romea - logo
9. května 2021 (neděle)
svátek má Ctibor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Xenofobním výlevům na internetu by měl bránit zákon. Jeho vymahatelnost bude ale sporná

Praha, 27.5.2014 13:10, (ROMEA)
Toto není podle českých správců Facebooku rasistické, píše server EuroZprávy.cz. Foto: Print Screen facebookové stránky
Toto není podle českých správců Facebooku rasistické, píše server EuroZprávy.cz. Foto: Print Screen facebookové stránky

Virtuální prostor zanášený vulgaritami, xenofobními výlevy nebo zcizení identity je problém nejen sociálních sítí, ale také všemožných diskuzních fór pod články či videoklipy. Na Facebooku i v dalších koutech digitálního světa mají těmto excesům už teď bránit zákony. Experti ale přiznávají, že vymahatelnost práva je zde stále problematická. Píše o tom server ECHO24.cz.

Facebook někdy vyhoví řadovým stěžovatelům a nevhodný obsah sám stáhne. Stává se tak ale obvykle až po delší době. Několik prvních stížností vždy odbývá automat odpovědí, že zmíněné stránky „neporušují zásady komunity“.

Stalo se tak i organizaci ROMEA, která minulý týden Facebooku nahlásila stránky „Nechceme tu Cikány“ plné rasistických útoků. „Vzápětí mi přišla odpověď, že stránky jsou v pořádku, tak jsem Facebooku napsala ještě několikrát, ale pokaždé dorazila zamítavá reakce,“ říká Jana Baudyšová z organizace ROMEA.

Stránky zmizely až tento čtvrtek, osm dní po marných žádostech Romey a pouhý den poté, co redaktor serveru ECHO24.cz upozornil na rasistický profil přímo ředitelku Facebooku pro strategii za střední a východní Evropu Gabriellu Csehovou.

Přestože Csehová v rozhovoru pro ECHO24.cz tvrdila, že komunikace Facebooku se stěžovateli se zlepšuje, setkali se uživatelé sítě v poslední době spíše s opakem. Ještě minulý měsíc bylo možné na zamítavou žádost o smazání nenávistných profilů rovnou reagovat. Facebook nabízel další komunikaci a žádal o podrobnosti. Nyní to už možné není. Je třeba napsat zcela nové oznámení, na které ovšem přijde prakticky vždy zamítavá odpověď.

CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

voj, server ECHO24.cz
Přečteno: 1389x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociální sítě, Facebook, Xenofobie, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo