romea - logo
16. června 2021 (středa)
svátek má Zbyněk

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výhrůžka vykonání spravedlnosti na romských dětech? Podle policie nejde o trestný čin

16.8.2017 17:30
Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)
Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

Poslední dvě trestní oznámení, které organizace ROMEA podala v březnu tohoto roku kvůli rasistickým komentářům a výhrůžkám na sociální síti Facebook, policie smetla do koše. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 (OSZ) je v květnu postoupilo společně s dalšími dvěma oznámeními kriminální policii na Obvodním ředitelství policie Prahy 1. Stejně jako u předchozích dvou ani u těchto podání podle policie nedošlo ke spáchání trestného činu.

"I já jsem se rozhodl vykonat spravedlnost ještě předtím než sám zemřu. Ano budou to dvě malé romské děti," vyhrožoval v březnu tohoto roku facebookový uživatel jménem Dieter Kammler romským dětem pod článkem o plameňákovi, který byl umístěn na serveru Romea.cz. Policie tento komentář vyhodnotila z pohledu trestního zákona jako neproblematický.

"Kvalifikovaným posouzením obsahu Vašeho podání (...) a provedeným šetřením podle § 158 odst. 1 trestního řádu a dle zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin," stojí ve vyrozumění, které od Obvodního ředitelství policie Praha 1 obdržela organizace ROMEA.

Stejně tak je podle policie v pořádku komentář Davida Krčmáře "Odporná zbytečná černá špína, agresivní už od malička... Buďme rasisti, tohle tu fakt nepotřebujeme !!!!" Ten Krčmář umístil pod článek ze serveru Krajskelisty.cz sdílený ve facebookové skupině "Bubáci v Evropě", který se také týkal kauzy usmrceného plameňáka.

Podceňování nenávistných projevů na internetu

Dlouhodobá rezignace OSZ pro Prahu 1 na objasňování trestné činnosti z nenávisti nejen v kyberprostoru a také podceňování tohoto fenoménu ze strany policie jsou prokazatelné, jak již dříve pro server Romea.cz uvedla právnička Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA. 

"Nenávistné projevy šířené prostřednictvím sociálních sítí jsou orgány činnými v trestním řízení obecně podceňovány, jejich vyhodnocení je v některých případech minimálně sporné," shrnula In IUSTITIA na svých webových stránkách výstup z vlastního monitoringu sociálních sítí a reakcí orgánů činných v trestním řízení na nenávistné příspěvky na internetu.

"Přístup OSZ se pak negativně promítá i do toho, jakým způsobem veřejnost vnímá trestnou činnost z nenávisti v kyberprostoru. Poškození vzdávají obhajobu vlastních práv, pachatelé se cítí beztrestní, obecně se posouvají hranice dovoleného," reagovala Klára Kalibová pro server Romea.cz.

Organizace ROMEA podala na začátku roku přes deset trestních oznámení na pisatele, kteří na sociálních sítích rasisticky napadali Romy a příslušníky dalších menšin a vyhrožovali jim fyzickou likvidací. Čtyři z oznámení postoupilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 (OSZ) kriminální policii na Obvodním ředitelství policie Prahy 1. Ani u jednoho z nich PČR nezjistila skutečnosti, které by podle ní nasvědčovaly tomu, že došlo ke spáchání trestného činu. Tři oznámení shodilo ze stolu rovnou OSZ.

Obvodní státní zastupitelství (OSZ) navíc ani po šesti měsících nezaslalo organizaci ROMEA vyrozumění o tom, jaké - nebo zda vůbec - učinilo opatření ve čtyřech trestních oznámeních, kterými organizace reagovala na další rasistické a výhrůžné komentáře v internetových diskuzích. Zákonná lhůta pro vyrozumění oznamovatele je přitom jeden měsíc.

PŘEHLED POSTUPU OSZ A PČR

 • "Vypálit celou Romeu..."
  Policie ČR ve výroku nezjistila skutečnosti nasvědčující tomu, že došlo k trestnému činu. Po žádosti o přezkum postupu policejního orgánu organizaci ROMEA vyrozuměla státní zástupkyně Zdeňka Galková z OSZ pro Prahu 1 s tím, že se ztotožňuje se závěrem policie. Vyhrožování vypálením označila za lidové glosátorství.
 • "Proč ty opice hned nezastřelili? Co jinýho s takovým odpadem. Ty vůbec nemají právo existovat"
  Trestní oznámení na tento výrok OSZ postoupilo Obvodnímu ředitelství policie Prahy 1. Ta nezjistila skutečnosti, které by podle ní nasvědčovaly tomu, že byl spáchán trestný čin.
 • "Ku**y jedny, hned bych to střílel, první tu p**u Merkelovou, co to sem natáhla a pak zbytek těchto zm**ů, jen můžou překročit naše hranice, rád si na ty zm**y zastřílím."
  Podle Galkové z OSZ tento výrok nenaplňuje zákonné znaky trestného činu.
 • "A za**aný sluníčka s Merkelovou v čele je chrání, ty muslimský odporný opice. Bych je střílel stejně jako Mladič. ty je z části vyhladili ale nepomohlo. BOHUŽEL."
  Podle Galkové z OSZ tento výrok nenaplňuje zákonné znaky trestného činu.
 • "Pověsit za nohy jak boxovací pytel, mlátit od rána do večera ostnatým drátem a poslední den ztáhnout z kůže. vyřešeno."
  Podle Galkové z OSZ tento výrok nenaplňuje zákonné znaky trestného činu.
 • "I já jsem se rozhodl vykonat spravedlnost ještě předtím než sám zemřu. Ano budou to dvě malé romské děti."
  OSZ postoupilo trestní oznámení na tento výrok policejnímu orgánu Policie ČR, Obvodnímu ředitelství policie Praha 1. To nezjistilo skutečnosti, které by podle něho nasvědčovaly tomu, že byl spáchán trestný čin.
 • "Odporná zbytečná černá špína, agresivní už od malička... Buďme rasisti, tohle tu fakt nepotřebujeme!!!!"
  OSZ postoupilo trestní oznámení na tento výrok policejnímu orgánu Policie ČR, Obvodnímu ředitelství policie Praha 1 k dalšímu opatření. To nezjistilo skutečnosti, které by podle něho nasvědčovaly tomu, že byl spáchán trestný čin.
 • "To už i Lidl je multikulti že strkáte do letáků negra? Jestli to je pro Německo...tak tam to pochopím...tam se těch čmoudů už nas**lo dost ale tady koukat na černý m**ky fakt nechci."
  OSZ ani po šesti měsících od podání nevyrozuměla oznamovatele s tím, zda a případně jaké opatření bylo v této věci učiněno.
 • "Mohu se zeptat, proč testujete textil na cvičených orangutanech?"
  OSZ ani po šesti měsících od podání nevyrozuměla oznamovatele s tím, zda a případně jaké opatření bylo v této věci učiněno. Podle Kalibové by mohlo jít o trestný čin dle § 355 trestního zákona nebo o přestupek.
 • "Chce nás Lidl pomalu připravovat na to, že zde bude čím dál více negrů? Děkuji, nechci negry, nechci Lidl."
  OSZ ani po šesti měsících od podání nevyrozuměla oznamovatele s tím, zda a případně jaké opatření bylo v této věci učiněno.
 • "Proč se ve vašich letácích pro naší Českou republiku neustále objevují modelové NEGROIDNÍHO typu?"
  OSZ ani po šesti měsících od podání nevyrozuměla oznamovatele s tím, zda a případně jaké opatření bylo v této věci učiněno.

Trestné činy narušující soužití lidí

§ 352
Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci

(1) Kdo skupině obyvatelů vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Kdo užije násilí proti skupině obyvatelů nebo jednotlivci nebo jim vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
(3) Stejně jako v odstavci 2 bude potrestán,
a) kdo se spolčí nebo srotí ke spáchání takového činu, nebo
b) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

§ 355
Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob

(1) Kdo veřejně hanobí
a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo
b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání,
bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) nejméně se dvěma osobami, nebo
b) tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

§ 356
Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod

(1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Stejně bude potrestán, kdo se spolčí nebo srotí k spáchání činu uvedeného v odstavci 1.
(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, nebo
b) účastní-li se aktivně takovým činem činnosti skupiny, organizace nebo sdružení, které hlásá diskriminaci, násilí nebo rasovou, etnickou, třídní, náboženskou nebo jinou nenávist.

Přečteno: 7037x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

trestní oznámení, Policie, výhrůžky, Rasismus, Facebook, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo