romea - logo
29. července 2021 (čtvrtek)
svátek má Marta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Politici odsuzují žhářský útok na Kliniku. Policie ho šetří pro výtržnictví a obecné ohrožení

7.2.2016 14:08, (AKTUALIZOVÁNO 16:35)
Pražské autonomní sociální centrum Klinika, které kromě jiného pomáhá uprchlíkům, napadli 6. 2. 2016 večer maskovaní neonacisté. (FOTO: Facebook.com)
Pražské autonomní sociální centrum Klinika, které kromě jiného pomáhá uprchlíkům, napadli 6. 2. 2016 večer maskovaní neonacisté. (FOTO: Facebook.com)

Pražská policie prověřuje sobotní útok na sociální centrum Klinika pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví, obecného ohrožení a poškození cizí věci. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Iveta Martínková. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a někteří další politici útok odsoudili, starostka Prahy 3, kde centrum sídlí, svolala na pondělí bezpečnostní grémium. Klinika mimo jiné pořádala sbírku oblečení pro uprchlíky.

Podle serveru Lidovky.cz policie již vyslýchá podezřelé z útoku. "V této souvislosti policisté provádějí výslechy několika osob, v současné době ale nelze z taktických důvodů tyto úkony blíže komentovat,“ uvedla v neděli dopoledne pro server Lidovky.cz pražská policejní mluvčí Iveta Martínková. "Kriminalisté v této věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání tří trestných činů, a to výtržnictví, obecné ohrožení a poškození cizí věci,“ doplnila.

Politici útok odsuzují

"Násilí je v demokracii nepřijatelné. Odsuzuji žhářský útok na sociální centrum Klinika a pevně věřím, že policie brzy vypátrá jeho pachatele," napsal Sobotka na Facebooku.

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) na svém facebookovém profilu uvedla, že v pondělí bude na radnici zasedat bezpečnostní grémium. "Polarizace společnosti podporovaná mimo jiné i postojem prezidenta republiky je, jak se včera ukázalo v Jeseniově ulici, velmi nebezpečná. Násilné trestné činy do civilizované společnosti nepatří a je třeba je co nejostřeji odsoudit. Pevně věřím, že Policie ČR tento případ řádně vyšetří a viníci budou dle práva potrestáni. Bezpečnost obyvatel Prahy 3 nesmí býti ohrožována," napsala.

"Zákeřný žhářský útok na Autonomní sociální centrum Klinika ukázal, kam vede zloba a nenávist. Takové činy jsou v demokratické společnosti naprosto nepřijatelné. Včera večer šel v televizi Schindlerův seznam a z možných asociací mi ještě teď běhá mráz po zádech," uvedl k útoku ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier.

Útok odsoudila i  Markéta Adamová z TOP 09: "Žhářské útoky nejsou vyjádření názoru, ale čistě násilí, které je nepřípustné a odsouzeníhodné. Nesmíme být vůči takovým projevům lhostejní, dnes se týká Kliniky, zítra už se může týkat každého z nás. Doufám, že pachatelé budou brzy dopadeni a potrestáni."

"Dvě včerejší události nám ukazují nepříjemnou pravdu. Odsouzeníhodný útok na pražskou Kliniku i chování Policie ČR, která údajně odmítla pomoci redaktorovi Českého rozhlasu během včerejších střetů na Hradčanech, mají jedno společné. Ukazují, k čemu vede nenávist a tupost, pokud se včas neodsoudí a nezastaví. Pánové Konvičkové, Okamurové, ale i hlava státu, ti všichni by měli zpytovat svědomí,“ dodal místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

"Žhářský útok na centrum Klinika, napadení účastníků pochodu iniciativy Ne rasismu! a další incidenty, které provázely včerejší demonstrace v Praze, jsou přímým důsledkem šíření strachu a nenávisti ve společnosti. Na vině zde však nejsou pouze extremistická uskupení M. Konvičky, A. B. Bartoše či T. Okamury, ale také prezident republiky či ministři Andrej Babiš a Milan Chovanec, kteří namísto uklidňování vyhrocených emocí a nálad ve společnosti v lidech záměrně vyvolávají paniku. Po prezidentově výzvě k odstraňování názorových oponentů kalašnikovem bylo pouze otázkou času, kdy k podobným útokům dojde," uvedla v prohlášení Strana zelených.

"Myslím, že teď musí promluvit nejen squatteři či anarchisté, ale všichni skutečně "slušní lidé" téhle země: konec, stačilo, tady přestává sranda. Ministr Chovanec a policejní prezident musí dohlédnout na to, aby se policie přestala zabývat imaginárními hrozbami a věnovala se těm reálným. Je třeba zasáhnout proti těmhle reálným teroristům a jejich strukturám," uvedl místopředseda Strany zelených Petr Kutílek.

"Velmi mě znepokojily útoky z poslední doby, které mířily na lidi pomáhající uprchlíkům. Pokud se prokáže, že motivem násilí skutečně byla jejich charitativní práce, jde o vážné varování a ohrožení hodnot svobody, demokracie a humanity. Respektuji svobodu projevu každého, ale odsuzuji ty, kteří jakýmkoli způsobem vyzývají k násilí. Z historie máme smutnou zkušenost, že verbální útoky se snadno mění v útoky skutečné," uvedl Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL a dodal: "Jsem přesvědčen, že drtivá většina českých občanů jakékoli násilí odmítá. Násilí není argument. V demokracii se s názorovými oponenty diskutuje, nebodá se noži, neházejí se zápalné lahve."

Ke žhářskému útoku vydala prohlášení i Židovská obce v Praze. "Cítíme potřebu jednoznačně odsoudit nenávistné chování jednotlivců a zejména organizovaných skupin násilníků. Vyzýváme všechny demokraticky smýšlející politické strany a také občany České republiky, aby se distancovali od takových projevů nesnášenlivosti a nenávisti. Agrese, kterou tyto extremistické skupiny páchají a podněcují, může ohrozit charakter celé naší společnosti a samu podstatu demokracie," uvedl předseda Jan Munk, který zároveň žádá policii o důkladné vyšetření všech incidentů, které se staly při protiislámských demonstracích v Praze, a také těch incidentů, které následovaly po jejich ukončení.

Neonacisté útočili kameny a světlicemi

Pražská policie pátrá v souvislosti s útokem po dvacítce osob. Původní informace policistů hovořily o tom, že skupina na centrum v žižkovské Jeseniově ulici naházela zápalné lahve. Hasiči požár po příjezdu dokázali uhasit za čtyři minuty.

Klinika uvedla, že na ni zaútočili neonacisté, a to kameny a světlicemi, které v objektu zapálily část kavárny. "V budově se v té chvíli nacházelo přes dvacet osob, kameny létaly i do místnosti s lidmi. Jeden člověk utrpěl zranění hlavy a byl odvezen do nemocnice. Několik lidí se nadýchalo kouře," popsalo centrum ve svém prohlášení.

Centrum zdůraznilo spojitost útoku se sobotními demonstracemi proti islámu. "Vyzývá také lidi, kteří se účastní islamofobních demonstrací, aby se uvědomili, koho tímto způsobem podporují," dodalo. Podle Kliniky vše nasvědčuje tomu, že útočila stejná skupina, která předtím na Malé Straně napadla dlažebními kostkami a tyčemi průvod sympatizantů s uprchlíky Solidarita bez hranic.

Na dnešní den je od 15 hodin do parku nad Klinikou svoláno klidné solidární shromáždění, které bude pokračovat pomocí s uklízením škod.

V objektu Kliniky dříve přebývali bezdomovci a narkomani. V prosinci 2014 budovu nelegálně obsadili aktivisté a vyklidili ji od odpadků. Policie je původně vyvedla, protože v objektu chtěla sídlit Generální inspekce bezpečnostních sborů. Loni budovu iniciativě Klinika propůjčil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Bezplatná výpůjčka končí letos v březnu. Klinika nabízí koncerty, výuku cizích jazyků, promítání či přednášky.

Přečteno: 995x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, Žhářský útok, Nenávist, Neonacismus, Násilí z nenávisti, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo