romea - logo
14. května 2021 (pátek)
svátek má Bonifác

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Starosta Milovic nesouhlasí se zařazením města mezi sociálně vyloučené lokality

10.7.2015 14:14
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

„Vedení města Milovice zásadně odmítá označení města Milovice za sociálně vyloučenou lokalitu,“ uvádí starosta Milan Pour ve svém stanovisku.

Podle něj z průzkumu, který prováděla agentura GAC není jasné, kde sociálně vyloučená lokalita v Milovicích je, jde zřejmě o panelové domy, v nichž žije zhruba 160-180 lidí. „Toto číslo lze, ve městě v počtem cca 11 tis. trvale hlášených obyvatel, považovat za zanedbatelné. Jedná se o nepřesně definovanou informaci a pokud nebude jasně určeno, kde přesně tito občané žijí, můžeme pouze usuzovat, že se jedná o celé území Milovic,“ dodává starosta.

Starosta navíc tvrdí, že Milovice „jsou město s dobrou občanskou vybaveností, funkční infrastrukturou, lékařskými službami, základním vzděláváním na vysoké úrovni, velmi dobrou dostupností k institucím a dostatečným množství organizací zajišťujících sociální služby. Tato fakta zcela vylučují nedostatečný přístup osob vykazujících znaky sociálního vyloučení k uvedeným službám.“

Právě taková je ale definice sociálního vyloučení podle Agentury pro sociální začleňování: Sociálně vyloučení jsou ti občané, kteří mají ztížený přístup k institucím a službám (tedy k institucionální pomoci), jsou vyloučeni ze společenských sítí a nemají dostatek vertikálních kontaktů mimo sociálně vyloučenou lokalitu.

Vedení města pro to žádá, aby odborníci ministerstva práce a sociálních věcí, které průzkum zadávalo, studii revidovali. Domnívá se totiž, že průzkum mohl mylně vykonstruovat i další sociálně vyloučené lokality.

Reakce agentury GAC

"Je třeba zdůraznit, že obce uvedené v mapě sociálně vyloučených lokalit nejsou jako celek sociálně vyloučenými lokalitami, ale jsou obcemi, kde byla identifikována sociálně vyloučená lokalita. Je logické, že v městech či větších obcích mohou tyto lokality tvořit relativně menší či malou část území. Tyto lokality se pak mohou vyskytovat i v obcích, kde mimo ně je celkem dobrá kvalita života,“ komentuje stanovisko starosty Milovic vedoucí průzkumu vyloučených lokalit Petr Čada.

Podle něj je to v souladu s jedním z hlavních zjištění výzkumu, „kterým je konstatování, že sociálně vyloučené lokality ztrácejí své jasné hranice. Sociální vyloučení má řadu podob a prostorová dimenze je jen jednou z nich. V řadě případů mohou být lidé vyloučeni z využívání určitých služeb vinou reakcí jejich personálu a okolí, vlastní neinformovaností či nedostatečným příjmem. V rámci mapy i analýzy byl tento kontext vždy zohledňován.“

Agentura GAC prezentovala svůj nový průzkum sociálně vyloučených lokalit letos v květnu. Podle něj se v Česku počet sociálně vyloučených lokalit od roku 2006 zdvojnásobil a nyní je jich přes 600. Podle odhadu GAC v nich žije 95-115 tisíc lidí.

Přečteno: 1757x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Milovice, vyloučená lokalita, GacHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo