romea - logo
15. května 2021 (sobota)
svátek má Žofie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ústavní soud odmítl stížnost Vladimíra Stwory, potrestaného za zpochybňování holokaustu

Brno, 4.2.2014 11:17, (ROMEA)
Vladimír Stwora  (Foto Archiv Romea.cz)
Vladimír Stwora (Foto Archiv Romea.cz)

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Čechokanaďana Vladimíra Stwory, potrestaného za zpochybňování rozsahu holokaustu na internetu. Podmíněného trestu jej sice již zbavila amnestie, přesto trval na projednání stížnosti. Podle ústavních soudců však justice nechybovala, když zveřejnění překladového článku relativizujícího nacistickou genocidu Židů označila za podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občana.

V ústavní stížnosti se Stwora hájil například tím, že chtěl pouze vyvolat diskusi. Zvolený výklad zákona označil za příliš přísný, v důsledku znemožňující jakoukoliv odbornou, historickou a technickou reflexi minulosti. Svoboda myšlení je tak zcela a beze zbytku potlačena a vyloučena, tvrdil Stwora ve stížnosti.

Justice ve Stworově kauze vycházela z toho, že svoboda slova není absolutní a její hranice končí například právě u zpochybňování holokaustu. Ani ÚS nenašel důvod k zásahu. "Ústavní soud ověřil, že se obecné soudy danou věcí podrobně a v dostatečném rozsahu opakovaně zabývaly. Při posuzování předmětné ústavní stížnosti ÚS libovůli v jejich postupu neshledal," stojí v usnesení.

V kauze šlo o český překlad článku "Holokaust a jeho čtyřmilionová varianta", zveřejněný v červenci 2007 na webu www.zvedavec.org. V textu mimo jiné stálo: "Ve skutečnosti neexistuje žádný důkaz, že byl v jakémkoliv táboře smrti používán jedovatý plyn, plynové komory nebo plynové pece".

Stwora podle obžaloby text publikoval v úmyslu polemizovat o "podstatě a rozsahu nacistického genocidia proti Židům za druhé světové války". Muž oponoval tvrzením, že článek nezpochybňuje holokaust, ale pouze ukazuje na rozpory v oficiálních pramenech. Argumentoval také svobodou slova.

Okresní soud Praha-západ a Krajský soud v Praze v roce 2011 po vleklém procesu uložily Stworovi šestiměsíční trest s odkladem na dva roky za podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod. Okresní soud jej předtím dvakrát zprostil obžaloby. Nejvyšší soud jeho dovolání odmítl v roce 2012. Amnestie prezidenta Václava Klause se týkala i trestného činu, kterého se Stwora dopustil.

Přečteno: 1567x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Holocaust, AntisemitismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo