romea - logo
14. května 2021 (pátek)
svátek má Bonifác

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Petr Torák mírní paniku týkající se odebírání dětí v Británii: Strach, že se děti už nevrátí ze školy je bezdůvodný

Peterborough, 27.8.2012 16:36, (ROMEA)
Petr Torák
Petr Torák

Reportáže televize Joj vyděsily české a slovenské Romy žijící ve Velké Británii. Na internetu se pomocí sociálních sítí šíří mezi Romy rychlostí blesku zaručené informace o bezdůvodném odebírání dětí. Kolují zprávy o britských rodinách platících za adopci romských dětí až 500 liber nebo dokonce zvěsti o obchodování s orgány. Podle informací serveru Romea.cz jsou však reportáže televize Joj značně zjednodušující.

 AUDIO

Český Rom žijící v Británii Petr Torák vysvětlil, čeho se tamější romská komunita obává

Podle českého rozhlasu jsou některá nedorozumění způsobena také jazykovou bariérou. Jedna romská rodina si například myslela, že je sociální péče informovala o odebrání dětí v nejbližších dnech či hodinách. V dopise přitom stálo, že úřad jim chce naopak pomoci zařazením do speciálního programu. Uvádí server Českého rozhlasu.

Nejedná se navíc o nějakou nově zavedenou praxi, ale případy odebraných dětí jsou staré i několik let a teď dospěly až k soudnímu líčení.

Petr Torák, Rom žijící v Británii a aktivista romského komunitního sdružení INARP, potvrdil Českému rozhlasu, že Romové věří, že reportáže televize Joj prezentují běžnou praxi úřadů ve Velké Británii. „Romové si dobře uvědomují, že zde jsou lidská práva dobře dodržována, ale asi jako většina lidí se dívají na televizi a věří médiím a vlastně jejich argument je – pokud to bylo v televizi, tak to asi bude pravda. A druhým argumentem, který často slýchám, je, že podobná věc se děla v 1939 za druhé světové války, kdy vlastně lidé, aniž by to věděli, byli odváženi do koncentráků,“ přibližuje pro Český rozhlas příčiny paniky Torák.

Někteří rodiče se dokonce rozhodli, ž enebudou své děti pouštět ani do školy. Absence školáků by se ale mohla obrátit proti nim, a proto je nutné situaci vyřešit co nejdříve. „Rodiče se obávají toho, že děti přijdou do školy a vlastně už se nevrátí domů. Sice je to bezdůvodný strach, ale obávají se toho,“ vysvětluje Torák.

Torák potvrdil, že někteří Romové už ve strachu Británii opustili. Podle něj docházejí sociální pracovníci k rodinám z přistěhovaleckých komunit často a i malé problémy řeší razantním způsobem. „Což si myslím, že je samozřejmě správné, tak by to mělo být,“ dodal pro Český rozhlas Radiožurnál.

V Peterborough, kde žije početná romská komunita, zorganizovali k ožehavému tématu krizovou schůzku s představiteli policie a sociálních služeb. Další shromáždění je plánováno na pátek.

Server Romea.cz ověřuje pravdivost reportáží televize Joj a přinese v nejbližší době podrobnější informace.

ryz, Český rozhlas
Přečteno: 5046x
 

Kam dál:

Štítky:  

Velká Británie, EU, Audio, Odebírání dětí ve Velké BritániiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo