romea - logo
15. června 2021 (úterý)
svátek má Vít

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Protiuprchlický hoax: Romští brigádníci jeli z chmelu, podle zaměstnanců benzínky se tajně převáželi uprchlíci

2.6.2016 12:56
Protiuprchlický hoax šíří zaměstanci benzínové pumpy Gold u Mohelnice (FOTO: Romea.cz)
Protiuprchlický hoax šíří zaměstanci benzínové pumpy Gold u Mohelnice (FOTO: Romea.cz)

Internetem se šíří další hoax o uprchlících, tentokrát ho rozšířili zaměstnanci benzínové pumpy Gold u Mohelnice. Ti pokládali autobus slovenských Romů, kteří jeli z chmelové brigády domů, za skupinu uprchlíků.

"Další přemísťování migrantů bez vědomí široké veřejnosti. Soudíme dle přesunu v 1 hod ráno bez asistence policie. Samozřejmě média a tisk mlčí. Sdílejte, ať všichni vidí, co se u nás ve skutečnosti děje a jak se u nás migranti chovají. Naštěstí byla naše obsluha pohotová a včas se na prodejně stihla zamknout," píše se na facebookové profilu benzínky.

Záznam z bezpečnostní kamery, který benzínka na Facebooku vystavila si přehrálo už přes 370 tisíc lidí a sdílelo ho skoro 12 tisíc lidí.

Na videu z 27. května v noci je vidět jak skupina Romů vystupuje na benzínce z autobusu a dva se mezi sebou hádají. Ostatní je od sebe odtahují. Drobná a krátká strkanice se uklidňuje.

Zaměstnanci zavolali na skupinku policisty, kteří když přijeli, neměli už co řešit. Podle policie nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání, ani ke škodě na zdraví či majetku.

"Osoby, které se na videu nacházejí, jsou brigádníci ze Slovenska, kteří se vraceli z chmelové brigády v České republice zpátky na Slovensko. Na zmíněné benzínové pumpě zastavili, vystoupili a mezi některými jedinci došlo k hádce a následné potyčce," potvrdila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová pro Blesk.cz.

Zaměstnanci i navzdory upřesnění informací z oficiálních policejních zdrojů napsali na svůj Facebook protiuprchlický status, který rozpoutal rasistickou diskuzi.

"Postřílejte tu verbež a je klid," píše jeden z uživatelů Facebooku. "Říkám to už snad po tisící : Střílet. .... střílet. ....střílet. ..... a zase jenom střílet - už při prvním pokusu o vstup do Evropy !!!" píše další. "Kalašnikov a plnej zásobník ostrejch by to vyřešil okamžitě," navrhuje se v dalším nenávistném komentáři

Objevily se však i komentáře, které zaměstnance benzínky kritizují. "Csgold - snad jste si vědom toho, že za šíření poplašných zpráv Vám hrozí vězení ...?" píše se pod videem. "A to vám poradila PR agentura nebo vy sami? Každopádně super, ale u vás tankovat nikdy nebudu," píše další uživatel Facebooku.

Podle Rendlové se jedná o další z řady případů, kdy občané mylně pokládají druhé za uprchlíky. „Lidé zejména na sociálních sítích popisují události, kterých byli svědkem, avšak všechny cizince či cizokrajně vypadající osoby mylně považují za běžence, kteří se svévolně pohybují po našem území bez vědomí policie,“ dodala mluvčí pro Blesk.cz.

Přečteno: 1701x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Uprchlíci, Rasismus, Extremismus, Internet, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo