romea - logo
14. května 2021 (pátek)
svátek má Bonifác

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ROMEA a Agentura nabídly novinářům úzkou spolupráci. Chtějí objektivní informování o Romech

Praha, 8.4.2013 17:19, (ROMEA)
Kulatý stůl na téma Zobrazování Romů v médiích (FOTO: ROMEA)
Kulatý stůl na téma Zobrazování Romů v médiích (FOTO: ROMEA)

Občanské sdružení ROMEA spolu s Agenturou pro sociální začleňování a pod záštitou vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnkové dnes u příležitosti Mezinárodního dne Romů uspořádalo na půdě Syndikátu novinářů kulatý stůl na téma Zobrazování Romů v médiích. Agentura na něm představila výsledky své rozsáhlé mediální analýzy.

Česká média přispívají ke zhoršování pohledu na Romy

Z výsledků výzkumu vyplývá, že česká média zobrazují Romy stereotypně a přispívají ke zhoršení jejich obrazu. Tři pětiny z 6300 zpráv, které se od podzimu 2011 do konce loňského května ve sdělovacích prostředcích o menšině objevily, se dotýkaly kriminality. Analýza mapovala příspěvky v 19 denících, televizích, rádiích a na serverech po událostech na Šluknovsku, novoroční střelbě v Tanvaldu či po smyšleném napadení hocha v Břeclavi.

"Opakované spojení Romů s kriminalitou vede k tomu, že pojem Rom dnes u řady příspěvků přímo implikuje kriminalitu, aniž by se o ní v příspěvku psalo či mluvilo," uvedli autoři analýzy.

Největší prostor zprávám o kriminalitě věnoval Blesk. Týkalo se jí devět z deseti textů o Romech, které v něm vyšly. Následovaly server blesk.cz, televize Prima a Nova s více než čtyřmi pětinami, servery Novinky.cz se třemi čtvrtinami a Lidovky se 71 procentem kriminálních příspěvků. Podle autorů se ve čtyřech pětinách zpráv o Romech mluvilo jako o pachatelích, jen v pětině jako o obětech.

Podle analýzy jsou mediální výstupy o romské menšině jsou málo různorodé. Po kriminalitě se sdělovací prostředky zaměřovaly hlavně na extremismus či bydlení. Zpráv o kultuře, činnosti neziskových organizací, historii, zaměstnanosti, vzdělávání či vládní agentuře bylo podstatně méně.

FOTOGALERIE

Vedení agentury uvedlo, že se etnicita ve zprávách uvádí i tehdy, kdy nehraje žádnou roli, a to zvlášť u příspěvků o kriminalitě. Posiluje se také "koncept slušného Roma", kdy se zbytečně vyzdvihuje třeba bezproblémovost romských rodin. Prostor dostávají zdánlivě korektní, ale ve skutečnosti rasistické výroky politiků či jiných lidí. Stereotypy a jednotvárnost podporuje podle autorů analýzy také přebírání zpráv z agentury ČTK.

Zhruba 45 procent příspěvků zveřejnila média do konce října 2011, tedy hned po Šluknovu. Situace na Šluknovsku se vyhrotila předloni začátkem léta. Přispělo k tomu několik incidentů mezi Romy a ostatními obyvateli. V severočeských městech se pak konaly protiromské demonstrace a pochody. Policie měla v regionu posily.

Loni na Nový rok pak muž zastřelil v Tanvaldu romského mladíka a druhého zranil. Státní zástupce čin posoudil jako nutnou obranu. Neklid panoval loni i na Břeclavsku poté, co chlapec tvrdil, že ho zranili Romové. Úraz si ale způsobil sám.

Novináři mají k dispozici profesionální mediální servis k romské tematice

V druhé části kulatého stolu nazvané „Jak média informují o Romech“ představila ROMEA několik konkrétních příkladů a nabídla novinářům svůj odborný mediální servis.

„Analýza Agentury a naše zjištění mají být prvním krokem ve spolupráci s médii. Nechceme média pouze kritizovat, naopak, chceme jim nabídnout spolupráci, aby zpravodajství týkající se Romů bylo konečně objektivní a reflektovalo reálnou situaci,“ přiblížil ředitel občanského sdružení ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Šéfredaktor zpravodajství České televize Petr Mrzena iniciativu Agentury a sdružení ROMEA přivítal a přislíbil další spolupráci.

Kulatý stůl je prvním ze série dohromady tří kulatých stolů, pořádaných v rámci projektu Zlepšení informování o Romech v médiích podpořeného Nadací Open Society Fund Praha v rámci programu Lidská práva.

VIDEO

Přečteno: 1800x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Romové, Agentura pro sociální začleňování, ROMEA, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo