romea - logo
19. června 2021 (sobota)
svátek má Leoš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sdružení ROMEA převzalo z rukou amerického velvyslance cenu A. G. Masarykové, udělovanou za prosazování lidských práv

Praha, 12.12.2012 19:00, (ROMEA)
Jarmila Balážová, předsedkyně sdružení ROMEA, Norman L. Eisen, velvyslanec USA v ČR a Zdeněk Ryšavý, výkonný ředitel sdružení ROMEA při přebírání ceny Alice G. Masarykové. (FOTO: František Kostlán)
Jarmila Balážová, předsedkyně sdružení ROMEA, Norman L. Eisen, velvyslanec USA v ČR a Zdeněk Ryšavý, výkonný ředitel sdružení ROMEA při přebírání ceny Alice G. Masarykové. (FOTO: František Kostlán)

Nejčerstvějším laureátem ceny Alice Garrigue Masarykové, nejstarší to dcery prvního československého prezidenta, je občanské sdružení ROMEA. Cena, kterou velvyslanec USA předal zástupcům sdružení ve středu 12. prosince, se v podstatě váže ke Dni lidských práv, který si od roku 1950 připomínáme na celém světě o dva dny dříve, tedy 10. prosince.

Za udělováním zmiňovaného ocenění stojí velvyslanectví USA, které tuto tradice založilo v roce 2004 jako výraz uznání osobnostem nebo subjektům, které se mimořádně zasloužily o rozvoj lidských práv v České republice a svojí podporou sociální spravedlnosti a obranou demokratických svobod vytvářejí otevřenou občanskou společnost.

Cena se od toho data uděluje každoročně, pojmenovaná je, jak logicky vyplývá již z úvodní věty tohoto článku, po významné Čecho-Američance Alici Garrigue Masarykové, jako výraz uznání za její úsilí při úsilí za sociální spravedlnost a osobní odvahu při prosazování lidských práv.

Tato absolventka filozofie, historie a sociologie, se angažovala ve studentském hnutí a za 1. světové války byla vězněna za protirakouský odboj. Po vzniku Československa se aktivně zúčastnila veřejného a politického života - stala se poslankyní Revolučního národního shromáždění, v roce 1919 založila Československý červený kříž, kterému předsedala do roku 1938. V roce 1919 založila první Vyšší sociální školu v ČSR a po smrti své matky (1923) plnila roli první dámy republiky. V roce 1948 emigrovala do USA, kde žila až do konce svého života. Zemřela v krajanském československém domě pro seniory v Chicagu.

Úplně poprvé toto ocenění převzal v roce 2004 Jiří Kopal, právník, pracující tehdy v občanském sdružení Liga lidských práv. O rok později jej vystřídal lidsko-právní aktivista Kumar Srí Vishwanathan, který dlouhá léta působí v Ostravě. Níže uvádíme seznam všech dosavadních držitelů Ceny Alice Garrique Masarykové.

  • Czeslaw Walek (2011)
  • Anna Šabatová (2010)
  • David Ondráčka (2009)
  • Igor Blaževič (2008)
  • týdeník Respekt (2007)
  • Lucie Sládková (2006)
  • Kumar Sri Vishwanathan (2005)
  • Jiří Kopal (2004)

FOTOGALERIE

NEPŘEHLÉDNĚTE

Loňský laureát Czeslaw Walek, právník s částečným polským původem, svého času náměstek ministra pro lidská práva, nynější předseda občanského sdružení Prige Pride řekl toto:

Cena Alice Garrique Masarykové pro mě znamená určitě neuvěřitelně velkou poctu. Od začátku jsem ji nevnímal jen jako ocenění mé práce, všech, kteří se mnou spolupracovali, a zejména tedy Prague pride team. Jsem přesvědčený, že to byla cena pro všechny tyto lidi. A jsem rád, že USA ambasáda podpořila LGBT téma, jako lidsko-právní téma, hodné celospolečenské diskuse.

V ČR existuje málo cen, které podporují mladé aktivisty. Vesměs zde máme ceny pro zasloužilé osoby - a asi to je tak správně. Na druhou stranu považuji za důležité občas podpořit někoho, kdo je uprostřed své dráhy a může mít pochybnosti - je to normální. Ta cena je takovým vyjádřením podpory pro lidsko-právní aktivisty a i tato podpora je velmi potřebná v životě.

Mimochodem vítám mezi držiteli občanské sdružení ROMEA, jehož práce si skutečně hodně vážím, myslím, že je cena v hodně dobrých rukou a navíc téma tzv. „romské“ je další společensky vysoce aktuální.

Tolik tedy Czeslaw Walek.

VIDEO AMERICKÉ AMBASÁDY (http://czech.prague.usembassy.gov)

Předsedkyně sdružení ROMEA Jarmila Balážová a výkonný ředitel sdružení Zdeněk Ryšavý přebrali cenu při příležitosti výročí Mezinárodního dne lidských práv z rukou velvyslance USA Normana Eisena, ve středu 12. prosince.

„Velvyslanectví USA v Praze uděluje Cenu Alice Garrigue Masarykové za rok 2012 sdružení ROMEA za jeho dlouhodobé prosazování otázek lidských práv Romů v České republice. ROMEA přispívá k vyváženosti zobrazení Romů v médiích tím, že se zaměřuje na příběhy jednotlivců z romských komunit i popisem událostí, které by jinak zůstaly nepovšimnuty. Činí tak prostřednictvím tištěného měsíčníku Romano voďi (Romská duše), nejnavštěvovanějšího webu s touto tematikou Romea.cz a systematickou spoluprácí s majoritními médii. ROMEA také publikuje články v češtině a angličtině, jejichž prostřednictvím šíří povědomí o těchto tématech. Svojí prací toto občanské sdružení podporuje toleranci a porozumění mezi Romy a zbytkem společnosti a přispívá také k vyváženosti českých médií,“ řekl americký velvyslanec v ČR.

"⁞Zisk právě této ceny nás těší, o to víc, že se ocitáme ve společnosti lidí, jako je David Ondračka, Igor Blaževič, Anna Šabatová a dalších, jichž si vážíme. Spojené státy americké prostřednictvím své ambasády dlouhodobě věnují tematice lidských práv, včetně těch romských, podporu a udílení ceny Alice Garrigue Masarykové je jedna z těch cest," říká Jarmila Balážová, předsedkyně sdružení ROMEA. Výkonný ředitel organizace Zdeněk Ryšavý doplňuje: "Pro nás jde o potrvrzení toho, že svoji práci, zejména na poli mediálním, ale i dalších, děláme společně s kolegy snad dobře."

VIDEO

Přečteno: 1697x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo