romea - logo
10. května 2021 (pondělí)
svátek má Blažena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Platforma: Nová ministerská koncepce sociálního bydlení ještě více podpoří byznys s chudobou!

Praha, Brno, Ostrava, 9.12.2013 13:56, (ROMEA)
Happening Platformy pro sociální bydlení Papuče patří domů. (FOTO: Platforma pro sociální bydlení)
Happening Platformy pro sociální bydlení Papuče patří domů. (FOTO: Platforma pro sociální bydlení)

Platforma pro sociální bydlení není spokojena s novou koncepcí pro sociální bydlení, kterou připravilo ministerstvo pro místní rozvoj. Její tiskovou zprávu přinášíme v plném znění:

Nová koncepce sociálního bydlení ještě více podpoří byznys s chudobou!

V České republice přes snahu mnoha neziskových organizací a odborníků na řešení problému bezdomovectví nadále kvete tzv. byznys s chudobou na ubytovnách. Návrh Koncepce sociálního bydlení, který připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj, navíc neslibuje žádnou změnu. Platforma pro sociální bydlení varuje, že tento „nekoncepční“ materiál byznys s chudobou ještě podpoří. Umožňuje totiž vznik dalších sociálních ubytoven. V tomto názoru se s Platformou pro sociální bydlení, která čítá 40 členů, ztotožnilo dalších 9 organizací a 39 významných osobností a odborníků. V otevřeném dopise vyzývají ministry vlády ČR včetně premiéra Jiřího Rusnoka, aby neschvalovali Koncepci sociálního bydlení a novelu Zákona o hmotné nouzi.

VIDEO

Další podpora obchodu s chudobou

Neziskový sektor už mnoho let vyzývá státní správu, aby legislativně zakotvila institut tzv. sociálního bydlení – tedy bydlení s důstojným standardem, které bude dostupné i pro nízkopříjmové rodiny či jednotlivce. Ministerstvo pro místní rozvoj sice připravilo koncepci, ale podle odborníků materiál k žádné podstatné změně nepovede. Naopak přijetí Koncepce sociálního bydlení v současném znění povede k dalšímu rozmáhání byznysu s chudobou. Bude se konzervovat současný stav ubytoven a prohlubovat segregace stavbou nových. Teoreticky také hrozí zpoždění čerpání evropských prostředků na sociální bydlení, protože dle vyjádření Evropské komise EU nebude financovat ubytovny a podobná zařízení nesplňující kritéria bydlení (tj. bez vlastního příslušenství).

„V České republice je několik set tisíc volných bytů a vláda by měla především uvažovat, jak motivovat jejich majitele k pronájmu a jaké služby do nich dodat, aby bylo bydlení udržitelné a nájemníci, ale také jejich sousedé, i majitelé, byli s řešením spokojeni. To je úkol národní politiky, tedy vlády. Místo toho je od odpovědného náměstka Miroslava Kalouse (ODS) slyšet, že lidé jsou na ubytovnách spokojeni a nelze je nutit bydlet v bytech“ vysvětluje Štěpán Ripka, mluvčí Platformy pro sociální bydlení.

Bez soukromí

Život na ubytovně přibližuje na základě svých zkušeností prodejce Nového prostoru Petr Bláha: „Na ubytovně jsem neměl soukromí. Chyběly mi tak základní věci, jako mít bezpečné místo, kde bych si mohl nechat své nejdůležitější věci a peníze. Byl jsem nucen sdílet pokoj s lidmi, které jsem vůbec neznal, a nikdy jsem nevěděl, co bude další den. Dnes bydlím v bytě, mám rodinu, a postupně začínám pevně stát na vlastních nohou.“

Aktuálně projednávaná Koncepce sociálního bydlení podle iniciátorů otevřeného dopisu nesplňuje základní parametry vládní politiky: nedefinuje cílovou skupinu sociálního bydlení, neříká, kdo by měl bydlení provozovat, jak by mělo vypadat a kdo by za jeho existenci měl být odpovědný.

VIDEO

Obava z ubytoven

„V našich azylových domech a dalších pobytových sociálních službách je mnoho lidí, které bychom rádi podporovali v samostatném bydlení, na to však potřebujeme sociální byty. Třeba v Ostravě provozujeme 37 takových bytů. Naše spolupráce s osvícenými radnicemi však nedokáže uhasit tak rozsáhlý problém, dostatek bytů pro sociální bydlení musí zajistit stát. Ten ale tuto odpovědnost spíš odmítá a máme obavu, že chce dál podporovat rozvoj ubytoven,“ říká Jan František Krupa z Armády Spásy, největšího poskytovatele služeb lidem bez domova.

Odborník na problematiku bezdomovectví z Fakulty humanitních studií UK Libor Prudký dodává:

„Každá sociální politika musí začít od vymezení cílové skupiny a určit, co se má dělat a kdo za to má být odpovědný. To v předkládané koncepci naprosto chybí. Ministerstvo pro místní rozvoj promarnilo velmi důležitou příležitost připravit potřebný materiál, přitom měli funkční předlohu v tom, jak se připravovala koncepce bezdomovectví. Ministerstvo práce a sociálních věcí svolalo odborníky i zástupce veřejnosti a materiál vypracovali společně. Je to na něm vidět. Navíc jde návrh Koncepce sociálního bydlení proti Koncepci prevence a řešení problematiky bezdomovectví v ČR do roku 2020, kterou tato vláda schválila. Jedním materiálem likviduje druhý – horším lepší.“

Omezení dávek - vyhazov na ulici

Koordinátor Platformy Jan Milota uvádí: „Související novela Zákona o pomoci v hmotné nouzi, která je nyní taktéž v připomínkovém řízení, má omezit výplatu dávek lidem žijícím v ubytovacích zařízeních nevyhovující kvality, nenabízí však pro ně žádnou alternativu, kam jít. Je to celé špatně načasované, pokud by stát zajistil pro tyto lidi byty, samozřejmě s novelou budeme souhlasit, ale takhle vážně hrozí, že lidi budou z ubytoven a azylových domů vyhazováni na ulici.“

 „Nechceme koncepci, ani návrh novelizace Zákona o hmotné nouzi jako takové shodit ze stolu. Vypracovali jsme řadu podnětů, které však nebyly vůbec brány vážně. Žádáme pouze to, aby byl poskytnut dostatečný prostor pro diskuzi nad tak zásadními otázkami a aby do něj byli zapojeni odborníci a lidé, kteří mají přímou zkušenost se sociálním bydlením či jsou v bytové nouzi. Chceme koncepci dopracovat do podoby, která bude skutečně řešit stále rostoucí problémy,“ říká k připravovanému materiálu Ripka.

Platforma pro sociální bydlení je uskupení sdružující čtyřicet členů, mimo jiné Český helsinský výbor, Armádu spásy, Sdružení azylových domů, organizace ROMEA, Naděje a Konexe, ale i individuální členy, jako jsou například zakladatel Naděje Ilja Hradecký, sociolog Libor Prudký či sociolog a expert sociální demokracie Martin Potůček.

Více informací a příběhy lidí z ubytoven najdete na webu Platformy pro sociální bydlení

Štěpán Ripka, mluvčí Platformy pro sociální bydlení, Jan Milota, IQ Roma Servis, koordinátor Platformy pro sociální bydlení
Přečteno: 890x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sociální bydlení, sociální bydlení, Sociální dávky, Bydlení, Platforma pro sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo