romea - logo
18. května 2021 (úterý)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vláda schválila odpověď Bruselu: Romy ve školství nediskriminujeme, nemáte do toho co mluvit

Praha, 24.11.2014 12:05, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 14:00)
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Česko se ohradilo proti obvinění Evropské komise, že ve školách diskriminuje Romy. České stanovisko dnes schválila vláda a Český rozhlas Radiožurnál má dokument k dispozici. Evropská komise Česku letos v září pohrozila žalobou kvůli vysokému počtu romských dětí v českých speciálních školách.

Evropská komise se formálně obrátila na Českou republiku s žádostí o informace ohledně údajné diskriminace romských dětí v českém vzdělávacím systému na konci září. Byl to první krok v řízení, které může skončit až u Soudního dvora EU. Praha měla na odpověď dva měsíce.

Podle Radiožurnálu dnes Vláda schválila odpověď, ve které obvinění komise z diskriminace romských dětí na školách odmítá. "Podle ní Evropská komise nemá k dispozici dostatečně přesná data o počtu romských dětí ve speciálních školách vzhledem k počtu Romů v celkové populaci," uvádí radiožurnál.

Česko se navíc podle Radiožurnálu ohradilo proti tomu, aby se komise touto situací vůbec zabývala, protože záležitosti školství podle vlády vůbec nespadají do kompetencí Evropské unie.

Evropská komise, pro kterou je boj s diskriminací Romů jednou z priorit, při různých příležitostech členské země vyzývá, aby zajistily přístup romských dětí ke kvalitnímu vzdělání. Koncem loňského roku též členské země unie ve svých doporučeních k romské integraci zdůraznily potřebu rovného zacházení a ukončení segregace, kterou může být i nepřiměřeně časté umísťování romských žáků do zvláštních či praktických škol.

ryz, Radiožurnál
Přečteno: 1897x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, školství, Evropská komise, speciální školy, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo