ztotožnil se se skutkovým stavem, jak ho popsali zástupci školy, a jimi poskytnuté informace u studentky či její právní zástupkyně neověřil," píše ve svém vyjádření ombudsmanka.

S tímto závěrem se ministr školství Chládek ale neztotožňuje. Česká školní inspekce podle něj postupovala v souladu se zákonem, protože dívky a jejich rodinní příslušníci prý delší čas nereagovali na výzvu inspekce.

Kvůli tomuto případu došlo k názorovému rozkolu také mezi Šabatovou a jejím zástupcem Stanislavem Křečkem. Podle něj má škola právo určit, jak mají žáci při výuce vypadat. Zástupce ombudsmanky v pátek ale zdůraznil, že se vyjadřuje jen jako nezávislý právník a nechce nijak zpochybňovat kompetence Šabatové.

Školská rada již školní řád změnila. Pokrývku hlavy sice ani teď nepovoluje, dává však ředitelce možnost udělit výjimku z náboženských důvodů. Ombudsmanka tento krok oceňuje, ale upozorňuje na rozpor s právními předpisy. "V případech, kdy je pokrývka hlavy vyjádřením náboženského přesvědčení navenek, musí být výjimka z takového pravidla naprosto automatická. Bylo by proto vhodné, kdyby školní řád výslovně uvedl, že se zákaz nošení pokrývek hlavy nevztahuje na náboženské symboly," uvedla Šabatová.

voj, ČTK, server Ochránce.cz
Přečteno: 1556x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, školství, Školní inspekce, muslimové, náboženské symboly, Náboženství, OmbudsmankaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo