romea - logo
17. června 2021 (čtvrtek)
svátek má Adolf

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Xenofobní populisté na Hradčanech kritizovali migraci i Merkelovou. Neonacisté útočili kameny a zápalnými lahvemi

6.2.2016 20:55
Na Hradčanském náměstí v Praze se 6. února 2016 uskutečnila demonstrace Hrozba islamizace ČR pořádaná Blokem proti islámu a hnutím Úsvit, která je součástí protestů organizovaných hnutím Pegida (FOTO: Romea.cz)
Na Hradčanském náměstí v Praze se 6. února 2016 uskutečnila demonstrace Hrozba islamizace ČR pořádaná Blokem proti islámu a hnutím Úsvit, která je součástí protestů organizovaných hnutím Pegida (FOTO: Romea.cz)

Na Hradčanském náměstí v Praze se dnes více než tisícovka lidí zúčastnila demonstrace proti islámu, kterou svolal Blok proti islámu a hnutí Úsvit. Řečníci v projevech kritizovali zastánce uprchlíků, české i evropské politiky. Akce byla součástí celoevropských protestů organizovaných hnutím Pegida.

Policejní kordon účastníky protiislámského shromáždění oddělil od příznivců migrace, kteří se dnes také sešli v centru hlavního města. Během dne došlo ke dvěma vážným konfliktům, při obou útočili agresivní neoancisté. Před zahájením demonstrace v malostranských ulicích pod Hradem skupina maskovaných neonacistů napadla klidný průvod podporovatelů migrace. Před 20 hodinou večer pak neonacisté zaútočili zápalnými lahvemi na Autonomní sociální centrum Klinika.

Policejní mluvčí Jan Daněk ČTK řekl, že při dnešních protestech policie zajistila celkem 13 lidí. Většinu z nich kvůli přestupkům, které se týkaly například neuposlechnutí výzvy nebo porušení zákona o právu shromažďovacím. Člověk, který na akci pravicové Národní demokracie na Loretánském náměstí vystřelil do vzduchu z pistole na poplašné náboje, mohl spáchat trestný čin.

Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička ve svém projevu označil podporovatele migrantů za kolaboranty. Kritizoval české i evropské politiky, největší pískot davu na Hradčanském náměstí zazněl u jména německé kancléřky Angely Merkelové. "To, čemu se říká migrační krize, je neozbrojená invaze statisíců mladých mužů, o kterých nic nevíme. Jako celek představují rezervoár pro fanatické džihádisty a obrovské civilizační ohrožení nás všech," prohlásil Konvička.

Předseda Úsvitu Miroslav Lidinský v telemostu z pražské demonstrace do ostatních evropských měst uvedl, že česká vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) kolaboruje s německou kancléřkou Merkelovou. "Brusel je nám na nic, my chceme ochranu hranic," skandovalo náměstí. Účastníci protestu pískali na adresu ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) či ombudsmanky Anny Šabatové.

Účastníci demonstrace třímali v rukou vlajky s protiislámskými symboly nebo transparenty s nápisy "Islam is evil!" (Islám je zlo), "Vlast si rozvracet nedáme" či "Zavřít hranice! Soudit se o kvóty, jinak nové volby!". Někteří například přišli v hokejových dresech české reprezentace. Demonstranti provolávali hesla jako "Demisi!" nebo "Multi-kulti nechceme". Policisté odmítli poskytnout odhad, kolik lidí se na místě sešlo.

Podle zpravodajky ČTK policie na Hradčanském náměstí zadržela několik lidí, mimo jiné muže, který si přinesl velkou sekeru, nebo dalšího, který se s policisty začal prát.

Policisté na Hradčanském náměstí zkontrolovali několik podle nich podezřelých lidí, zadrželi čtyři z nich. Jsou podezřelí ze spáchání přestupku, řekl ČTK mluvčí pražské policie Jan Daněk. Neupřesnil, zda šlo o příznivce či odpůrce migrace. Už před zahájením demonstrace odkláněli turisty od Pražského hradu.

FOTOGALERIE

FOTO: Jana Platichová, Romea.cz

Na Pohořelci se sešlo 400 odpůrců nenávisti

Asi 400 příznivců uprchlíků se sešlo krátce po 13 hodině na pražském Pohořelci na demonstraci Za Evropu beze strachu a nenávisti, kterou pořádala iniciativa Proti projevům nenávisti společně s organizací Zleva proti xenofobii. Po několika projevech se účastníci vydali na pochod k Hrzánskému paláci, kde zazněly další projevy

Na demonstrace promluvila i přítelkyně nedávno pobodaného muslima Eva Zahradníčková. "Existuje nebezpečí totality v ČR, posouvá se to tímto směrem. Jedním z hlavních důvodů je i to, jakým způsobem se chová pražský hrad," uvedla Zahradníčková. Matěj Stropnický, předseda Strany zelených, kritizoval vládu, že nemá plán jak a kolik uprchlíků ČR přijme. Přiznal také, že když volil Milošěe Zemana za prezidenta udělal chybu. Zeman prý na místo slabých, podporuje slabochy.

Promluvil i Tomáš Kratochvíl, který natáčel dokumentární filmy věnované Romům nebo uprchlíkům. Podel něj bude velmi těžké vytvořit jim podmínky k integraci uprchlíků, a proto není zastáncem otevřených hranic. Kratochvíl zdůraznil, že je potřeba diskutovat s lidmi, kteří demonstrují proti uprchlíkům. "Ti lidé, co právě teď demonstrují na opačné straně barikády, zoufale potřebují informace. Ze svých oblíbených médií ani ze svých facebookových bublin se je nedozví. Můžou se je dozvědět jen od nás. Osobním kontaktem. A to na nás klade vysoké nároky. Kromě lásky a trpělivosti taky upřímnou sebereflexi," řekl Tomáš Kratochvíl.

Po projevech u Hrzánského paláce chtěli účastníci projít na Malostranské náměstí na Klárov. Policie je však na několik desítek minut zablokovala, teprve pak se několik stovek demonstrantů vydalo na Klárov.

Klidný průvod podporovatelů uprchlíků napadli maskovaní neonacisté

Na Malostranském náměstí se sešli kolem 13 hodiny příznivci uprchlíků na demonstraci Solidarita bez hranic: Akční den proti pevnosti Evropa, kterou pořádala Iniciativa Ne rasismu. "Scházíme se tady proto, abychom přenesli demokratickou politiku do ulic a abychom ukázali xenofobům, že nejenom oni patří do této krásné části historické Prahy," řekl ČTK Jan Blažek, mluvčí iniciativy Ne Rasismu. Lidé si přinesli transparenty a vlajky s nápisy "Refugees welcome", "Fašismus = zločin" nebo "Svobodu lidem - hranice kapitálu".

K účastníkům demonstrace pak promluvil Ondřej Slačálek, který varoval před radikalizací společnosti. "Jsme tady, abychom dali najevo, že se nebojíme," uvedl Slačálek. Není podle něj možné přehlížet zastrašování  a násilné útoky, jako bylo nedávné pobodání muslima v Praze. Fatálně prý selhávají média a politický establishment. Podle Slačálka prezident a ministr vnitra legitimizují fašismus. Zároveň však Slačálek upozornil, že ne všichni odpůrci uprchlíků jsou fašisté, spousta z nich má prostě jen strach. "Nesmíme se morálně nadřazovat, musíme s nimi mluvit a oddělovat je od fašistického jádra" dodal Slačálek.

Účastníci demonstrace se pak vydali směrem ke hradu, na Hradčanské náměstí. Na účastníky pochodu zaútočila na rohu Thunovské a Zámecké ulice skupinka zhruba 20 až 25 neonacistů. Začali házet kamení a lahve. Incident na Malé Straně trval několik minut, útočníci se po příjezdu policie dali na útěk. Nikdo nebyl zraněn ani zadržen, řekl ČTK pražský policejní mluvčí Jan Daněk.

VIDEO

Pochod podporovatelů uprchlíků pak pokračoval až na Hradčanské náměstí, kde jej od sympatizantů xenofobně-populistického Bloku proti Islámu oddělili policisté.

Demonstrace SPD proti islámu v Praze požadovala demisi vlády

Demisi vlády, předčasné volby, referendum o vystoupení z Evropské unie či nulovou toleranci vůči imigrantům požadovali řečníci na dnešní demonstraci na podporu politického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). V dolní části Václavského náměstí v Praze se na akci sešlo podle policie přibližně 1200 lidí, organizátoři hovoří o více než dvojnásobném počtu. Na akci vystoupili také herec Ivan Vyskočil, rockový zpěvák Aleš Brichta a písničkář Pepa Nos.

Akci po reprodukovaném husitském chorálu Ktož sú boží bojovníci zahájil předseda SPD a poslanec Tomio Okamura. "Musíme prosadit absolutní nulovou toleranci propagace a šíření radikální ideologie islámu," uvedl ve svém projevu.

Před davem s českými vlajkami a transparenty s nápisy jako "Žádné muslimy do Benešova" nebo "Další německý führer ničí Evropu" vystoupil také člen rakouské parlamentní Svobodné strany Rakouska Wolfgang Jung. Zástupce evropské frakce Evropa národů a svobody, kterou vede Marine Le Penová, mimo jiné uvedl, že "Brusel je pozval (imigranty) a my musíme zaplatit účet".

Herec Ivan Vyskočil odmítl nařčení z xonofobie s poukazem na svoji bývalou ženou, kterou byla tanečnice tureckého původu Anife Ismet Hassanová.

Mezi ostatními řečníky byli například senátor Jan Veleba, místopředseda SPD a poslanec Radim Fiala nebo aktivista Zdeněk Chytra z Berlína. Vedle kritiky multikulturalismu a současné české vlády často zaznívala podpora politice prezidenta Miloše Zemana.

Na podporu premiéra Sobotky se sešlo asi 80 lidí

Na demonstraci na podporu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi se nedaleko úřadu vlády sešlo 60 až 80 lidí. Další desítky se údajně nemohli akce zúčastnit, protože policie odřízla přístup před Strakovu akademii z Klárova kvůli možnému střetu s jinou skupinou demonstrantů, kteří protestovali proti imigrační politice kabinetu.

"Přišli jsme podpořit premiéra v jeho politice, která je proti vlně populistické xenofobie. Také reagujeme na nenávistné demonstrace, které se dnes v Praze konají," uvedl jeden z organizátorů demonstrace nazvané Demonstrace Sluníčkem a kávou proti xenofobii a kalašnikovu na podporu premiéra Bohuslava Sobotky Tomasz Peszynski.

Demonstranti drželi transparenty s hesly "Ohrožené lidské hodnoty rozum a lidskost", "Slunce není blbé", "Stop šíření nenávisti", "Stojíme za Sobotkou" a mávali vlajkami ČR, USA, EU a NATO.

Při demonstraci extremistů z národní demokracie byl zadržen jeden člověk

Do 500 odpůrců islámu, české vlády a Evropské unie dnes podle policejního odhadu prošlo Prahou při protestním pochodu z Vítězného na Loretánské náměstí. Při proslovech v závěrečné fázi demonstrace však byl jeden z účastníků zatčen, když vytáhl pistoli na poplašné náboje a vystřelil.

Účastníci pochodu vyrazili z Vítězného náměstí v Dejvicích po 13:00. Za skandování hesel směřovali přes Brusnici a Nový svět na Loretánské náměstí. V čele průvodu šel předseda extremistické Národní demokracie Adam B. Bartoš, jehož hnutí tento protest svolalo. Účastníci cestou skandovali hesla, například Svobodu vám nedáme, Nic než národ nebo Multikulti nechceme nebo Sobotka je zrádce.

Před průvodem jela policejní auta, která postupně zastavovala dopravu. Na akci dohlížely desítky policistů. Účastníci pochodu nad hlavami mávali národními vlajkami, často měli na oblečení třeba národní trikolóry nebo obrázky s přeškrtnutými mešitami.

Nedaleko budovy ministerstva zahraničí následovalo několik projevů, které kritizovaly českou i německou vládu, vyzdvihovaly naopak "uprchlický" postoj prezidenta Miloše Zemana. Kritizováni byli i uprchlíci, kteří do Evropy směřují. Předseda Národní demokracie Bartoš prohlásil, že demonstrace musejí pokračovat. "Naším cílem je ochrana hranic, domovů, žen a dětí," řekl Bartoš, při jehož proslovu vyšel výstřel z poplašné pistole. Následovalo rychlé zatčení jedenadvacetiletého muže.

Akce skončila kolem 15:00, kdy Bartoš přítomné vyzval, aby se přesunuli na Hradčanské náměstí.

V Brně se sešlo asi 500 lidí na demonstraci DSSS proti islámu

Zhruba 500 lidí se dnes sešlo na náměstí Svobody v Brně na demonstraci proti islámu, kterou pořádal spolek Nechceme utečence v České republice, Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) a brněnská Národní demokracie. Cílem akce bylo upozornit na nebezpečí masově řízené migrace směrem do Evropy, řekl ČTK za pořadatele Erik Lamprecht, předseda Dělnické mládeže. Demonstrace se dnes konala i v Praze a dalších zemích Evropy. Zatímco v Praze musela policie řešit konflikty, v Brně se demonstrace i pochod městem obešly podle brněnského policejního mluvčího Pavla Švába bez problémů.

Lidé přišli s transparenty, na kterých měli nápisy: "Merkelová + Juncker = bezdětní hrobníci Evropy," ale také "Sobotka na školení do Austrálie a fofrem" nebo "To vám naši potomci neodpustí." Další transparent hlásal, že "V jednotě je síla, v rámci V4 to dáme. Praha, Bratislava, Budapešť a Varšava."

Podle úvodního řečníka, předsedy DSSS Tomáše Vandase měla dát akce najevo nespokojenost s vývojem Evropy. "Narůstá počet migrantů a je tu nekontrolovaný pohyb osob. Nikdo s tím nic nedělá. Vrcholní politici Evropské unie a čelní představitelé státu neví, co s tím dělat. Chceme říct dost a upozornit na to, že jsou tu občané, kterým to není lhostejné a upozorňují na nebezpečí, které tady je," řekl ČTK Vandas.

Po vystoupení řečníků se lidé vydali na pochod přes Masarykovu ulici k nádraží a Benešovou, Rooseveltovou a Rašínovou ulicí zpět na náměstí, kde akce před 16:00 skončila. Při pochodu dav skandoval různá hesla, například "Multikulti nechceme" nebo "Postavme se vládě, proti její zradě," ale mnoho výkřiků směřovalo i směrem k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Dav křičel například "Sobotka na Pankrác", ale také hesla jako "Češi Čechům" nebo "Braňme naše děti." Kvůli pochodu museli policisté zastavit asi na 45 minut hromadnou dopravu.

Přečteno: 2123x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Xenofobie, Demonstrace, Neonacismus, IslamofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo