romea - logo
16. června 2021 (středa)
svátek má Zbyněk

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ultimatum v Přednádraží vypršelo. Romové odmítají stěhování do "lichvářských" ubytoven, které jim nabízí město

Ostrava, 5.8.2012 12:54, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 17:00)
Úklid v ulici Přednádraží (ZDROJ: Video Novinky.cz)
Úklid v ulici Přednádraží (ZDROJ: Video Novinky.cz)

O půlnoci vypršelo ultimatum stavebního úřadu, který v pátek dopoledne nařídil kvůli nevyhovujícímu stavu objektů a špatným hygienickým podmínkám obyvatelům Přednádraží vystěhování. Někteří Romové, kolem 140 lidí, jsou však rozhodnuti zůstat a stejně jako majitel zpochybňují výrok stavebního úřadu. Lidé se snaží domy částečně opravit, chtějí usilovat o to, aby úřad své rozhodnutí změnil. ČTK to dnes řekl aktivista Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití, který obyvatelům ghetta pomáhá.

"Závady odstraňujeme a chceme s majitelem přesvědčit úřad, aby se domy nebouraly," řekl v neděli podle agentury Mediafax předseda občanského sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanatan.

"Romský podnikatel jim darem k tomu dal 15 pytlů malty. Nyní se budou zazdívat přístupy k balkónům, které jsou podle úřadu v nevyhovujícím stavu, dále se dezinfekčním vápnem budou malovat zdi a také se zazdí sklepní okna, vytvoří se tam jen větrací otvory," doplnil pro Mediafax Vishwanathan. Podle něj nelze nyní se sklepy nic jiného dělat, protože kvůli nefunkční kanalizaci je z nich žumpa.

O půlnoci se majitel domů, podnikatel Oldřich Roztočil, přišel přesvědčit, zda jsou prázdné a vyzval Romy, aby odešli, že vypršela lhůta pro odstěhování. Sám věděl, že je to je formální výzva. "Vážení, vyzývám vás, abyste všichni opustili své domy a odešli. Nesmíte tady být," promluvil Roztočil k Romům, kteří poslední hodiny před vypršením ultimata strávili společně kolem ohně. Snažili se zahnat strach a nervozitu z toho co bude dál. Přímo na místo je přišli podpořit i další Romové z jiných lokalit města.

"Čekal jsem, že přijdou minimálně úředníci, když v pátek tvrdili, že je to tu životu nebezpečné a muselo se to zavírat ze dne na den, ale nepřišel nikdo," řekl Roztočil.

Mluvčí radnice obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková řekla, že úředníci půjdou zkontrolovat, zda jsou domy vyklizené, v pondělí. "Pokud nebudou domy vyklizené, podniknou úředníci další kroky, které budou součástí správního řízení. V této chvíli ale nemůžu říct, jak budou postupovat," řekla Pondělíčková.

V pondělí se podle Vishwanatan obyvatelé ghetta chystají sdělit stavebnímu úřadu, že určité vytýkané závady odstranili, a požádají, aby úřad zrevidoval své rozhodnutí a vydal nové stanovisko. "Oni ale nemají kam jít, proto řekli, že neodejdou. Dohodli se s majitelem, že co nejvíce závad odstraní a pak on zítra půjde na stavební úřad a na státní stavební dozor. Tam podá zprávu, co je opravené a co je ještě potřeba, a vyzve stavební úřad k nápravě," uvedl pro Medifax Vishwanatan. Podle něj domy nejsou všechny v havarijním stavu a vystěhování kvůli špatnému stavu domů je jen záminka například pro vybudování průmyslové zóny.

"Neodejdeme! Musí nás postřílet! Žijeme tady desítky let a nenecháme si domov vzít," popisuje reakce Romů server iDNES.cz. "Nehnu se odtud. Klidně začneme žít ve stanech, jestli domy zbourají. Ale museli by nás vystěhovat násilím," rezolutně prohlašuje Jan Bandy..

Obyvatelé v sobotu zabednili dolní okna dřevěnými deskami, které oživí dětské malby. V neděli nechají za své prostředky přivézt cisternu s pitnou vodou, objednají kontejner pro vyklízení sklepů, ze kterých se kvůli nefungující kanalizaci stala žumpa v kombinaci se skládkou odpadu. Také sbírají cihly, aby mohli provést některé stavební úpravy. Poté umístí na jednotlivé domy tabulky se seznamem, které závady kdo odstranil a které ještě je nutné odstranit. Píše agentura Mediafax.

V deseti domech, kde předtím bydlelo zhruba přes 40 rodin, což je asi celkem 200 až 300 lidí, jich tam zůstávají dvě desítky, což je asi stovka lidí.  Podle informací serveru Romea..cz 22 rodin z Přednádraží nemělo žádné dluhy. I tyto rodiny se musí odstěhovat do "lichvářských" ubytoven, kde se platí až 2500,- Kč na osobu. "Malé pokoje, společné sprchy a záchody, prostě katastrofa. Navíc tam bydlí ti nejhorší Romové, alkoholici, násilníci, nikam nepůjdeme," uvedl pro server iDNES.cz Robert Kuman.

Roztočil řekl, že jednání úřadů vnímá jako účelovou věc. To podle něj potvrzuje i fakt, že zatímco v pátek lidem říkali, že kvůli stavu domů mohou zemřít, teď situaci sledují v médiích z pohodlí domova a nedělají nic. "Ráno jsem zjistil, že ti lidi tady jsou úplně bez peněz, tak jsme koupili nějaké jídlo. Přicházejí je sem podpořit i Romové z okolí, kteří se obávají, že se úřad bude chtít podobným způsobem zbavit i jich. Zítra (V pondělí) podám odvolání a chci taky zjistit od stavebního úřadu, jestli nenajdeme cestu nějakého provizorního řešení," řekl podnikatel.

Vishwanathan chce apelovat na Ostravské vodárny a kanalizace, aby obnovily dodávku vody. "To je porušení lidských práv, že lidem můžou takhle vypnout vodu. Zajišťuje jim ji jedná nevládní organizace, to můžeme dělat do pondělí, víc nebudeme schopni," řekl aktivista. Dodal, že by v domech údajně měly být v pondělí vypnuty i plyn a elektřina.

Vodárny zastavily dodávky vody před týdnem v pátek. Důvodem byla nezaplacená faktura. Roztočil řekl, že jemu zase dlužili nájemníci. Podle něj se situace s placením i se stavem domu výrazně zhoršila v posledních několika měsících, kdy úředníci lidem říkali, že se to tam stejně bude všechno bourat.

Stavební úřad rozhodl o uzavření domů v pátek, na vystěhování dostali jejich obyvatelé jeden den. Původně v ghettu žilo asi 200 lidí, část se jich už ale odstěhovala na ubytovnu. Ze zbylých obyvatel podle Roztočila pouze dvě rodiny mají platné nájemní smlouvy. Ostatním nájemníkům už smlouvy skončily, další lidé tam žili načerno. Někteří lidé tam ale bydlí i přes 30 let.

Mezi hlavní závady, kvůli kterým úřad o uzavření domů rozhodl, patří hrubé poškození konstrukcí, stropů či vnitřní rozvody elektroinstalace, které nejsou schopny bezpečného provozu. V domech je dlouhodobě nefunkční kanalizace. Už týden lidem v bytech neteče voda, dováží ji cisterna. Porouchaná kanalizace, o které údajně není jasné, komu vlastně patří, je podle Roztočila důvodem, proč nemohl domy opravit.

ČTK, Zdeněk Ryšavý, Mediafax, iDNES.cz
Přečteno: 3358x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Přednádraží, Sociální vyloučení, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo