romea - logo
29. července 2021 (čtvrtek)
svátek má Marta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Proti lichvě, která ohrožuje i chudé Romy, má bojovat novela zákona

19.1.2016 15:15
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Poslanecká sněmovna začne na své právě zahájené schůzi projednávat novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která by měla zlepšit postavení dlužníků, snížit počet firem poskytujících půjčky a bojovat proti lichvářskému byznysu, ve kterém se protočí až miliarda korun ročně. Lichvou jsou podle důvodové zprávy Ministerstva financí ohrožení především chudí lidé, konkrétně jako jednu z ohrožených skupin jmenuje Romy. Informuje o tom server TÝDEN.CZ.

Podle interních odhadů ministerstva financí má trh nebankovních poskytovatelů půjček velikost asi 70 miliard korun. Kromě seriózních subjektů se na něm podle odborů přiživuje asi 60 tisíc lidí a firem, které zneužívají finanční nouze druhých. Píše server TÝDEN.CZ.

Lichvářům se daří kvůli malé regulaci odvětví a také proto, že firmy nepůjčují těm, kteří mají malou schopnost splácet. Největšími predátory jsou drobní půjčovatelé pracující na živnostenský list. Lichváři totiž vyžadují drastické sankce za jakékoli porušení smlouvy, zneužívají směnky, žádají ručení domy a byty, o které následně lidé kvůli vysokým úrokům a poplatkům přicházejí.

"Nabízejí vražedné podmínky," sdělil pro server TÝDEN.CZ Jaroslav Šulc, ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů.

Ministerstvo financí v důvodové zprávě k novele zákona o spotřebitelském úvěru popisuje začarovaný kruh lichvy na příkladu romských komunit. Ministerstvo vychází z údajů Policie ČR, podle které dochází k poškozování spotřebitelů hlavně v segmentu sociálních menšin a sociálně slabých osob, především však mezi Romy. Pohledávky jsou vymáhány pomocí násilí nebo další trestné činnosti. Nejčastěji to je vydírání, útisk, porušování domovní svobody, loupež a omezování osobní svobody.

"Někdy dochází k tomu, že místní lichváři nutí dlužníka k páchání trestné činnosti na objednávku, k prostituci nebo si z něho udělají osobního sluhu," doplňuje ministerský popis pro TÝDEN.CZ Radek Hábl z Agentury pro sociální začleňování. 

Podle zprávy bývá první půjčka peněz od lichváře dobrovolným rozhodnutím jedince. "Soustředění Romů do jedné lokality, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní a perspektivně obtížně zaměstnatelní, tzn. sociálně slabí a potřební, vytváří vhodné podmínky pro vznik a existenci lichvy. Podle zjištěných informací je lichva přijatelná pro obě strany, jsou-li splátky navýšeny do 50 % původní půjčky," upozorňuje Ministerstvo financí.

Policie není schopná trestný čin lichvy vyhledávat bez pomoci obětí nebo svědků. "Ochota zveřejnit problémy s lichvou a podat trestní oznámení na lichváře je přímo úměrná zvyšujícím se procentům navýšení splátek, porušováním pravidel při vymáhání splátek a navyšováním dluhu bez udání důvodu, stoupající brutalitou, vyhrožováním, ničením osobního majetku, fyzickými útoky na dlužníka a jeho rodinu. Pouze Romové zahnaní na okraj, do naprosto zoufalé a mezní situace, jsou ochotni podat trestní oznámení na lichváře a svědčit v zahájeném trestním řízení," uvádí se v důvodové zprávě.

"Půjčování peněz a splácení několikanásobně navýšené částky je Romy chápáno jako služba, která by jim za jiných podmínek nebyla poskytnuta. Komerční půjčka za legálních podmínek je pro tuto skupinu Romů nedosažitelná," píše se dále ve zprávě.

Nyní platí, že poskytovatelům úvěrů stačí jen živnostenské oprávnění a základní kapitál není nijak regulovaný. Podle novely zákona mají být nově udělované licence. Bude se prokazovat odborná způsobilost firmy, bude potřeba složit kapitál a také mít čistý rejstřík. Kontrolu nad nebankovními úvěry převezme nově Česká národní banka, která nahradí Českou obchodní inspekci. Přísněji se má posuzovat také situace, kdy poskytovatel půjčky nedostatečně prověří žadatelovu schopnost splácet.

Zákon schválila na konci roku vláda. Poslanecká sněmovna začne v 1. čtení projednávat zákon na dnes zahájené schůzi a schválen by měl být Parlamentem do poloviny roku 2016.

Přečteno: 1185x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Finance, finanční gramotnost, Vláda, ministerstvo financí, Romové, LichvaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo