romea - logo
9. května 2021 (neděle)
svátek má Ctibor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Velká města chtějí víc času k přípravě na inkluzivní opatření

15.1.2016 16:47
Základní škola v Poběžovicích na Domažlicku je dobrým příkladem inkluzivní školy (FOTO: ASZ)
Základní škola v Poběžovicích na Domažlicku je dobrým příkladem inkluzivní školy (FOTO: ASZ)

Statutární města navrhují odložit nová inkluzivní opatření ve školách, která se podle plánu ministerstva školství mají projevit 1. září. Je prý nutná důkladnější příprava po metodické, finanční a personální stránce. Po zasedání Komory statutárních měst Svazu měst a obcí to novinářům řekl její předseda a primátor Pardubic Martin Charvát (ANO). Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se už dříve vyjádřila proti odkladu společného vzdělávání.

Podle Charváta města inkluzi podporují a v základních školách se již v podstatě odehrává i v současnosti. Novou úpravu ale označil za příliš direktivní a jednostrannou.

"Bez zázemí ve formě speciálních pedagogů, kteří se těmto dětem budou věnovat, bez zázemí, aby se jasně řeklo, jak se bude přispívat na pomůcky, na úpravy škol, nelze vstoupit v letošním roce do tohoto kroku. My se tomu nebráníme, ale pojďme se na to připravit a pojďme dál posunout tu inkluzi, která už nyní ve školách probíhá," uvedl Charvát.

Délku odkladu ale nechtěl specifikovat. "Jestliže budeme rychle postupovat a během letošního roku připravíme veškeré podklady, které se zahrnou do rozpočtu příštího roku, můžeme už v příštím roce na to případně reagovat," řekl Charvát. Společně s odborníky je prý nutné diskutovat o problémech romské menšiny, dětí s handicapy a žáků, kteří nezvládají standardní výuku.

S myšlenkou odkladu o rok nebo dva nedávno přišli také někteří poslanci, zaznívala i z krajů. Valachová ale odklad ostře odmítá. Připomněla, že už nyní mají ředitelé ze zákona povinnost dítě s potřebou podpory přijmout, pokud patří do jejich spádové oblasti. "Novela pouze práva dětí spojuje s konkrétními podpůrnými opatřeními a finančními prostředky," řekla nedávno ministryně.

Vícekrát zopakovala, že speciálních škol se změny nedotknou. Z dětí s lehkým mentálním postižením mohou být v běžných školách vzdělávány pouze ty, které nemají jiné problémy. "Trvám na tom, že je správně, aby směřovaly do hlavního vzdělávacího proudu. A ony už tam směřují, už nyní jsou jich tam 3000," uvedla Valachová.

Nová opatření v prosinci hájila také v Brně před řediteli škol. Někteří tehdy naznačili obavy z dopadu změn, zmiňovali časové nároky na přípravu a obtížnost vzdělávání žáků se specifickými potřebami ve společných třídách s ostatními žáky.

Přečteno: 871x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Inkluzivní vzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo