romea - logo
29. července 2021 (čtvrtek)
svátek má Marta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Úřad vlády chystá změny. Navrhuje zrušit sekci pro lidská práva

Praha, 14.11.2012 14:45, (ROMEA)
Monika Šimůnková
Monika Šimůnková

Úřad vlády avizoval prostřednictvím svého mluvčího Michala Schustera chystané možné změny na jeho půdě. Jednou ze změn by mohlo být dokonce rušení sekce pro lidská práva na Úřadu vlády a odsunutí jednotlivých poradních orgánů na různá ministerstva.  Podle serveru Aktuálně.cz, který cituje deník Insider, to potvrdila zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Vláda argumentuje tím, že chce tímto krokem zvýšit efektivitu výkonu státní správy a současně snížit náklady na její fungování.

"Jediným cílem a důvodem těchto změn je odstranění nadbytečných duplicit ve státní správě," uvedl podle Aktuálně.cz Schuster. Navíc se prý lidskými právy zabývají i ostatní ministerstva.

Z řad koaličních partnerů se ale ozývají nesouhlasné projevy. Ministr zahraniční a vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09) označil zmiňovaný návrh podle serveru Aktuálně.cz za nešťastný.

„Chce-li premiér vyslat signál, že lidská práva jsou mu u pr… pardon, lhostejná, tak je to dozajista správný krok," citoval Schwarzenberga dle serveru Aktuálně.cz deník Insider . Proti jsou i samotní členové poradních orgánů, například předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček se chystá napsat premiérovi nesouhlasný dopis.

Zásadní nesouhlas projevila také zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, jejíž tým by navrhované změny postihly. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz vyjádřila obavu, že by došlo ke zničení dlouholetých snah v oblasti ochrany a prosazování lidských práv a finanční prostředky by se ušetřit stejně nepodařilo. Návrh na zrušení sekce pro lidská práva na Úřadu vlády hodnotí jako nelogický a navíc by mohl vést k tomu, že by poradní orgány přiřazením pod různá ministerstva ztratily nezávislost.

Zmocněnkyně pro lidská práva se podle Aktuálně.cz také obává, že přesto že by její pozice podle návrhu vlády zůstala i nadále zachována, jednalo by se už jen o formalitu a zmocněnec by nemohl plnit svou roli při obraně lidských práv zranitelných skupin obyvatel jako dosud. Monika Šimůnková také uvedla, že taková funkce by nebyla v souladu s jejím přesvědčením.

voj, server Aktuálně.cz
Přečteno: 841x
 

Kam dál:

Štítky:  

úřad, Lidská práva, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo